Maailm

Suurest võidust võib saada kaotus? (2)

Tõnis Erilaid, 19. juuni 2017 04:00
VALIJATEGA SELFIT TEGEMAS: Emmanuel Macron (vasakul) jõudis enne hääletamist koos õnnest säravate valijatega pilti teha. Foto: AFP / Scanpix
Prantsusmaa parlamendivalimiste tulemuste selgudes pole täna enam tähtis, kas president Emmanuel Macroni toetajaskond sai 400, 455 või veel rohkem esindajat 577liikmelisse parlamendi alamkotta (Assamblee Nationale). Üht- või teistpidi on see absoluutne enamus, mis opositsioonile sõnaõigust ei jäta.

Sellel mammutvõidul on varjupool. Macroni En marche! Liikumise kandidaadid olid suures osas noored või noorepoolsed rikkamasse keskklassi kuulujad, kellel täpselt nagu presidendil, endisel investeerimispankuril, pole kogemust ei riigijuhtimises ega poliitikas. Kuid see-eest on kõik need uued parlamendiliikmed tänuvõlglased Macronile. Ilma temata poleks neil enamasti parlamenti asja.

Noorus ja kogenematus loob ränga vahe eelmise parlamendikoosseisuga, mille keskmine vanus küündis 60 aasta ligi ja vaid üks saadik oli alla 30aastane – Rahvarinde juhi Marine Le Peni õetütar Marion Marechl-Le Pen.

Sinikraedel pole enam kaalu

En marche! toob parlamenti rohkesti IT-ala, tervishoiu ja haridusega seotud valgekraesid, kuid 40 protsenti prantslastest on aga sinikraed, palgatöölised, kellel pole paraku nüüd enam midagi öelda reformide kohta, mis riiki vältimatult ees ootavad.

Uus parlamendikoosseis ei esinda kogu rahvast, nendib ka New York Times ja osutab, et valimiste esimeses voorus toetas Macroni ja tema liikumist tegelikult vaid 15 protsenti Prantsusmaa hääleõiguslikest kodanikest. Valimisaktiivsus oli väike esimeses ja kardetavasti veel väiksem teises voorus. Avanenud populaarsusaken võib kiiresti sulguda, kui Macron ei suuda prantslasi liita ühise eesmärgi saavutamiseks. "Kuigi Macron ei ärata kõigis entusiasmi, on väga vähe neid, kes on valmis tema vastu hääletama. Tulevik sõltubki sellest, kuidas tal õnnestub need passiivsed toetajad aktiivseks muuta," kirjutab New York Times.Praegu näevad toetajad Macronis pigem kedagi Robin Hoodi sarnast, kes tuli lihtsa inimese eest võitlema väljakujunenud ja sammaldunud poliitilise kõrgklassi ja jõukama rahvakihi vastu. Unustades sealjuures täiesti, et ta ise on endise pankurina nende jõukate seast.

"Ta on noor. Tal on suur tulevik ees. Me peame andma talle vähemalt aasta reformide tegemiseks," ütleb aga New York Timesi reporterile 68aastane provintsipensionär Bernard Brevet.

Paljud on temaga sarnasel seisukohal: Macronil tuleb anda aega atra seada. "Ta tahab põletada sillad kõige vanaga. Prantsusmaa muutub nüüd dünaamilisemaks. Ta on nii noor, et suudab meid kõiki liikuma utsitada," kiidab turuplatsil valimisbuklette jaganud 45aastane restoraniomanik Noura Moureau ajakirjanikele.

Prantsusmaa on jaotatud 577 valimisringkonda. Vaid üks esindaja igast neist pääseb parlamenti. Esimeses voorus osutusid valituks vaid need neli, kes kogusid üle poole antud häältest.

Märkimisväärne, et kunagi varem pole teise vooru pääsenud nii palju naisi. Neid oli 43 protsenti kõigist, kes jäid võitlema rahvaesindajaks saamise eest.

Ehmatnud Kosciusko-Morizet kukkus. Foto: AFP / Scanpix

Ärritunud mees kandidaadi kallal

Vabariiklaste partei kandidaat, Nicolas Sarkozy aegne keskkonnaminister Nathalie Kosciusko-Morizet oli Pariisis jagamas oma valimismaterjali, kui tema juurde tormas pealtnäha viiekümnendates eluaastates mees, sõimas ta läbi ja karjus: "Just sinusuguste pärast on meie linnapeaks (sotsialist) Anne Hidalgo!" ja püüdis tagatipuks valimisbrošüürid naisele näkku virutada. Ehmatnud Kosciusko-Morizet kukkus, lõi pea vastu asfalti, kaotas meelemärkuse ja viidi haiglasse. Naispoliitikut rünnanud turskevõitu mees kadus metroosse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee