Maailm

PAANIKA JA APPIHÜÜDED: inimesed viskasid lapsi aknast alla (24)

Aadu Hiietamm, 15. juuni 2017 04:00
Foto: AFP / Scanpix
Londoni kesklinnas läks kolmapäeva öösel tõrvikuna põlema 24korruseline korterelamu Grenfell Tower. Tuli levis väga kiiresti ja palju elanikke jäi hoonesse lõksu. Pealtnägijate sõnul karjusid inimesed akendel, mõni viskas lapsi aknast alla. Esialgsetel andmetel sai surma 12 ja vigastada 79 inimest. Tulega võitles üle 200 tuletõrjuja.
Foto: AFP / Scanpix

Samal teemal

Londoni tuletõrje sai teate Grenfell Toweris puhkenud tulekahjust kell 00.54 (2.54 Eesti aja järgi). 1974. aastal valminud kõrghoone renoveeriti 9,7 miljoni naelsterlingi eest eelmisel aastal. Majas on 120 korterit ja kohalike võimude teatel võis seal tulekahju puhkemise ajal olla kuni 600 inimest.

Tuli haaras kogu hoone umbes poole tunniga ja paljud jäid lõksu. Pealtnägijate sõnul nägid nad ülemiste korruste akendel paanikas appi karjuvaid inimesi. Mõni hüppas aknast ka alla.

"Üks ema viskas imiku üheksanda või kümnenda korruse aknast alla ja all olnud mehel õnnestus laps kinni püüda," rääkis pealtnägija Samira Lamrani ajalehele Evening Standard. Teada on ka, et üks ema viskas viienda või kuuenda korruse aknast välja kuueaastase poisi, kes pääses paari luumurruga.

Eile õhtul kinnitas politsei 12 inimese hukkumist. 79 inimest vajas haiglaravi. Neist vähemalt 18e seisund oli arstide hinnangul kriitiline. Politsei arvates võib hukkunute arv oluliselt suureneda, sest palju elanikke on teadmata kadunud.

Eile ringles kuulujutt, et tuli pääses lahti rikkis külmikust ühes neljanda korruse korteris. Tuletõrjujad seda infot ei kinnitanud. 

Sisekorraeeskiri soovitas majja jääda 

Londoni meedia juhtis tähelepanu tõsiasjale, et Grenfell Toweri sisekorraeeskirjades soovitati elanikel tulekahju puhkemisel sulgeda uks ja jääda korterisse ning oodata korraldusi. Väidetavalt pidid korterite uksed pidama tulele vastu vähemalt pool tundi, mis pidi olema piisav aeg päästjate kohale jõudmiseks ja tulekahju kustutamiseks. Eile tuli kahjuks tõdeda, et pääsesid eelkõige need, kes seda soovitust eirasid ja majast välja jooksid. Majaelanik Mickey rääkis BBC-le, et möödunud öö sündmused sarnanesid õudusfilmiga.

Kustutustöid segas hirm, et hoone võib kokku kukkuda. Alles enne keskpäeva otsustasid eksperdid, et see kartus on asjatu. Samuti takistasid tuletõrjeautode kiiret kohale jõudmist liiga kitsad juurdepääsuteed. Siiski jõudsid esimesed ekipaažid pärale kuue minutiga.

Londoni linnapea Sadiq Khan lubas, et kõigis linna kõrghoonetes kontrollitakse kohe tuleohutust. 

Elanikud pidasid maja tuleohtlikuks 

Grenfell Toweri elanikud teatasid eile hommikul, et nad olid viimastel aastatel maja haldajat mitu korda hoiatanud, et tuleohutusega on lood halvad ja katastroof on vaid aja küsimus. Kahjuks oli neil õigus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee