Maailm

Saksamaa püüab islamit reformida liberaalsemate mošeedega (65)

Toimetas Gerly Mägi, 18. juuni 2017 10:37
Foto: AFP / Scanpix
Saksamaal Berliinis avati reedel esimene liberaalne mošee, kus võivad mehed ja naised koos palvetada. Naisõiguslaste sõnul on see kauaaegse unistuse täitumine.

Protestantliku kiriku hoones avati kaasaegne Ibn Rushd-Goethe mošee, mis on esimene omalaadne Saksamaal. Selles mošees võivad kõik moslemid koos palvetada, kirjutab Daily Mail.

Naisõiguslase Seyran Atesi sõnul ei saa enam õnnelikum olla. "See on unistuse täitumine! See projekt on niigi kõvasti hilinenud," sõnas Ates, et võrdsust oodati juba ammu.

"Meie religiooni nimel toimub nii palju terrorismi ja kurjust... on tähtis, et meie – kaasaegsed ja liberaalsed moslemid – näitaksime samuti avalikult oma nägu," ütles Ates.

Foto: AFP / Scanpix

Lisaks sellele, et ühte mošeesse on lubatud ühispalvusele nii mehed kui naised, on oodatud ka kõik moslemid sõltumata sellest, kas nad on sunniidid või šiiad. Samuti peavad naised olema mošees palja peaga ega tohi kanda burkat, niqabi või hijabi. 

"See on turvakaalutlustel ja me usume ka, et kogu nägu katvad loorid ei ole kuidagi seotud meie religiooniga, vaid on pigem poliitilised vahendid," põhjendas Ates palja pea käsku.

Atesi sõnul saab uus mošee olema koht, kuhu kõik on oodatud ja kus kõik on võrdsed. See tähendab naiste jaoks ka seda, et nad võivad imaamidena palvusi läbi viia ning ka palvusi kokku kutsuda.

Ates ei usu, et konservatiivsemad moslemid liberaalse mošee loomise vastu on või seda liigse kriitikaga ohustama hakkavad. "Ma olen saanud mõned sõnumid sotsiaalmeedias, peamiselt täis vandumist. Aga 95% tagasisidest on olnud ilus ja positiivne," ütles naisõiguslane.

Siiski oli avamise päeval maja ees valves igaks juhuks ka üks politsei patrull. 

Tulevikus loodab Ates, et nad saavad Püha Johannese kirikuhoonest ära kolida eraldi mošeeks ehitatud majja. Selles võiks naise hinnangul olla mitu palvetuba eri islami sektidele, aga ka õpperuumid tulevastele imaamidele.

Foto: AFP / Scanpix

Saksamaal elab enam kui neli miljonit moslemit, kellest suurem osa on pärit Türgist. Ent nende seas on ka Balkanimaade, Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika moslemeid.

Moslemite vool Saksamaale algas 1960ndatel, mil nad tulid riiki töölistena, et aidata II maailmasõja järel Saksamaad taas üles ehitada. Kuigi sakslaste plaan oli nad paari aasta pärast koju saata, jäid paljud siiski paikseks ning tõid kodumaalt kaasa ka oma pered. 

Alates 2015. aastast on Saksamaa vastu võtnud rohkem kui miljon põgenikku Süüria, Iraagi ja Afganistani sõjapiirkondadest.

Samal teemal

07.09.2017
Mosleminaine andis Berliinis moepoe müüjale peksa
17.08.2017
Austraalia naispoliitik rõivastus senatis burkasse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee