Maailm

NOKK LAHTI, SABA KINNI: Briti peaminister otsib pärast parlamendivalimisi liitlasi (3)

Tiina Tamman, 15. juuni 2017 04:00
Theresa MayFoto: Reuters / Scanpix
Suurbritannias pärast 8. juuni valimisi tekkinud olukorra kummalisust rõhutas üleeilne parlamendiistung, millel valimised kaotanud leiboristide liidrit tervitati ovatsioonidega, samas kui valimised võitnud konservatiivid koos oma liidri ja peaministri Theresa Mayga istusid mornilt pingil.

See parlamendiistung on olnud ka ainuke kindel asi valimistejärgses keerulises ajakavas. Esmaspäeval pidanuks Brüsselis algama Euroopa Liidust lahkumise läbirääkimised ja samal päeval pidanuks ka kuninganna parlamendis ette lugema valitsusprogrammi. Eilse seisuga lükkuvad mõlemad üritused pisut edasi.

Samal teemal

Probleem on lihtne: konservatiivid ei saavutanud valimistel absoluutset ülekaalu ja on toetuse suurendamiseks astunud läbirääkimistesse Põhja-Iiri demokraatlike unionistidega (DUP). DUPi esinaine Arlene Foster arvas üleeile õhtul, et positiivse tulemuseni jõutakse varsti. Eile aga andsid konservatiivid ja DUP teada, et seoses Londoni suurtulekahjuga lükkub kokkuleppe saavutamine järgmisele nädalale.

Foster muide ei ole üks neist kümnest DUPi saadikust, kes Londoni parlamenti valiti ja kellest oodatakse tuge konservatiivide 317st saadikust koosnevale fraktsioonile (konservatiive on tegelikult 318, ent äsja tagasivalitud parlamendiesimeest John Bercow’d loetakse erapooletuks). Foster loodab saada tagasi Põhja-Iiri valitsuse esiministri koha, ent ka piirkonna valitsemise teemal peetakse veel läbirääkimisi, neid küll Belfastis.

Põhja-Iirimaa on praeguses poliitilises segaduses muutunud võtmeküsimuseks. Kohe pärast valimisi teatas Gerry Adams, Sinn Feini liider, et konservatiivide lootus unionistide toetusele seab ohtu pea 20 aastat tagasi sõlmitud suure reede kokkuleppe. Sama mõtet väljendas üleeile ka endine peaminister John Major, kes meenutas, et 1998. aasta leppe kohaselt peab London piirkonnas rahu tagamiseks säilitama neutraalsuse ega tohi eelistada ühtki osapoolt. Samas polegi konservatiivide ja DUPi eesmärk eestlastele nii tuttav koalitsioonileping. DUP ei soovi osalust Londoni valitsuses ja annab oma toetuse vaid iga hääletamise kaupa. Sellisele koostööle on leitud ka omapärane nimi – confidence and supply agreement.

Mullusel referendumil hääletas Põhja-Iirimaa Euroopa Liitu jäämise poolt. Üks põhjus oli riigipiir põhja ja lõuna vahel, mis tuleks EList lahkumise puhul taastada. DUP ei soovi piiri taastamist, ent Theresa May on samas visalt kinnitanud, et terve riik lahkub liidust. Hoopis keerulisemad on erimeelsused kahe partei vahel abordi ja samasooliste abielude suhtes. Konservatiividel näiteks läks valimistel väga hästi Šotimaal ja May on selle üle kindlasti uhke, ent sealse osakonna liider Ruth Davidson valmistub abielluma oma sõbratariga, mis on kindlasti vastukarva DUPile.

Samal teemal

28.03.2018
AEGA NAPIB: Euroopa Liidust lahkumiseni on Suurbritannial jäänud üks aasta
15.02.2018
Brexit edeneb visalt, Suurbritannia valitsus on lõhenenud
28.12.2017
Suurbritannia liigub kindlalt Euroopa Liidust lahkumise suunas
10.10.2017
TÕSINE KRIIS: Briti valitsus ja Brexit on omadega ummikus