Maailm

Surm SMS-i teel: "Nagu, ma ei saa aru, miks sa ei seda juba ei tee." (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. juuni 2017 17:13
Foto: PantherMedia / Scanpix
Massachusettsi osariigi kohus mõistis vangi noore naise, kes teismeeas saatis oma poiss-sõbrale kümneid tekstisõnumeid, milles utsitas noormeest ennast ära tapma. Süüdistajad väidavad, et segaduses tüdruk soovis, et sõbrad ja klassikaaslased teda lähedase surma pärast haletseksid.

Michelle Carter mõisteti süüdi Conrad Roy III surma põhjustamises. 2014. aastal ärgitas tollal 17-aastane Carter poissi enesetapule. Tüdruk saatis Royle kümneid tekstisõnumeid ja helistas talle korduvalt. Roy suri parklas, kui oma auto vingugaasiga täitis. Vahepeal hüppas ta autost välja, kuid Carter käskis tal tagasi minna.

Just nimelt see viimane käsklus sai otsustavaks, miks Michelle Carter süüdi ja vangi mõisteti. Ehkki auto käivitas Roy ise ja tüdruk ise juures polnud ega teda füüsiliselt selleks ei sundinud, ei võtnud ta ka midagi ette. Ei kutsunud politseid ega teavitanud poisi perekonda toimuvast.

Prokurör väidab, et põhjus, miks Carter noormeest enesetapule ajas, oli meeleheitlik soov saada klassikaaslaste tähelepanu ja kaastunnet. Carter soovis väga mängida leinava pruudi rolli. Neiu kaitsja aga väidab, et peast haige oli hoopiski Roy, kes kavatses ennast nagunii ära tappa ja vedas tüdruku oma "kurvale teekonnale" kaasa.

Carter puhkes nutma, kui kohtunik luges ette süüdimõistva otsuse. Ta ei tohi Roy perekonnaga ühendust võtta ega osariigist väljuda kuni 3. augustini, mil teatatakse tema karistus. Naist võib oodata ees vangla kuni 20 aastaks.

"Lõpuks ometi saad olla paradiisis ja õnnelik," kirjutas Michelle ühes sõnumis. "Enam pole valu. On täiesti okei hirmu tunda, täiesti normaalne. Sa ju hakkad ikkagi surema." Hilisemad tekstisõnumid on veelgi sugestiivsemad: "Ma arvasin, et sa ju tahad seda teha." "Sa ei tohi üle mõelda. Pead selle lihtsalt ära tegema. Ütlesid ju, et teed. Nagu, ma ei saa aru, miks sa ei seda juba ei tee."

Mitmed tunnistajad ütlesid kohtusaalis, et sõnumid, mida Carter neile poiss-sõbra surmapäeval, enesetapu eel ja järel saatsid, üllatasid neid. Nad polnud tüdrukuga õieti väga lähedasedki, seega ei osanud nad ka õieti reageerida, kui järsku ilmusid nende telefonisse pooltuttava südandlõhestavad sõnumid. Tütarlaps ja noormees põdesid mõlemad depressiooni ja võtsid antidepressante. Roy perekond räägib, et noormehel näis minevat paremini, kui lõpetas keskkooli ja käis teraapias.

Carteri kohtuasja jälgitakse USA meedias väga pingsalt. On ka neid, kes leiavad, et otsus on ebaõiglane. Fakt on see, et Massachusettsi osariigis puudub seadus, mis keelaks kedagi enesetapule meelitama. Seega on neid, kes leiavad, et karistus on ebaõiglane - kuidas saab 17-aastane tüdruk pelgalt oma sõnadega kellegi ära tappa. Samuti pelgavad mõned ameeriklased, et juhtum loob pretsedendi, mis ohustab sõnavabadust. "Kas paarid ei tohi enam elu lõpust rääkida?" küsivad kriitikud, kes on mures, et nüüd võib igasugust suitsiiditeemalist juttu võtta kui julgustamist.

Lynn Roy, poisi ema, ütleb aga välja oma arvamuse, et ta ei usu, et Michelle Carteril üldse mingit südametunnistust on. Vanemad peaksid ka noorte omavahelisel suhtlusel silma peal hoidma ja kui tekib kahtlus, et lapsega pole kõik korras või et ta on suhtes, mis ei tundu päris terve, tuleks kindlasti sekkuda.