Edgar Savisaar kohtus.Foto: Robin Roots
Geidi Raud 13. juuni 2017 14:05
Füüsik ja tehnikateadlane Mart Noorma tunnustas Eesti õiguskaitseorganeid, et ka kohtusaalis füüsikaseadusi arvesse võetakse. Siiski kippus ta arvama, et sülearvutite kasutamine ei tohiks korralikult konstrueeritud salvestustehnikat segada.

Täna jätkub Harju maakohtus Savisaare protsess. Meedia huvi kohtulahingu vastu on suur ning seetõttu oli kohtusaalis rohkelt ajakirjanikke, kes valmis kuuldud informatsiooni otseblogi vormis usinasti oma lugejatele paiskama. Kohtunik aga keelas ajakirjanike põhilised töövahendid – mobiiltelefonid ja sülearvutid – ära. Ta põhjendas keeldu sellega, et need seadeldised häirivad kohtuprotsessi salvestava tehnika tööd. 

Juba eilsel istungil hoiatas kohtunik: “Internetikasutus on saalis suur ning see segab lindistust. Kas kõigil on mobiilid välja lülitatud? Või palutakse ka sülearvutitest internet välja lüliltada?” Eile seda siiski ei palutud, küll aga täna.

I ja II kohtuastme avalike suhete teenistuse juht Janar Filippov ütles, et pärast eilset istungit oli kohtusekretär mures, sest salvestiste helikvaliteet oli olnud nullilähedane. Helisalvestis on aga oluline ja vajalik asitõend, mille kvaliteet peab olema korralik. Filippovi sõnul katsetati kohtusaali salvestustehnikat pärast eilse Savisaare istungi lõppu inimtühjas saalis. Siis töötas salvestustehnika ideaalselt.

Ka täna, mil kohtusaalis viibijatel on telefonide ja sülearvutite keeld, pidi protsessi lindistamine kulgema probleemideta. “Kas salvestustehnika kvaliteeti mõjutasid telefonid, sülearvutid või 3G- ja 4G-võrgud, ei ole veel täpselt välja selgitatud,” märkis Filippov.

Füüsik Mart Noorma sõnas, et kui mobiiltelefonid võivad veel tekitada elektromagnetlainete häireid, siis sülearvutid korralikule salvestustehnikale ohtu ei kujuta. “Kui kasutatakse raadiomikrofoni-tehnoloogiat, siis tuleb tõesti telefonid välja lülitada, sest 4G-sagedused võivad mikrofoni sisse joosta. Sülearvutid, mis mobiilvõrku ühendatud ei ole, helisalvestussüsteeme ei sega.”

Noorma sõnul jääb siiski teoreetiline võimalus, et ka WIFI-sse ühendatud sülearvuti salvestustehnikat segama hakkab, kuid see on väga ebatõenäoline. “Tehnikat tootes ju seda kontrollitakse ja testitakse, et erinevad tehnikavidinad üksteist segama ei hakkaks,” kinnitas füüsik.

Registrite ja infosüsteemide keskuse (RIK-i) esindaja sõnul kasutatakse Harju maakohtus kohtuprotsesside lindistamiseks Boschi mikrofone ning Liberty Court Player tarkvara.

Janar Filippov ei osanud ennelõunal öelda, kas ja millal tehnikavidinad uuesti kohtusaali lubatakse. Täna pärast istungi vaheaega teatas kohtunik, et mobiilid ja sülearvutid võib jälle kasutusele võtta.