7
fotot

Tänase saate külaliseks on Õhtulehe uudistetoimetuse juht Jaan Väljaots, kes on veetnud viimased jaanipäevad lõunanaabrite lätlaste juures.

Kuigi Eesti ja Läti on võrdlemisi sarnased, siis jaanipäev on neis kahes riigis kui öö ja päev. Lätis tähistatakse jaanipäeva peamiselt tubaselt, grillimisele pööratakse üsna vähe tähelepanu ning väga olulisel kohal on tammepärjad - need on vaid mõned erinevused kahe riigi jaanipäeva vahel. Samuti selgitab Jaan, mis põhjusel jaanipäev Lätis nii teistsugune on.

Saadet juhib Liina Metsküla.

Vaata ka videot!

Tule ja jälgi meid Soundcloudis või Facebookis:

Jaga artiklit

8 kommentaari

L
Liigo  /   22:22, 26. juuni 2017
Ma olen nüüd ka hea mitu aastat Lätis käinud. Neis kohtades, kuhu mina juhtunud olen, lähevad pea kõik tüdrukud endale lillepärgi tegema ja pea kõik poisid tammi lõikuma, olgu nad Jānised või Kristapsid. Ja kui juba pärg aasta aega kapi otsas on seisnud, tuleb jälle Lätti minna, et see korralikult ära põletada. Viraalne aspekt kahtlemata. :)
Kui tuttavaid ei ole, siis väga traditsiooniline avalik jaanipäev on Turaidas näiteks. Seal näeb ka selliseid asju, mille keskmine lätlanegi on unustanud.
Liigolaulud on ka Lõuna-Eestis levinud olnud, kuigi oluliselt vähema variatsiooniga. Teemad igatahes identsed ja mõned laulud ka enam-vähem samade sõnadega. Ka mitmed Eesti jaanišlaagrid on Lätist tulnud (Suveniiri "Jaaniöö" näiteks).
K
Kristine  /   12:32, 26. juuni 2017
Mõned lätlase kommentaarid :)
Tammepärg sellepärast, et tamm on meeste ja mehelikkuse sümbol. Ja Jaanipäev ongi viljakkusest.
Majast majja minnakse sellepärast, et nii tuuakse õnne, rikkust ja viljakust (igasugust :)).
Ja mina küll ei ole kohanud, et Jaanipäeva tähistatakse tubades. See vist mingi kohalik traditsioon. Ja kõige ilusamad traditsioonid ongi tulelõkega seotud.
Grillimist mina ei tea ka, aga lätlased ise küll ütlevad, et Jaanipäev on muutunud šašlõki peoks - kuid ka see erineb erinevates kohtades.
Pidu peaks jätkama vähemalt päikese tõusuni, mis ka võetakse vastu lauluga.
Jaanipäev nagu Jõulud on pööripäevad, seega sama tähtsusega. Aga Ligo laulud aprillist ei tule, keset juuni pigem.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis