Õhtulehe lugeja saatis foto, millelt avanes kurb vaatepilt – pääsuke oli pesa külge kinni jäänud ning paistis elutu. Millest selline olukord juhtuda võis?

"Pääsukesed ehitasid pesa ja kaugelt vaadates tundus, et üks on jube kauaks sinna istuma jäänud. Lähemalt uurimisel selgus aga, et see rahvuslind oli hoopis pesasse peadpidi sisse müüritud! Kuidas ja miks – seda ei oska kommenteerida. Teised pääsukesed ehitasid aga endiselt pesa edasi. Pole varem sellist asja näinud ega sarnasest juhtumist kuulnudki," kirjutas lugeja.

Eesti Ornitoloogiaühingu kommunikatsioonispetsialist Meelis Uustali sõnul on tegu räästapääsukesega ning kõige tõenäolisemalt on lind jõhvi, tamiili või muu tugeva nööriga pesa külge kinni jäänud ja ennast kogemata üles poonud. "Paariline või teine lind on aga pesa ehitamist jätkanud. Nii ongi selline kummaline ja kurb vaatepilt tekkinud," lisab Uustal.

Uustal ütleb, et linnud võivad teinekord takerduda materjalidesse, mida pesa ehitamiseks kasutavad: "Praegu on näiteks aktuaalne ka plastikust maasikavõrkudesse kinni jäämine, kus maasikate või putukate järgi läinud linnud võivad end põhjalikult võrku mässida. Seega tuleb tähelepanelik olla!"

Kuidas siis käituda, kui peaksite avastama enda kodu lähedalt sarnase vaatepildi?

"Kui pesa on asustatud, siis ei tohiks selle pesa ja laibaga enne sügist midagi ette võtta, sest savipesad purunevad kergesti ja nii võib pesakond hukkuda. Kui pesa on kindlalt asustamata, siis tasuks proovida see hukkunud lind eemaldada. Kui selle käigus pesa puruneb, siis ei juhtu sellest midagi – uued linnud võivad pesaalust kasutada uue pesa ehitamiseks," sõnab Uustal.

Jaga artiklit

10 kommentaari

L
LUGESIN  /   18:35, 14. juuni 2017
koomid läbi.Tean , et pääsupesa ei tohi häirida millegagi, et püha pesa, et inimese lõhna ei tohi olla pesa juures. Praegu ei tea, mida öelda: kus siis pojad on ja miks ta üldse seal ripub, kas keegi tegi midagi?
M
miisu  /   15:45, 14. juuni 2017
Saatke kass sinna..ja näete varsti on pääsuke vabaduses ...

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis