Hiljuti perega kodust välja aetud laps Lõuna-Sudaanis ehitab mängutelki.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 19. juuni 2017 14:58
ÜRO pagulasamet kirjutab raportis, et rekordiline arv inimesi, 65,6 miljonit, on kas pagulased, asüülitaotlejad või oma kodudest lahkuma sunnitud. Võrreldes 2015. aastaga oli põgenike arv 2016. aasta lõpuks tõusnud 300 000 inimese võrra, mis on vähem kui 2014-2015 vahel tekkinud 5 miljonit lisapõgenikku, kirjutab ÜRO oma raportis.

ÜRO pagulaste ülemvolinik Filippo Grandi ei näe väiksemas kasvunumbris mingit põhjust rõõmustamiseks. "Tundub, et maailm ei suuda rahus elada," ütleb Grandi. "Nii et näeme, kuidas vanad konfliktid muudkui jätkuvad, uued tekivad juurde ja need mõlemad põhjustavad inimeste rännet... sundränne sümboliseerib sõdu, mis iial ei lõpe." Inimeste rännet mõjutab üha enam ka kliima ja viletsad looduslikud tingimused.

Inimesed põgenevad Sudaanis üleujutuste eest. Foto: Reuters / Scanpix

Kuigi võib tunduda, et Euroopasse saabub palju põgenikke, elab 84 protsenti pagulastest vaestes riikides Aafrikas, Lähis-Idas ja Aasias. ÜRO loodab, et raportis avaldatud numbrid panevad jõukamad riigid mõtlema - mitte ainult selle peale, et rohkem pagulasi vastu võtta, vaid ennekõike tundma huvi ja investeerima rahu tagamisse ja lõhutud ühiskondade taastamisse.

Mõned andmed raportist:

Eelmisel aastal aeti oma kodudest välja keskmiselt 20 inimest minutis.

22,5 miljonit inimest on oma kodumaalt põgenenud. 40,3 inimest viibivad oma koduriigis, kuid on jäänud koduta. 2,8 miljonit inimest on sisse andnud asüülitaotluse.

Üks inimene 113-st meie planeedil on hetkel pagulane, põgenik või kodust välja aetud.

Kuigi Süüria kodusõda saab põhitähelepanu, on konflikte - näiteks Birmas, Afganistanis ja Somaalias - mis kestavad juba aastakümneid.

Süüria elanikest on koduta kaks kolmandikku.

2016. aastal lahvatasid uued konfliktid Nigeerias ja Lõuna-Sudaanis. Viimane on noor riik, mis kuulutas iseseisvuse välja alles 2011. aastal. Lisaks sõjale laastab riiki ka nälg. Lõuna-Sudaani rändekriis areneb kõige kiiremini.

Lõuna-Sudaanist põgenes 2016. aastal 1,9 miljonit inimest. Teist sama palju viibib veel riigis, kuid on kodudest ilma jäänud. Naaberriikidest Sudaanist, Kongost, Etioopiast, Kesk-Aafrika Vabariigist, Ugandast ja Keeniast põgenes eelmisel aastal kokku 700 000 inimest.

Paljud riigid, kust põgenetakse, võtavad omakorda vastu teiste, veel hullemas olukorras riikide põgenikke. Näiteks Ugandas on 2016. aasta lõpu seisuga 900 000 ja Etioopias 791 600 põgenikku.

Iga teine põgenik on laps.

Lõunasudaanlanna vannitab Sudaani pagulaslaagris väikelast. Foto: Reuters / Scanpix