Tõnis Erilaid (Tiina Kõrtsini)

Tänu ajaloolastele ja tollaste sõjaväelaste ning riigimeeste mälestustele teame, kuidas Eestile esitati ultimaatum ja seejärel kümned tuhanded NSV Liidu sõdurid sisse marssisid ning Eesti ööl vastu 17. juunit 1940. aastal annekteerisid.

Mida aga teadis sel ajal tavaline eestlane toimuvast? Ajalehtedes oli üherealine teade, et president Päts pöördus 16. juunil puhkuselt tagasi Tallinna. 17. juuni esikülje peauudis kõneles: "Vabariigi president võttis vastu valitsuse lahkumise teadaande. Kujundatakse uut valitsust. Nõukogude Liidu valitsus esitas pühapäeval, 16. juunil Eesti valitsusele nõudmisi, millede sihiks on Eesti ja Nõukogude Liidu vahelise vastastikuse abistamise pakti täitmise kindlustamine. Nõukogude Liidu valitsusega saavutatud kokkuleppe tagajärjel asub Nõukogude Liidu vägesid mitmetesse keskustesse Eestis, kus neid seni ei olnud. Valitsus on kindel, et kõik kodanikud suhtuvad Nõukogude Liidu vägede tulekusse uutesse asupaikadesse tavalise vastutulelikkusega ja rahuga."

Ja kõik. Päevalehe juhtkirja lõpp peidab küll ridadevahelise teadaande: "Kui aga pahe seisab meie ees, ei pea mitte meelt heitma, vaid peame sellega mehiselt võitlema lootusega täielikule võidule!"

Jaga artiklit

19 kommentaari

A
ajalugu kordub  /   07:11, 22. juuni 2017
Vaikselt jänkide sõdurite, täna 600, eile 1000 jne, sissetoomine on sisuliselt ju sama

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis