Marianne MikkoFoto: Arno Saar
Õhtuleht.ee 13. juuni 2017 18:09
Tänasel riigikogu istungil triibulisi valimisnimekirju arutades käis Marianne Mikko välja veksli. Nimelt peab ta seaduse jõustumisel võimalikuks, et ei kandideeri järgmistel valimistel. Õhtuleht küsis kuuelt Mikko kolleegilt väljaütlemise kohta arvamust. 

Marianne Mikko, kes oli eelnõu üks esitajatest ning kandis seda parlamendi ees ette, pakkus saadikutele järgneva diili: "Kui me teeme sellise seadusemuudatuse, et valimisnimekirjades on mehed ja naised vaheldumisi, siis ma võin öelda lahke ja rahuliku südamega, et ma ei pruugi kandideerida järgmistel valimistel, kui see on see hind," käis Mikko veksli välja.

Niisiis esitasime riigikogulastele küsimuse: kumb võiks jääda, kas triibulised valimisnimekirjad või Marianne Mikko?

 • "Võiks jääda Marianne Mikko," arvas Reformierakonna liige Igor Gräzin, lisades valikule tingimuse, "juhul, kui ta enam mitte kunagi selle ideega välja ei tule!"

  "Ma olen oma olemuselt feminist, olen väga hoolinud naiste õigustest. Kümme aastat akadeemilist elu USAs on andnud mulle selle nägemise, et tõepoolest on naiste suhtes olemas diskrimineerivaid momente Eestis. See on tõsi. Aga see triibuline valimisnimekiri teeb probleemidest tsirkuse. See ei ole lahendus! Tänased mehed on valitud riigikokku naiste häälega, keda on rohkem. Naised ise on eelistanud mehi."


 • Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liige Jaak Madison ei hääleta triibunimekirjade poolt. "Kindlasti mitte. Vaadates järjepanu viimaseid valimisi, siis tõenäoliselt Marianne Mikko ei saa järgmistel riigikogu valimistel mandaati. Ja kindlasti ei saa ühte valimist, mis mõjutab kogu riigi juhtimist ja demokraatiat, siduda ühe isiku primitiivsete ambitsioonidega. See pole koht, kus muuta riigi aluspõhimõtteid lihtsalt sellepärast, et ühel inimesel on isiklikud huvid."


 • "See on 46 otsaga küsimus, mul pole Mikko vastu mitte midagi, miks ma pean nii hääletama, et Mikko ära läheks," ei suuda esiti keskerakondlane Märt Sults valikut teha. "Las ta olla oma lesbide ja teistega, maailma värvid on igasugused. Las ta mässab!" ütles Sults.

  "Sotsid räägivad hommikust õhtuni: liberaalne poliitika, soovabad lasteaiad, ühine tualett, ei ole mehi ega naisi, on samasooliste abielud. Nüüd äkki Mikkole hakkasid meeldima mehed ja naised eraldi. See on kuidagi naljakas küll," arvas ta.

  Ka Sults näeks parema meelega poliitikas rohkem naisi, mistõttu hääletas eelnõu poolt. "Ma armastan naisi!". Samas arvab ta, et triibulised nimekirjad siiski naisi poliitikasse ei too.


 • Keskerakondlane Heimar Lenk kiidab kolleegi. "Ma arvan, et Mikko võiks jääda. Ta on tore ja tark naine!"

  Samas tõdeb ta, et Mikko ebaõnnestus eelnõuga. "Ma tean, kui raske on saada inimesi nimekirjadesse, eriti naisterahvaid. Kui me hakkame niimoodi tegema, et nimekiri peab olema lõpuni kirju, siis sellest midagi välja ei tule. Eestis ei ole neid naisi sellisel hulgal, kes suudaksid kandideerida!," ütles Lenk, lisades, et valimiskampaania nõuab väga suurt pingutust, mida on pereelu kõrvalt raske teha.


 • Vabaerakondlane Artur Talvik puhkes küsimust kuuldes naerma. "Ma ei pannudki ise tähele seda. Aga kui ta selliseid jõupositsioone seal käänas, siis see on päris naljakas," arvas Talvik.

  "Marianne Mikko asja otsustab valija. Meie rahvasaadikutena otsustasime täna, et triibuline nimekiri ei ole hea mõte. Aga naised poliitikas on hea mõte, neid võiks rohkem olla, aga mitte käteväänamise meetodiga," sõnas ta.


 • Mikko erakonnakaaslane sotsiaaldemokraat Liisa Oviir ei tahtnud valida kolleegi ja seaduse vahel. "Ma ei saa sellest mõttekäigust aru, ma pole kursis Marianne sellise mõttekäiguga ega oska seda kommenteerida."

  "Ma ei soovita seda arutelu ühe persooni taha viia," sõnas Oviir ning tõi triibuliste nimekirjade kasuks näite lavakunstikoolist, kus võetakse võrdselt vastu nii poisse kui tüdrukuid, kuna laval soovitakse mõlemaid näha.

  "Küsimus ei ole siin Marianne Mikkos," puikles Oviir vastusest. "Küsimus on irrelevantne, sellepärast, et sellist hetke ei tule. Oleks täiesti ebaeetiline teha riigi juhtimist puudutavaid otsuseid hasartmänguna."