Jeff Sessions annab vandeFoto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 13. juuni 2017 22:15
Ameerika Ühendriikide justiitsminister Jeff Sessions annab täna USA senati luurekomisjoni ees ütlusi ja tunnistusi oma seotusest Venemaa, president Trumpi ja FBi endise direktori James Comeyga.

Comey andis oma tunnistuse senati ees eelmise nädala neljapäeval. Justiitsministri ülekuulamisse suhtub USA meedia pigem kui kaudsesse president Trumpi ülekuulamisse.

70-aastane endine Alabama senaator sattus turmtule alla, kui teda süüdistati seotuses Venemaaga. Nimelt süüdistatakse Sessionsi 2016. aastal Trumpi valimiskampaania ajal kahel korral Sergei Kisljaki, Venemaa suursaadikuga vestlemises. Poliitik ise eitab seda. Sessionsi valmidus avalikult tunnistusi anda tuli Ameerika üldsusele üllatusena. Oma tunnistuses mainis FBI endine direktor James Comey, et ütles kunagi justiitsministrile, et ei soovi kohtumistel Trumpiga enam presidendiga kahekesi olla. Trump vallandas Comey 9. mail.

"Ma ei ole kunagi kohtunud või vestelnud ühegi venelase või muu riigi esindajaga, et rääkida ühegi kampaania mõjutamisest," kinnitab Sessions. "Süüdistused, et mina olen teinud midagi sellist, mis kahjustaks meie riiki või demokraatiat, on täiesti kohutavad ja tülgastavad valed." Sessions tunnistab, et Comeyga oli tal tõesti juttu tolleaegse FBI direktori suhtlemisest presidendiga. "Mina nõustusin - [Comey] seda oma tunnistuses ei öelnud - et tõesti, FBI ja Valge Maja vaheline suhtlus peab korrektne olema," räägib Sessions.

Ka tunnistab Sessions, et jagab presidendi nägemust riigi juhtimisest ja edasi viimisest. Ta lõpetab oma tunnistuse hoopiski teisel teemal ja räägib narkokuritegevusest ja terrorismist, mille vastu ta soovivat võidelda.

Küsimustele vastates ütleb Sessions, et ta pole FBI uurimist Venemaa sekkumisest valimistesse presidendiga arutanud, sest ta pole uurimise sisust isegi teadlik. Ilma kõhkluseta kinnitab Sessions oma väidet, et tema kaudu pole olnud mingeid seoseid Trumpi presidendikampaania ja venelaste vahel, samuti pole ta kuulnud, et keegi Trumpi meeskonnast venelastega seotud oleks. Ta lisab, et justiitsministriks olemise ajal ei ole Valge Maja survestanud teda midagi seadusevastast tegema.

Sessions usub, et Venemaa häkkerid sekkusid USA presidendivalimistesse, kuid väidab, et ise ei uurinud ta nende tõendite kohta midagi. Ta kasutab võimalust kaitsta presidenti ja keeldub jagamast igasugust infot enda ja presidendi vestlustest. Ta väidab, et see olevat justiitsministeeriumi tavapärane praktika ning ütleb otse, et see kaitseb presidendi huve, kes ei ole esitatud küsimustega tutvunud. Sessionis vaikimine teatud küsimuste osas äratab mõnedes komisjoni liikmetes kahtlusi.