Eesti uudised

Savisaar nõudis kohtus uneaega – “Saate meil pikutada küll, homme padi kaasa!” (51)

Juhan Haravee, 13. juuni 2017 17:48
Päevagi lilledeta: teine kohtupäev ajas Edgar Savisaarele une peale, põhjuseks olevat magamata öö ning unerohud, mis kuidagi mõjuda ei taha.Foto: Robin Roots
Kohtuekspertiisikomisjoni juht Marika Väli kinnitas Harju maakohtus, et Edgar Savisaar on nii vaimselt kui ka füüsiliselt võimeline kohtuprotsessil osalema ja süüdimõistmise korral karistust kandma. Paha ei teeks, kui kohtusaalis oleks kiirabiarst ja elustamisaparaat, kuigi eksperdi sõnul on tõenäosus, et neid vaja läheb, väike.

Harju maakohtus jätkub Edgar Savisaarele ja tema seitsmele kaaskohtualusele ning mittetulundusühingule Keskerakond esitatud altkäemaksu- ja rahapesusüüdistuse kohtulik uurimine. Sarnaselt esmaspäevasele istungile kulgeb õigusemõistmine prominentide üle teiselgi päeval visalt, kuigi tööd tehakse juba ligi neli tundi, vaheaegu hulka arvestades. Istumine on pingeline ja riikliku süüdistaja Steven-Hristo Evestuse avasõnuvõtuni igatahes ei jõutagi.

Kogu istungiaeg kulub Savisaare kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääsi taotlusel kohtusse kutsutud kohtuarst-eksperdi Marika Väli usutlemisele. Savisaare kaitsjad ei anna nende kliendi kohtukõlbulikuks kuulutanud asjatundjate esindajale armu. Tartu ülikooli professor ja Eesti kohtuekspertiisi instituudi asedirektor Marika Väli ei ole advokaatidele kerge saak. 33 aastat kohtuarsti-eksperdina töötanud ja ligi 500 ekspertiisi kogemusega Väli esineb ekspertiisiakti kaitstes kindlalt ja asjatundlikult.

Neljaliikmelise ekspertgrupi seisukoht jääb vankumatuks: Edgar Savisaar on nii vaimselt kui ka füüsiliselt võimeline kohtuprotsessil osalema ja karistust kandma. Mõistagi peab talle selleks olema tagatud linnapea tervislikku seisundit arvestav säästlik elurežiim. Selleks peab legendaarne poliitik õigeaegselt võtma talle raviarsti poolt väljakirjutatud ravimeid, järgima dieeti ja lootma, et kohus tagab talle vajadusel puhkepausid ega küsitle kohtualust korraga rohkem kui tund aega.

Ekspert: Savisaare raviga tegelegu tema arst!

Küsitlust alustanud vandeadvokaat Nääs võtab kohtuarsti turmtule alla, ikka viisakalt ja metoodiliselt. Saanud vastuse, kuidas ja mis põhimõtetel moodustati ekspertide komisjon, keskendub usutleja Savisaare koduapteegi sisule: millised on tema kliendile välja kirjutatud rohtude kõrvalmõjud ja kas eksperdid on neid oma järeldustes arvestanud?

“Kui patsiendile on ravimid välja kirjutatud, siis peab ta neid võtma,” ei jää Marika Väli vastusega hätta. “Edgar Savisaarel on oma raviarst, kes teab tema iseärasusi. Ravimite toimet ja kõrvalmõjusid peabki just raviarst hindama ning kui vaja, tegema ettekirjutustes muudatusi. Raviskeemi üle diskuteerimine pole ekspertide asi.”

Oliver Nääs avaldab nõutust, miks on sellisel juhul komisjoni kuulunud kardioloog Margus Viigimaa soovitanud Savisaarel kaasas kanda nitroglütseriini. Kaitsja sõnul pole tema klient seda ravimit siiani kasutanud. “Doktor Viigimaa tegi ekspertiisiaktis vaid heatahtliku soovituse, mida ei pea ilmtingimata järgima,” selgitab Väli. “Edgar Savisaar peab kuulama vaid raviarsti soovitusi, kellega tuleks kooskõlastada kõik muud soovituslikud ravivõtted. Nitroglütseriinist oleks aga kindlasti abi, kui peaks järsku tekkima pitsitus rinnas.”

