Daamid ja härrad: Voice of BaceprotFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 14. juuni 2017 21:25
Üks järjekordne igav muusikatund viis kolm Indoneesia tüdrukut mässumeelsuse radadele. Tänaseks on neist saanud Voice of Baceprot, rokkbänd, mis põhiliselt esitab tuntud lääne muusikute kavereid. Tüdrukute mässumeelsus pole aga sugugi kõigile meeltmööda...

The Guardian kirjutab, et pärast tundi oma õpetaja plaadikollektsioonis sobrades avastasid neiud enda jaoks tõelise aarde - heavy metali. "Ma lihtsalt armusin metal'isse juba sellest esimest korrast," kirjeldab 16-aastane Firdda, bändi laulja ja kitarrist. "Ma arvan, et leidsime selles muusikas iseennast." Firddaga koos mängivad bändis trummar Eusi ja bassimängija Widi.

Voice of Baceprot on tuntust pälvinud nii kodumaal kui mujal Aasias, nüüd räägib neist ka lääne meedia. Sel nädalal jätsid noored koolipäeva vahele, et teha teleesinemine Indoneesia pealinnas Jakartas. Tüdrukud esinevad alati traditsioonilises rõivastuses, millega käib kaasas ka pearätik.

Indoneesias müüakse bändi logoga T-särke, kus on tähed VoB. See pole mitte ainult lühend bändi nimest, vaid ka sõna, mis tüdrukute emakeeles tähendab "lärmakas". T-särkidele on trükitud ka VoB moto, "Metallismi teine pool".

"Mulle meeldivad põhiliselt kaugemate maade bändid," tunnistab Firdda. "Tead, nagu Slipknot, Rage Against the Machine ja Lamb of God." Erza Satia, kes on tüdrukute muusikaõpetaja ja ühtlasi ka nende mänedžer, loodab, et tüdrukute muusika aitab näidata, et metal pole mingi vägivaldne või satanistlik žanr. Tõsi küll, tema arusaam sellest, et muusika hoiab noori eemale narkootikumidest ja "vabast seksist" võib lääne inimesele pisut naljakas tunduda.

Indoneesia on moslemite arvukuselt maailma suurim riik, umbes 90% riigi 250 miljonist elanikust järgivad islamiusku. Enamik neist on mõõduka maailmapildiga, kuid noorte naiste mäss ei jää märkamata neil, kes eelistaksid, et noored daamid midagi sündsamat teeksid. Tüdrukud saavad vihakirju ja neid on isegi surmaga ähvardatud. Ühel kontserdil oli keegi usumees esinemiseks vajalikud juhtmed läbi lõiganud.

Moslemiusku tüdrukud teavad, et nad on teistmoodi ning et mõned vaatavad neile ja nende muusikale altkulmu, kuid ausalt öeldes see neid ei huvita. Mis ongi ehk tõelise rokkstaari suhtumine.

Kuula Voice of Baceproti muusikat siit: