Eesti uudised

GALERII | Reinsalu küüditamisohvrite mälestamisel: "Me ei unusta iialgi ülekohut, mis on meile ja teistele rahvastele tehtud." (23)

Toimetas Marge Sillaots, 14. juuni 2017 14:17
Foto: Robin Roots
Tallinnas Vabaduse väljakul toimunud mälestustseremoonial täitus väljak tuhandete siniste õhupallidega, et meenutada küüditamisohvreid üle Eesti.

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles juuniküüditamise 76. aastapäeval, et okupantide eesmärk hävitada meie inimeste elusid ei hävitanud mälestust küüditatutest.

Samal teemal

"1941. aastal küüditas okupatsioonivõim kümme tuhat eestlast, kellest kolmandik olid lapsed. Me jääme mäletama igat eestlast, keda kommunistlik võim küüditas. Me ei unusta iialgi ülekohut, mis on meile ja teistele rahvastele tehtud," ütles Reinsalu oma kõnes.

Juuniküüditamise eesmärk oli murda Eesti rahva julgus ja vabadusesoov, kuid see rahvas ei murdunud, ütles Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas. "1941. aasta 14. juunil saadeti tuhanded inimesed pikkadeks aastateks Siberisse vaid umbmäärase süüdistuse alusel, et nad on rahvavaenlased. Nende saatus tuletab meile meelde, kui tähtis on julgeolek, mida tagab omariiklus ja kui tähtis on õigusriik. Need nähtused pole enesestmõistetavad," teatas Aas.

Riigikogu esimees Eiki Nestor asetas juuniküüditamise mälestustseremoonial küüditamise ohvrite mälestuseks Vabadussõja võidusamba jalamile pärja. Nestori sõnul on kõige inimvihkajalikemate režiimide komme jätta vähemalt näiliselt mulje, et inimeste karistamine on toimunud kuidagi mingite seaduste järgi.

"Vabas riigis, kus me täna elame, me ei tembelda mitte kedagi, me ei ütle inimestele, et nad on valed, teistsugused. Ei vihka neid, ei karista. See on vaba ühiskond, kus me täna elame," rõhutas Nestor.

Ööl vastu 14. juunit 1941. aastal toimus Eestis massiküüditamine, mille käigus viisid Nõukogude Liidu repressiivorganid Siberisse üle 10 000 inimese. Nälja ja kurnatuse tagajärjel hukkus või tapeti umbes 6000 last, naist ja meest. Tänasel leinapäeval mälestatakse kõiki repressioonide ohvreid.

Küüditamisohvrite austamiseks korraldati keskpäeval Vabadussamba jalamil mälestustseremoonia. Kõnelesid justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Leo Õispuu ja naiskodukaitsja Berit Cavegn, mälestuspalvuse pidas EELK peapiiskop emeeritus kirikute nõukogu president Andres Põder. Mälestuspärja asetasid president ning riigikogu, valitsuse, kaitseväe, kaitseliidu, Tallinna linna, diplomaatilise korpuse ja vabaühenduste esindajad. Enne pärgade asetamist helisesid Eesti kirikute nõukogu algatusel kirikukellad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee