Eesti uudised

GALERII JA VIDEO | Puukaitsjad pidasid Haabersti hõbepaju all lõkkehommikut ja rääkisid looduse väest (33)

Geidi Raud, 15. juuni 2017 14:19
Foto: Martin Ahven
Anonüümne puukaitsja teatas eile, et neljapäeva hommikul tulevad linnaisad koos saemeestega nende kaitstava Haabersti hõberemmelga juurde ja võtavad puu maha. Väärika paju kaitseks pidi kogunema sinna sada inimest, kelle ülesandeks saemeeste takistamine. Puukaitsja ettekuulutus aga vähemasti täna hommikul veel ei realiseerunud.

Neljapäeva hommikul olid maharaiumise ohus Haabersti hõbepaju all moodsalt öeldes vaid head vibe'id: kümmekond inimest istus rahulikult lõkke ümber, põletas viirukit ja arutas looduse väe üle. Mõni inimene luges puu all raamatut või maalis. Hõbepaju oli ära ehitud lintide, abstraktsete maalide ja okstest pärjaga.

Foto: Martin Ahven

Ka oli ühe jämeda oksa külge riputatud kiik, millel lustisid lapsed. Paju alt ei puudnud olmetelk, kus reas erinevad toiduained ning kaks telki, kus puu kaitsmise endale südameasjaks võtnud inimesed ööbivad. Paju ise on uhke ja väärikas, meenutades "Harry Potteri" filmisaagas nähtud tohutut peksjapaju.

Foto: Geidi Raud
Foto: Geidi Raud

Samal teemal

Idülli rikkusid möödasõitvate autode müra ning kopad ja segumasinad, mis usinasti Haabersti ringristmiku ümberehitustöid teha müttasid. 100 meetrit eemal kustutas saemees parasjagu ühe väiksema puu eluküünalt. Küll lasid mõned mööduvad autojuhid puukaitsjatele tervituseks signaaligi ning neile vastati puu alt sõbraliku lehvitusega. 

Lõkke ümber istunud seltskond pakkus palgijupil istet mullegi. Kui muidu ollakse ehk harjunud, et lõkke ümber istuvas seltskonnas käib ääretu jutuvada ning naer ja kõik karjuvad üksteisest üle, siis hõbepaju all toimus hoopis midagi muud: ringiratast käisid tossav viiruk ja metallist ese ning sõna võttis vaid inimene, kelle käes need esemed parajasti olid. Kõlama jäid seisukohad, et puu raiumisel peaks küsima luba puult endalt. Ka kõlas arvamus, et Eestit tuntakse kui kõrgelt arenenud IT-riiki ning ometi ei suudeta ehitada teed nii, et loodust hävitama ei peaks. “Kõige suurem väärtus on loodus," lausus üks naisterahvas. 

Foto: Martin Ahven

Haabersti ringristmiku ümberehitustööde detailplaneeringu koostanud ettevõtte K-projekt juhataja Rein Annusver kinnitas, et projekt näeb ette puu maha saagimist. "Ka mina arvan, et see puu tuleb maha võtta! See projekt vastab kõigile tingimustele ja ma ei näe põhjust selle muutmiseks," ütles Annusver. 

Neljapäeva hommikul oli hõberemmelga juurde toetust avaldama tulnud ka zooloogist riigikogulane Peeter Ernits, kes seisab kindlalt puu langetamise vastu. "Loomulikult on see Euroopa rohelise pealinna tiitlile pürgivas Tallinnas tõeline barbaarsus. Ma teen kõik endast oleneva, et seda puud maha ei võetaks, kuid nagu näha veereb teerull halastamatult," rääkis Ernits.

Foto: Martin Ahven

Riigikogulane on seisukohal, et olgugi, et projekt on kinnitatud, siis igal juhul oleks võimalik seda muuta. "Igat planeeringut saab muuta. Olgugi, et siin on mängus Euroopa Liidu rahad ja kõik on kinnitatud, siis muutmine on ikkagi võimalik. Selleks ju ametnikud ongi! Nad ei peaks lihtsalt kalanäoga muudatustele vastu seisma," nentis Ernits. 

Keskkonnaministeeriumi hinnangul ei vasta Haabersti ristmiku rekonstrueerimistööde piirkonnas kasvav hõberemmelgas riikliku kaitse alla võtmise eeldustele ja kõiki asjaolusid arvesse võttes puudub alus Tallinna Keskkonnaameti poolt väljastatud raieloa menetluse uuendamiseks. "Ühtegi puud, sõltumata selle väärtusklassist, ei võeta Tallinnas maha ilma põhjuseta. Paldiski maantee hõberemmelgat ei ole kahjuks võimalik säilitada, kuna liikluskorralduslikult toimiva Haabersti ristmiku rajamiseks puudub realiseeritav alternatiivne tehniline lahendus," teatas Tallinna linnavalitsus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee