Riigikogu istung Foto: Teet Malsroos
Gerly Mägi 13. juuni 2017 15:00
"Kui tuleb naisi rohkem siia, siis uskuge, ööistungid lõpevad ära!" lubas Marianne Mikko tänasel riigikogu tasakaalustatud valimisnimekirja arutelul. "Kvoodinaised, kvoodipõgenikud, kvoodipüük, kvoodisaast," tõmbas Peeter Ernits paralleeli triibuliste nimekirjade ja järjekordse piirangu vahele.

Tänasel riigikogu istungil arutleti nn triibuliste valimisnimekirjade seaduseelnõu üle, mille järgi oleks järgmisel parlamendi valimisel nimekirjas vaheldumisi mehed ja naised. Debatt sel teemal läks istungisaalis küllaltki tuliseks – avaldati nii armastust kui anti lubadusi järgmistel valimistel mitte kandideerida.

Kui üks pool üritas tuua eeskujuks teisi riike ja rõhuda parema poliitilise kultuuri tekkimisele, oli teine pool mures seaduse rikkumise ja järjekordsete kvootide pärast. 

Toome teieni kuus tähelepanekut tänaselt istungilt: 

1. Triibulised nimekirjad päästavad poliitkultuuri

Eelnõu ettekandja Marianne Mikko on veendunud, et riigikogu kollektiiv muutub üksteise suhtes lugupidavamaks ja austavamaks, kui saadikute hulgas on rohkem naisi. "Poliitika muutub õiglasemaks ja inimlikumaks siis, kui ta ei ole kaldu ühe või teise soo poole," sõnas Mikko.

Mikko hinnangul ehmatavad praegused meeste poliitmängud, mille hulka kuuluvad ka ööistungid, potentsiaalseid naispoliitikuid eemale.

"Kui tuleb naisi rohkem siia, siis uskuge, need lõpevad ära. Meil on 24.00 ja punkt, kaugemale me ei lähe, sest kolmapäev on just täpselt nii pikk. Praegu me tembutame sellega rõõmsalt neljapäeva hommikuni ja teeme näo, nagu see ongi demokraatia. Kell 4 öösel ei sünni ühtegi geniaalset otsust!" on Mikko veendunud.

Ta leiab ka, et naisi on poliitikas seni meelega tagaplaanil hoitud. "Naised loomulikult – kes on meil targemini haritud kui mehed Eesti Vabariigis –, ei soovi ju lõputult olla voldikute jagajad tänavanurkadel, teha jalgadega tööd selleks, et koha võtaksid sisse pintsakud," arvas Mikko. 

2. Nimekirja pääsemiseks tuleks sugu vahetada?

Neli riigikogulast tõstatasid küsimuse, mis saab siis, kui valimisnimekirjade jaoks lihtsalt naisi ei jätku. "Mida siis teeme? Soovahetus või mingid sanktsioonid?" küsis Mihhail Stalnuhhin

Jaak Madison ja Raivo Põldaru vürtsitasid kolleegi tähelepanekut küsimusega, mis saab siis, kui mehed hakkavad end naiseks nimetama ja vastupidi. "Nagu nimetas teie erakonna esimees Jevgeni Ossinovski loetud kuud tagasi, et sugu on siiski tunnetuslik küsimus ja olen, kes ma tahan. Seega on see väga ohtlik teema," arvas Madison.

Veidi ametlikumas vormis avaldas muret ka Urve Tiidus, kelle küsimusele vastamisega andis Mikko lõpuks vastuse ka eelnimetatud saadikutele. "Seal lõpus võivad olla kas mehed või naised, aga nii palju, kui on mehi ja naisi, on nad vaheldumisi," sõnas ettekandja.

3. Mees-naine triipude kõrvale ka religioonitriibud

Peeter Ernits, Igor Gräzin ja Arno Sild tõid välja, et nimekirjadesse saab luua veel lisatriipe. "Äkki peaks tegema triibud, et nii palju kristlasi, nii palju õigeusklikke, nii palju moslemeid, võib-olla ka maausulisi – iga kümnes triip näiteks – või eestlased ja venelased ja muud? Naisi on meil, jah, vähevõitu siin, aga vene rahvusest inimesi on ka vähevõitu," küsis Ernits.

Mikko arvates on mees-naine süsteem pisut universaalsem jaotus, kuna naised ja mehed võivad olla samal ajal ka eestlased, venelased, kristlased ja mittekristlased.

"Kui me teeme sellise seadusemuudatuse, et valimisnimekirjades on mehed ja naised vaheldumisi, siis ma võin öelda lahke ja rahuliku südamega, et ma ei pruugi kandideerida järgmistel valimistel, kui see on see hind," käis Mikko veksli välja.

4. Kas Eesti naised on hullemad kui Eesti mehed?

Istungi käigus toodi triibuliste nimekirjade edunäideteks mitmeid eri riike. Samuti kiideti neid riike, kus naiste osakaal parlamendis ka triibuliste nimekirjadeta piisavalt kõrge on. Üks neist on Rootsi.

Valdo Randpere ei näe naiste arvukas esindatuses aga ainult positiivset, sest tema sõnul suudavad ka naised skandaale tekitada. "Rootsi näite põhjal on kõige kuulsamad skandaalid seotud naistega. Sama kommunistide juht osutus joodikuks ja lakekrantsiks, teine, sotside juht ostis sukkpükse ja Tobleronet. Kui keegi arvab, et sukkpükse käis ostma meespoliitik, siis ta eksib, see oli Mona Sahlin, naine," tõi Randpere näiteid. 

"Ma tahtsin küsida, mis annab sulle kindlustunde, et Eestis, kui oleks rohkem naisi, et siis oleks see nii pehmem ja parem. Miks Eesti naised kuidagi vähem hullud on kui Eesti mehed?" esitas ta ettekandjale küsimuse.

Mikko ei soovinud Randpere küsimusele vastata, kuna see heidab naistele halba varju.

5. Mehed ei varja armastust naiste vastu

Mitmed riigikogu meesliikmed pidasid vajalikuks oma sõnavõttu alustada austusavaldusega naiste suhtes. 

"Mina ka pean naisi väga sümpaatseks ja isegi rohkem kõiki naisi peaaegu et armastan," juhatas oma sõnavõtu sisse Helmut Hallemaa.

Temaga liitus Stalnuhhin: "Armastan naisi! Noh, viieaastaselt see algas ja kestab juba pool sajandit. Tahaks, mõnikord unistaks, et oleks nagu Marcello Mastroianni "Naiste linnas" või Jan Machulskil huvitavas filmis, kus oli kaks meest ja ülejäänud kõik naised. See on iga mehe unistus."

6. Triibud on seadusevastased

Lõpuks aga veel üks vastuseta jäänud tähelepanek Gräzinilt: "Ma tuletan kõigile saalisviibijatele ja ettekandjale meelde ühe väga lihtsa tõe: see seadusettepanek on põhiseadusvastane ja asi mutt. Ma loodan, et see on vähemalt selge," sõnas ta.

Lisaks juhiti tähelepanu, et triibud on samuti piirangud. "Kvoodinaised, kvoodipõgenikud, kvoodipüük, kvoodisaast," pani Peeter Ernits võrduma nimekirjad kvootidega.

"Kellele veel oleks vaja kvoote kehtestada? Muide, kvooti ma mõtlen tõsiselt. Kui kolme naise peale lubatakse kandideerida kolmel mehel, siis on see kvoot," arvas ka Gräzin.