Maailm

Poola peaminister ajas Auschwitzis pagulasvastast poliitikat (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. juuni 2017 14:00
Beata SzydloFoto: Reuters / Scanpix
Poola peaminister Beata Szydło sattus kriitikute pahameele alla, kui tegi Auschwitzi koonduslaagri mälestusüritusel poliitilise alatooniga avalduse. Valitsuse pressiesindaja sõnul võeti peaministri sõnad kontekstist välja.

"Praegustel rasketel aegadel on Auschwitz suurepärane õppetund sellest, et oma kodanike ohutuse ja elude kaitsmise nimel peab tegema kõik, mis võimalik." Nõnda rääkis peaminister Szydło Auschwitz-Birkenau koonduslaagri mälestusüritusel 14. juunil. Sel päeval möödus 77 aastat päevast, kui koonduslaagrisse toodi sisse esimesed vangid.

Donald Tusk, Poola endine peaminister, kes on nüüd Euroopa Ülemkogu eesistuja, kurtis, et "sellises kohas ei tohiks ühelt Poola peaministrilt kunagi sellised sõnad suust välja tulla". Opositsiooniliider Katarzyna Lubnauer ütles, et peaminister kasutas ära Auschwitzis toime pandud julmusi, et poolakate seas põgenikehirmu süvendada.

Valitsuse pressisekretär kinnitab, et Szydło sõnad võeti kontekstist välja ning et soovi korral võib halbu kavatsusi leida igasugustest väljaütlemistest. Poola on koos Tšehhi ja Ungariga üks kolmest riigist, keda ootavad Euroopa Komisjoni sanktsioonid, sest riigid keelduvad oma osalusest Euroliidu solidaarsusplaanis põgenike abistamisel ja vastuvõtmisel.

Samal teemal

24.06.2017
Poolas kukkus alla Läti väikelennuk, hukkusid isa ja poeg