Maailm

FOTOD | Londonis sõitis kaubik jalakäijate sekka, üks inimene hukkus (45)

Maria Rozbaum, Greete Kõrvits, 19. juuni 2017 05:58
Foto: AFP / Scanpix
Londoni põhjaosas sõitis täna veidi pärast südaööd mošee lähedal kaubik jalakäijate hulka. Rünnakus hukkus üks mees ja kaheksa inimest viidi haiglasse. Kaks inimest said kohapeal esmaabi. Kõik ohvrid olid moslemid. Londoni politsei suhtub sündmusse kui terrorirünnakusse.

Seven Sisters Roadil asuva Finsbury Parki mošee lähedal toimunud õnnetuse põhjustamise pärast on vahistatud üks 48-aastane valge mees. Sündmuskohal viibinud inimesed püüdsid ta pärast tragöödiat kinni ega lasknud politsei saabumiseni minema.

Üks terroristi kinni pidanud meestest, Abdul Rahman, jutustas BBC-le, et kui ta nägi meest kaubikust väljumas ja minema joosta üritamas, lõi ta teda rusikaga kõhtu. "Ta karjus joostes, et tehab moslemeid tappa. Pidasime ta koos mõnede teiste meestega kinni ja hoidsime, kuni politsei kohale jõudis," selgitas Rahman.

Õnnetuses terveks jäänud räägivad, et rünnaku hetkel oli teel kohutav segadus, kõik karjusid ja üritasid kaubiku teelt minema pääseda. "Hüppasin selle eest ära veel viimasel hetkel ära. Olen šokis-šokis-šokis, inimesed  kriiskasid hirmust, kõikjal mu ümber vedelesid pihta saanud," rääkis üks mees.

Esimesena sündmuskohale lärmi peale kokku jooksnud inimestele avaldus kohutav vaatepilt. "Nägin vilkuritega kiirabi- ja politseiautosid, valget kaubikut ja kümmekonda inimest tänaval vedelemas," kirjeldas üks neist. "Alles eile kutsuti meid kõiki eelmise nädala tulekahju järel kokku hoidma ja nüüd selline asi," vangutas ta pead.

Samal teemal


Õnnetust näinute sõnul sõitis valget värvi kaubik inimeste sekka meelega. Inimesed lahkusid just mošeest ramaadani lõppu tähistavalt palvuselt. Üks pealtnägija, kes pääses enda sõnul otsasõidust väga napilt, jutustas, et nägi, kuidas ööpalvuselt väljunud inimese mošee ette seisma ja vestlema jäid ning siis käis järsku kõik väga kiiresti. "See kaubik lihtsalt tuli ja põrutas inimeste sekka!"

Londoni politsei abikomissaar Neil Basu ütles oma pressikonverentsil, et hukkunud inimese surma asjaolusid uuritakse. Nimelt selgus, et mehele anti esmaabi juba enne, kui kaubik rahva sekka sõitis. Tegu võis olla terviserikkega. Basu kinnitab, et politsei uurib sündmust kui terrorirünnakut.

Rünnaku järel oli sündmuskohal paras kaos. Kohal oli mitmeid kiirabiekipaaže, kuid ka sündmuskohal viibijad üritasid kannatanuid aidata. Üht meest nähti teisele kunstlikku hingamist tegemas.

Leiboristide partei esimees Jeremy Corbyn elab rünnakupaiga lähedal ja külastas täna Finsbury Parki, et rääkida politseiga ja avaldada kohalikele kaastunnet.

Üldine arvamus jaguneb kaheks. Ühed nimetavad seda kättemaksuks terrorirünnakute eest ning teised järjekordses lihtlabaseks terrorirünnakuks, kuivõrd sihtmärkidel ei olnud maailmas eelnevalt toimuvate rünnakutega mitte mingit isklikku seost. Twitter kubiseb mõlema arvamuse pooldajate säutsudest.

Kohapeal käib kibe töö

Foto: Reuters / Scanpix

Sündmuskohal käib kibe töö, politseinikud uurivad asjaolusid ning kohtueksperdid tegelevad materjali kogumisega. BBC kirjutab, et Londoni politsei otsis sõiduki läbi ja ei leidnud sealt lõhkeaineid. Samuti ei ole politseile teada, et terroristil oleks kaasosalisi olnud. Algul rääkisid kaks pealtnägijat, et nägid kolme meest kaubikust põgenemas, kuid politsei seda ei kinnita, vahendab Guardian.

Sky News edastab, et pärast rünnakut olla terrorist öelnud, et tema on nüüd "omapoolse panuse andnud."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee