Eesti uudised

EKSPEAMINISTER TIIT VÄHI: Sügav kummardus Kohlile Eesti veretu iseseisvumise eest  (13)

Denes Kattago, 16. juuni 2017 20:00
TIIT VÄHI: Helmut Kohlil on suur väga teene Eesti iseseisvumisel. Foto: Jörgen Norkroos
Eesti endine peaminister Tiit Vähi teeb sügava kummarduse täna surnud Helmut Kohli ees. "Ta oli tollase Euroopa suurkuju ja mõjutas väga Eesti veretut lahkumist Nõukogude Liidust."

Aastatel 1992 ja 1995–1997 Eesti valitsust juhtinud Vähi kohtus oma ametiajal Kohliga korduvalt ning hindab teda kõrgelt. "Tänu temale sai teoks Saksamaa ühinemine, rahumeelsed lahendused Nõukogude Liidu ja Euroopa vahel."

"Kohl oli kauge ettenägemisega poliitik, kes ei kiirustanud sündmusi ette ning otsis rahumeelseid lahendusi. Kahjuks ei saa seda öelda praeguste poliitkute kohta, kes soovivad jõupoliitikat kasutada," ütleb Vähi Õhtulehele.

Vähi meenutab Õhtulehele ühte isiklikku kohtumist Kohliga Põhjamaade Nõukogu valitsusjuhtide tippkohtumisel. Vähile tuli kasuks koolis õpitud saksa keel, mis tegi suhtluse lihtsamaks.

Ta ütles Kohlile lõunalauas, et Eesti on küll NLiidust lahkunud, kuid kõik küsimused pole lahenenud. "Kas Saksamaa ei peaks kiiremini seda toetama? Kohl vastas, et selline kiirustamine võib teha asju halvemaks."

"Es ist nicht die Zeit Kartoffeln zu pflanzen. Aber die Zeit kommt - praegu pole aeg kartulit külvata, aga see aeg tuleb. Iga asi omal ajal, oli Kohli sõnum meile," märgib Vähi. Kohli iseloomustas rahumeelne, edasiviiv ja kaugelevaatav poliitika. 

"Ta ei olnud ainult tähtis Saksamaale ja Euroopale. Ta on tähtis olnud ka Eestile," võtab endine peaminister ja nüüdne ettevõtja oma mõtted kokku.  

Samal teemal

01.07.2017
KOHLI MATUSETSEREMOONIA GALERII | Ratas: peame kandma edasi tema pärandit ühtsest Euroopast
23.06.2017
Peaminister Ratas sõidab Saksa kantsler Kohli mälestustseremooniale
16.06.2017
Järelhüüded Saksamaa ühendajale: suur riigimees ja vabaduse tõeline sõber
16.06.2017
SUURSAADIK MOSKVAS MART HELME: Kohl oli Balti riikide advokaadiks Venemaaga