Tõnis Erilaid (Tiina Kõrtsini)

Venelased olid kümnete tuhandete kaupa sisse tulnud, kui Eesti võimud püüdsid veel viimasel hetkel hoida korda. 19. juunil 1940 ilmusid teated, et kõigil palutakse öist liikumist piirata kella 11 õhtul kella viieni hommikul. "Politseile on tehtud korraldus kontrollida tänavatel, parkides, platsidel, teedel jne. liikujaid tähendatud ajavahemikul ja neid vajaduse korral kinni pidada," märgib Rahvaleht. Politseitalituse direktor andis veel erikorralduse, et alkoholi võib müüa ainult kella 22.30. Kinod ning kohvikud tuli sulgeda ja avalikud ettekanded lõpetada hiljemalt kell 11 õhtul.

Nende käskudega koos avaldati sõjavägede ülemjuhataja määrus, mis keelas koosolekud, rongkäigud ja meeleavaldused kuni 1. juulini 1940. Väljaspool kinniseid ruume keelati pildistada ja filmida. Fotoaparaati ei tohtinud kaasaski kanda, tahad sa pildistada või mitte. Samal päeval teatati, et erakorraliste aegade tõttu jäävad ära võidupüha ulatuslik pühitsemine ja isegi Mustvee laulupidu 24. juunil.

Paraku oli Ždanov juba Tallinna jõudnud. 20. juunil peeti keeldudest hoolimata kihutuskoosolek ja järgmisel päeval juba miitinguid ja rongkäike kogu riigis. Õhtul astus ametisse Varese valitsus.

Jaga artiklit

2 kommentaari

J
jansa  /   20:04, 19. juuni 2017
mis sa tuutudad ,veneajal oli koikke vähemalt olid inimene.mis nyyd suure vabadudega peale hakata hullem kui vene ajal politsei riik.kes voimule saab see lolli mängib
Ä
ära sa,  /   17:04, 3. juuli 2017
"jansa" enam peale võta.
Kõnts oled ja kõntsaks jääd.
Vene ajal jah "politsei riiki" polnud. Tapeti kusagil Krediitkassa keldris või veeti Siberisse.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis