Maailm

MACRONI TEINE VÕIT: presidendi partei võitis parlamendivalimised 

Toimetas Greete Kõrvits, 19. juuni 2017 10:20
Emmanuel MacronFoto: Reuters / Scanpix
Vaid nädalad pärast presidendivalimiste võitu on Prantsusmaa presidendil Emmanuel Macronil taas põhjust rõõmustada. Tema partei En Marche! võitis Prantsuse parlamendivalimistel koos oma liitlase, Mouvement démocrate (lühendatult MoDem) parteiga üle 300 koha 577-st.

Nüüdseks on enamik hääli loetud. CNN-i andmetel võitsid tsentristlikud parteid En Marche! ja MoDem praeguseks vastavalt 300 ja 41 kohta Prantsuse parlamendi alamkojas ehk Rahvusassamblees. BBC kirjutab, et konservatiivid ja nende liitlasparteid võivad siiski küllaltki arvestatava opositsiooni luua, neil on kõigi peale kokku kohti 125-131 vahel. Eelmise parlamendi 200 kohaga võrreldes on see siiski tunduvalt tagasihoidlikum positsioon. Macroni rivaali Marine Le Peni Rahvusrinne pälvis tagasihoidlikud 8 kohta loodetud 15-st. Le Pen ise pääses samuti parlamenti ja esindab Henin-Beaumonti, küllaltki vaest endist kaevanduslinna.

Kõige suurem kaotus tabas aga seni viis aasta võimul olnud sotsialiste, kelle võit jääb 41-49 koha kanti. En Marche! võit oli küll oodatust pisut väiksem, kuid partei on tegutsenud vaid pisut üle aasta ning paljud nende liikmed on ilma igasuguse varasema kogemuseta. See võib ka olla põhjuseks, miks parlamendivalimiste teises voorus osales vaid 42% elanikkonnast. Samuti spekuleerivad poliitikavaatlejad, et kaotus presidendivalimistel vähendas rahvuskonservatiivide toetajate indu parlamendivalimistel osaleda.

Foto: Reuters / Scanpix

Prantsusmaa president vajas võitu hädasti, mitte ainult võimupositsiooni kinnitamiseks, vaid ka oma plaanide läbiviimiseks. Macron kavatseb reformida riigi võrdlemisi heldet pensionisüsteemi, kasvatada riigi eelarvet ja vähendada riigitöötajate arvu 120 000 töökoha võrra.

Samal teemal

25.08.2017
Emmanuel Macroni ultimaatum: Ida-Euroopa lõpetagu sotsiaalne dumping!
03.07.2017
Prantsusmaal vahistati mees, kes plaanis Bastille' päeval presidendi tappa