AAFRIKLASED: Napoli sadamasse Lõuna-Itaalias saabub järjekordne laev Vahemerelt päästetud põgenikega.Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 20. juuni 2017 04:00
Tänavu on Aafrikast üle Vahemere Euroopasse tulnud umbes 80 000 põgenikku, teab Rahvusvaheline Migratsiooniorganisatsioon. Saksamaa arenguminister Gerd Müller näeb tulevikku tumedates värvides. Ta hoiatas pühapäevalehele Bild am Sonntag antud intervjuus, et Aafrikast on Euroopasse tulemas kuni 100 miljonit põgenikku.

Saksamaa arenguminister Gerd Müller näeb Aafrikast Euroopasse tuleva põgenikevoolu peapõhjusena globaalset kliimasoojenemist ja majandusperspektiivi puudumist.

"Kui me ei suuda Maa keskmise temperatuuri tõusu piirata kahe kraadiga, siis rändab tulevikus Aafrikast põhja poole kuni 100 miljonit," hoiatas ta.

Maailma tulevik otsustatakse Aafrikas

Mülleri sõnul otsustatakse maailma tulevik Aafrikas, kus elanike arv kasvab iga nädalaga miljoni inimese võrra. Need inimesed vajavad koduriigis majandusperspektiivi, mida neil praegu paraku pole.

Tõepoolest, just tööpuudus ja igasugune tulevikuperspektiivi puudumine on paljud aafriklased viinud meeleheitele ja sundinud suunda võtma Euroopale, mida peetakse rahu-, turvalisuse ja jõukusesaareks.

AAFRIKLASED: Napoli sadamasse Lõuna-Itaalias saabub järjekordne laev Vahemerelt päästetud põgenikega. Foto: Reuters / Scanpix

"Kui me jätkame vanaviisi, siis on Aafrika paljudes paikades elavate inimeste ainus šanss asuda teele meie poole," rõhutas Gerd Müller, kristlike demokraatide (CDU) Baieri liidumaal tegutseva sõsarpartei CSU liige.

Müller pöördus ka rahvusvaheliste kontsernide poole, et need juhinduksid ausast ärist. "Kui siin müüakse Apple’i nutitelefoni 800 euroga, siis tuleb ka Kongo kaevandustöölistele maksta õiglast palka," ütles arenguminister.

Aafrika vajab Marshalli plaani

Olukord Aafrikas on esimest korda keskne Hamburgis 7.-8. juulil peetava tööstusriike ja arenevaid maid ühendava foorumi G20 tippkohtumisel.

Saksamaa valitsus lubas nädal tagasi Berliinis korraldatud kohtumisel Aafrika riikide juhtidega eraldada Musta Mandri arenguks 300 miljonit eurot. Selle rahaga toetatakse reformidele orienteeritud Aafrika riike erainvestorite leidmisel.

Saksamaa valitsus loodab, et niisugusele eeskujule järgnevad G20 tippkohtumisel ka teised arenenud riigid. Olgu lisatud, et G20 tippkohtumise raames on oodata ka USA presidendi Donald Trumpi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini esimest kohtumist.

Euroopa Parlamendi presidendi Antonio Tajani arvates vajavad Aafrika riigid nõndanimetatud Marshalli plaani. Teatavasti algatasid Ameerika Ühendriigid 1947. aasta juunis Marshalli plaani sõjast laastatud Lääne-Euroopa riikide aitamiseks ja kommunismi pealetungi ennetamiseks.

HOIATAB: Saksamaa arenguministri Gerd Mülleri sõnul otsustatakse maailma tulevik Aafrikas. Foto: Imago / Scanpix

See programm kestis neli aastat, sellega liitunud riigid said majandus- ja tehnoabi 13 miljardi dollari väärtuses.

Laupäeval Vatikanis paavst Franciscuse jutul käinud Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles, et paavst lubas talle toetust võitluses kliimasoojenemisega ja vaesusega Aafrikas.