Londoni lääneosas puhkes 14. juunil põleng kortermajas Grenfell Tower. Foto: AP / Scanpix
Maria Rozbaum 14. juuni 2017 06:06
Londonis võitlevad tuletõrjujad hiiglasliku tulekahjuga suures kortermajas. Allikate sõnul jäi suur hulk inimesi oma kodudesse lõksu . 

* Tulekahjust Londoni lääneosas asuvas 24-korruselises Grenfell Toweris teatati päästjatele kohaliku aja järgi kell 00.54. 

* Kohal on 40 päästeautot ja ligi 200 tuletõrjujat.

* Esialgu on teatatud kuuest hukkunust, kuid number tõenäoliselt tõuseb, vahendab BBC. Kella poole kaheksaks on teada juba 12 hukkunust.

* Erinevatesse haiglatesse on viidud üle 50 inimese.

* Kui algselt kardeti hoone kokkuvarisemist, siis praeguseks on Londoni tuletõrje teatanud, et seda ohtu pole. Hoones viibivad päästjad kasutavad märulipolutsei varustust, et kaitsta end langevate tükkide eest. 

* Kõrghoone süttimise põhjus on seni teadmata. Tulekahju sai arvatavalt alguse teiselt korruselt.

24 korrusega majas on BBC andmetel 120 korterit. Väga paljude elanike asukoha ja olukorra kohta puudub igasugune teave. Haiglatesse on erinevate vigastustega viidud üle 50 inimese. Tuletõrje kinnitas pärast kella üheksat hommikul, et on hukkunuid, kuid ei nimetanud siis veel ühtegi numbrit. Pärast kella ühte oli teada, et hukkunuid on vähemalt kuus.

BBC andmeil algas tulekahju öösel kell 1:16 kohaliku aja järgi. Elanike evakueerimine käib siiani.

Kõige enam kardetakse maja kokkuvarisemist, sest tunnistajate sõnul langeb hoonelt tükke, võib kuulda plahvatusi ja purunevate aknaklaaside klirinat. Olukorda uudistama tulnud inimesi suunatakse kaugemale, et neid langevate majatükkide eest kaitsta.

Sky Newsi vahendab tunnistajaid, kelle sõnul on leekides kogu maja. 1974. aastal ehitatud hoone ümber on sadu inimesi, pereliikmed otsivad üksteist.

Eelmisel aastal pöördusid sama maja elanikud avalikkuse poole, kus süüdistasid majahaldurit ebakompetentsuses ja hoiatasid võimaliku katastroofi eest, mis võib kõrghoonet tabada. Juba seal hoiatasid nad, et kui sellises hoones peaks tuli süttima, siis muutub see surmalõksuks. 

Vaata toonast elanike pöördumist siit!


Hoones lõksus olevate  inimeste pereliikmed üritavad politseilt informatsiooni saada.


SkyNewsi andmetel kostub majast lõksus olevate inimeste karjeid. Reporteri sõnul on temani jõudnud andmed, et majas on sisse varisenud trepp, mis muudab päästjate töö väga keeruliseks. Kuidas nüüd jõuda inimesteni, kes on veel hoones?

Kohalikud kirikud annavad Twitteri vahendusel teada, et nende uksed on avatud evakueeritutele ning ka teistele kohalikele.


Politsei on palunud avada ka ühe aiabaari, et haavatutel või muud abi vajavatel inimestel oleks, kuhu pöörduda. Seni ei ole veel kedagi sinna ilmunud.


BBC andmetel aitavad meedikud kohapeal vigastatuid, kes pöörduvad nende poole erinevate terviseprobleemidega.

Nüüd, kui väljas on valgeks läinud, avaldavad inimesed üha uusi fotosid majast keset tossu ja tuld.

Ühe Sky Newsiga kõnelnud pealtnägija sõnul oli ta tunnistajaks sellele, kuidas keegi aknast alla hüppas. 

Lähedal asuvatel tänavatel liiguvad ööriietes inimesed, kes on evakueeritud nii põlevast majast kui ka selle naabermajadest.


Üles on seatud mehaaniline hüdrauliline platform, mis paiskab pidevalt meeletu veejoa umbes kümnenda korruse kõrgusele. Just sealtmaalt on põleng pealtnägijate sõnul eriti hull.

Põlengut on näha mitmete kilomeetrite kauguselt. Kuulda on plahvatusi ja aknaklaaside purunemist. Politsei aina laiendab maja ümber turvatsooni, et liiga lähedale trügivad pealtnägijad viga ei saaks.

Juhtiv ametnik tuletõrjest kinnitab, et kõik annavad endast parima, et tulekahju kontrolli alla saada. "Meie töötajad näevad kõvasti vaeva, tingimused on ülimalt keerulised," nendib Dan Daly.