Maailm

USA toob Venemaa suurõppuste ajaks Balti riikidesse lisaväed (63)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 18. juuni 2017 15:49
Pilt on illustreeriv.Foto: MATI HIIS
USA on mures septembris toimuva Venemaa suurõppuse Zapad 2017 pärast ja saadab ohutuse tagamiseks Balti riikidesse rohkem õhudessantväelasi.

NATO juhid usuvad, et Zapad 2017 õppusest võib osa võtta rohkem kui 100 000 sõdurit.

''Nende ajalugu on täis näiteid, et nad ei pea kokkulepetest kinni,'' lisas ta.

Venemaa saatis oma väed Gruusiasse 2008. aastal ja annekteeris Krimmi 2014. aastal. NATO on Poola ja Balti riikidesse saatnud lisavägesid, et vähendada Krimmi-stiilis haaramise ohtu.

Hodges ütles, et on mures sellepärast, et Venemaa õppused võivad Balti riikide piiril provokatiivseid tegusid kaasa tuua ja lisas, et USA saadab Eestisse, Lätti ja Leetu õppuste ajaks kuni 600 õhudessantväelast juurde.

''Me teeme kõik palju tööd, et olla selliste õppuste ajal kõigeks valmis,'' rääkis Hodges.

NATO ametnikud on valmis selleks, et Venemaa õppustel, millest ka Valgevene osa võtab, treenitakse tuumarelvade kasutamist.

Leedu on hakanud septembris toimuvate õppuste jaoks riigipiirile tara ehitama, mis tuleb 45 kilomeetrit pikk ja 2 meetri kõrgune.

Kuigi see tara ei ole täismahus rünnaku puhul takistuseks, aitab see siiski üksikjuhtumeid ja provokatsioone paremini kontrolli all hoida, rääkis Leedu siseminister Eimutis Misiunas.

Zapad on Venemaa sõjaväeõppus, mis toimub riigi läänepiiril iga nelja aasta tagant ja kuigi Venemaa ei ole avaldanud, kui ulatuslik selle aasta õppus on, siis analüütikud on öelnud, et tõenäoliselt on tegemist viimase 25 aasta kõige suurema õppusega.

Samal teemal

24.07.2017
NATO komandör: Vene luure üheks taktikaks on värvata etnilisi venelasi naaberriikidest