Maailm

RAQQA: linn, kus peagi põrkuvad kolme armee võitlejad (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. juuni 2017 17:22
SDF-i sõidukFoto: Reuters / Scanpix
ISIS-e mitteametlikus pealinnas kükitavad terrorirühmituse endi mehed, kuid seda piiravad igast küljest juba Süüria valitsusväed ning SDF ehk Süüria demokraatlikud väed. Viimaseid toetab USA. Omavahel on kaks piirajat samuti sõjajalal, olukorda ei tee lihtsamaks ka türklased, venelased ja austraallased.

Ragga linn Süürias on ISIS-e kants, mida terrorirühmitus enda pealinnaks peab, kirjutab CNN. USA ja Süüria mässajad võitlevad praegu linna tagasi vallutamise nimel ning ka Süüria valitsusväed jõuavad järjest lähemale. ISIS on ühiseks vaenlaseks mõlemal, kuid samas on Süüria mässulised ja valitsust pooldavad väed mõistagi verivaenlased.

Samal teemal

Süüria valitsusväed ja nende liitlased, kes on peamiselt šiiidid Iraanist, Iraagist ja Liibanonist, lähenevad Raqqale ning jõudsid eelmisel nädalal linna lähedale SDF-i kontrolli all olevatele aladele. Konflikt kahe armee vahel oli paratamatu. Kui valitsusväed pühapäeval mässulisi pommitasid, tormasid ameeriklased liitlastele appi ja Süüria vägedel on nüüd üks hävituslennuk vähem.

Olukord läheb veelgi segasemaks kui meenutada seda, et SDF-i ridades on palju kurdi võitlejaid Süüria kurdide omakaitsest (YPG). Ehkki ISIS on pinnuks silmas Türgile, kes tahaks naaberriigi rahutu olukorra kiiret maandamist, siis ei salli Ankara ka seda, et ameeriklased kurde lahkesti relvastuse ja rahaga aitavad. Türgi kardab, et kurdid hakkavad nii iseseisvust nõudma ja mässama ning on YPG terroristideks kuulutanud. Türgi väed on kurde rünnanud, valmistades seega peavalu USA-le, keda türklaste hirm riigi koospüsimise pärast eriti ei huvita. Neil pole midagi selle vastu, et kurdi liitlased ISIS-e vastases võitluses musklit näitavad. Ankara suhtes ei saa USA aga ka palju muud teha kui vaid näppu vibutada, sest nagu kurdid, nii on ka Türgi nende liitlane.

Türgi peaminister Binali Yildirim ütles teisipäeval, et Ankara teeb vastusammu, juhul kui SDF-i Raqqa operatsioon peaks Türgi stabiilsust ohustama. Kes aga peaks Raqqa tagasi võitma, et Türgi rahul oleks, on raske ette kujutada.

Kurdi naisvõitleja YPG-st Foto: Reuters / Scanpix

Venemaa tegi tekkivas segaduses kavala sammu ning teatas ameeriklaste pahameeleks, et loobub sõjalise koostöö kokkuleppest. Kokkuleppe eesmärk oli vältida ootamatuid kokkupõrkeid või õnnetusi õhus, kus tiirutab juba õige palju eri marki lennumasinaid. Venelased läksid veelgi kaugemale ning pühkisid käed vastutusest üldse puhtaks ja teatasid, et igasugune õhutegevus Eufrati jõest lääne pool muutub automaatselt venelaste sihtmärgiks.

Austraallased otsustasid aga kogu jamast loobuda ning teatasid USA-le, et ei võta enam Süüria kohal ühestki lennuoperatsioonist osa.

Samal teemal

18.10.2017
RAQQA PÕGENIKUD: kas süütute linnaelanikega koos pääsesid ka kõrilõikajad ISISest?
17.10.2017
ÜKS LAHING ON LÄBI: Raqqa on ISISe käest lõpuks ometi tagasi võidetud
13.10.2017
„Nüüd lähed Süüriasse!“ Ameerika mees viis tütre vägisi terroristide kantsi
14.08.2017
„Vihkan ISISt!“ Tütre sõnumid emale sõjast räsitud Raqqa linnast