Kaitsja sõnul tarvitab Savisaar päevas üle kümne erineva kangetoimelise ravimi, millel on tema organismile ka kõrvalmõjud nagu mälu halvenemine, väsimus, unisus jms. “Kõrvalmõjudega, mis sõltuvad iga patsiendi iseärasustest, on raviarst kindlasti arvestanud,” kõlab asjatundja kiire vastus.

Marika Väli väitel on ekspertidel tekkinud kahtlused, et Savisaar pole aastatel 2016 – 2017 pillide neelamisel just kõige hoolikam olnud. Seda järeldust kinnitavat ekspertiisi käigus uuritud digiretseptid. “Iga patsient peab oma tervise parandamisele ka ise mõtlema,” lausub Väli. “Ekspertkomisjon on andnud vaid soovitusi, et parandamatult haige Edgar Savisaare seisund püsiks stabiilne.”

Ekspertiisi käigus viidi läbi Savisaare objektiivne arstlik läbivaatus, mis kestis Väli sõnul 45 minutist ühe tunnini: kuulati stetoskoopi kasutades kohtualuse südant, hinnati tema seisundit, kuulati ära kaebused ja tehti ka elektrokardiogramm ehk EKG. “Edgar Savisaar oli adekvaatne, käitus korrektselt ja oli igati koostöövalmis,” meenutab kohtuarst.

Kuidas vältida stressiallikaid kohtus?

“Palun selgitage, mida see säästlik elurežiim endast teie meelest siis kujutab?” küsib järeleandmatu Nääs. “See kätkeb endas päevarežiimi, ärkveloleku- ja uneaega, toitumisrežiimi, taastusravirežiimi…” loetleb ekspert säästliku elurežiimi vajalikke komponente.

“Kas selle hulka kuulub ka stressiallikate vältimise vajadus?” ei jäta advokaat eksperti rahule. “Täielikult pole stressiallikaid kunagi võimalik välistada, ei kohtus ega mujal,” vastab Väli. “Meie soovitused ongi suunatud selle, et neid võimalikul määral vähendada. Me ei saa kohtule ette kirjutada, kui tihti ja kui pikalt peaks tegema puhkepause, kuid küsitleda ei soovitaks teda järjest kauem kui üks tund.”

Järgneb mõttevahetus teemal, kas Savisaarele soovitatud ühetunnine usutlusaeg kehtib vaid tema kui kohtualuse ülekuulamisel või tuleks kuidagi reguleerida ka tema igapäevast kohtus viibimist. Ekspert nõustub kaitsjaga, et ülekuulamine on kindlasti stressirohkem, kuid jätab kohtupidamise korralduse nüüd ja edaspidi lahkesti kohtu pädevusse.

Marika Väli hinnangul ei pea kohtusaalis pidevalt viibima arst, kuid kui seda tõesti vajalikuks peetakse, peaks tohter olema kas kiirabi- või erakorralise meditsiini arst, kellel olgu kaasa elustamiseks vajalik aparatuur.

“Te ju alles ütlesite, et karta pole midagi, ja nüüd räägite elustamisaparaadist,” üllatub Savisaare kaitsja. “Ma ütlesin, et kui säästlik elurežiim on tagatud, siis on vähetõenäoline, et midagi ootamatut võiks juhtuda,” tõrjub kohtuarst advokaadi kahtluse. “Ei saa seda võimalust aga täielikult välistada.”    

Pärast lõunavaheaega teatab Savisaare kaitsja, et tema klient on tänu unetule ööle väsinud ja tahab magada. Kohtuarsti usutluse soostub siiski lõpuni kuulama, tänades eksperti heatahtlike soovituste eest.