(TIINA KÕRTSINI)

Uue võimuliidu kõiki maksumuudatusi äärmuseni lihtsustades võib öelda, et suurimaks põhimõtteliseks sammuks on tulumaksuvaba miinimumi tõus 500 euroni senise 180 asemel. Enamik ülejäänud sammudest on mõeldud aga eelarvesse vajaliku lisaraha kogumiseks, et tulumaksuvaba miinimumi tõusuga jääks enamikule meist senisega võrreldes iga kuu kuni 64 eurot rohkem kätte. Et tavakodanik jälgib eelkõige isiklikku rahakotti, siis tulumaksuvaba miinimumi kõrval läheb talle korda veel ehk magusamaksu kehtestamine ja alkoholiaktsiisi tõus.

Kõik muud maksud, mis mõjutavad ja kujundavad Eesti majanduskliimat, on tema jaoks juba kõrgem matemaatika. Mõistagi seisavad ettevõtjad oma huvide eest, mida väljendab ka 21 ettevõtlusorganisatsiooni kiri valitsusele -  lobitööd uute maksude tulekule kaasarääkimisel ei saa neile kuidagi pahaks panna. Kas aga iga viimast kui muudatust tuleb näha vaid sedavõrd mustades värvides, mis Eesti senise liberalismi eduloo sootuks kustutab, on poliitilise vaatevinkli küsimus. Äsjanegi ülevaade, kus Eesti paigutub tarbimiselt elaniku kohta Euroopa Liidu 28 liikmesriigi hulgas kuue kehvema hulka, ei kinnita ju kuidagi reformierakondlikku eduloomantrat, mis lubas meid viia hoopis viie rikkaima hulka.  

Pealegi ei saa öelda, et uue võimuliiduga poleks võimalik dialoogi pidada, sest mitmele uuele maksule on kaalukate argumentide esitamisel tõmmatud pidurit. Lõppude lõpuks on kogu maksupoliitika ju ühiskondliku kokkuleppe koht. Rahvas oli väsinud Reformierakonnast ning nende poliitikast rääkides kostus järjest enam stagnatsiooni mõiste, sestap oligi mõistlik anda võimalus teistsugusele poliitilisele kooslusele. Kui oravad muutuste ootusest aru ei saanud, siis on see vaid nende endi süü.

Kõrgepalgalisi kõrvale jättes – leitagu mõni inimene, kel poleks meeltmööda tulumaksuvaba miinimumi tõusuga võidetav lisaraha. Ühiskond tunneb, et riik on pööranud näo inimeste poole senise head elu nautinud ettevõtjate eelistamise asemel.   

Kui rahvas uue võimuliidu tööga rahul pole, valib ta järgmistel valimistel Reformierakonna võimule tagasi.

Jaga artiklit

14 kommentaari

Ü
ühest taskust  /   17:54, 21. juuni 2017
võtame ja teise tasku paneme.
See valitsus lollitab.Et tulumaksu vabastus on 500 euri,selle eest jäetakse alampalk tõstmata ja ei
tea mitmeks aastaks.Ratase valitsus on tagurpidi maksu poliitika,kui reformierakond tõstis alampalka,siis keskerakonna valitsus enam ei tõsta.
Kogu maksupoliitika on tehtud nii,mida tegi reformierakond võetakse tagasi ja sama tehakse
teistmoodi ja võib-olla veel kahjulikumalt töötegijale.
E
ega jah  /   10:35, 20. juuni 2017
arvatkse, et õnn tuli vähetasustatud inimeste õuele! 40 euri lisaraha! TULIGI! Milline korratu elevus valitseb nüüd rahva seas...rikkad on kadedad. Punane kala ligi 30 euri kilo! No nüüd saab osta!

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis