Eesti uudised

BLOGI JA FOTOD | Edgar Savisaare kohtuprotsessil vaagiti tagandatud linnapea tervist (72)

Õhtuleht.ee, 13. juuni 2017, 14:33
Foto: Robin Roots
Eile hommikul alanud Edgar Savisaare kohtuprotsessi teine istung jätkus täna süüdistatava tervist lahkava aruteluga.

Skandaalse poliitiku kaitsja Oliver Nääs saatis kohtuarst-ekspert Marika Väli poole väga spetsiifilisi küsimusi, mis puudutasid Savisaare tervist ja seda, kuidas ekspertiis läbi viidi. Vahepeal läks arutelu Nääsi ja Väli vahel nii meditsiiniliselt detailseks, et sekkus kohtunik, kes käskis Savisaare kaitsel ennast kokku võtta. "Ärme lähe liialt meditsiiniliste peensuste juurde. Palun lugege ise Savisaare ekspertiisi!" lajatas kohtunik. 

Istung jätkub homme kell 10.

14:06
Kristjan Väli

Kohtunik lisab, et Savisaarel on võimalik kohtumajas ka pikutada, kui ta enda teki ja padja kaasa võtab. "Unerohtu tarvitate?" uurib kohtunik Savisaarelt. Viimane ei vasta, ent Nääs ütleb kõrvalt, et need ei tööta tal. 

14:04
Kristjan Väli

Kohtunik: "Tundub, et peame tänaseks lõpetama." 

14:02
Kristjan Väli

Advokaat Aadu Luberg uurib kohtuarst Väli käest, mis alustel võeti tööle üks Savisaare ekspertiisi koostanud arstidest - Margus Viigimaa. Ta soovib teada, kas ekspert oli ikka teadlik vastutuse ees, mis puudutab inimesele ekspertiisi tegemist. Väli kinnitab, et Viigimaa on allkirjastanud lepingu, millel on kirjas, et ta on vastutusest teadlik. Samuti kinnitab Väli, et Viigimaa on ka eraldi allkirjastanud Savisaare ekspertiisi paberi, millel kinnitab samuti, et on teadlik.

13:43
Kristjan Väli

Oliver Nääs: "Kuidas me tuvastame seda praegu, et Edgar Savisaar on võimeline praegu jätkama?" Väli ütleb selle peale, et nõnda pole võimalik seda päris kindlaks teha, selleks oleks vaja kiirabi. Kohtunik leiab, et iga inimene võib öelda, et ta on väsinud, ent seepärast veel kiirabi ei kutsuta. "Patsiendi kaebus, et ta jääb magama ei ole piisav, et kohust katkestada," leiab Väli. Nääs küsib üle, kas kohtusaalis pole siis võimalik seda väsimust tuvastada? Väli nõustub, et see on keeruline. 

13:37
Kristjan Väli

Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs pöördus pärast vaheaega kohtuniku poole, et tänaseks istung ära lõpetada. Ta tõi põhjenduseks selle, et Edgar Savisaar soovib vähemalt 4 tundi järjest puhata. Kohtunik pöördus Savisaare poole ning uuris, kas viimane oleks võimeline olema veel viivu, et ära kuulata Marika Väli ütlused.  Savisaar ütleb, et ta on võimeline jätkama. Hetkel esitab Välile küsimusi riigiprokurör Steven-Hristo Evestus. 

13:35
Kristjan Väli

Kohtunik lubas sülearvuteid ja mobiile kasutada.

13:22
Kristjan Väli

Kohe-kohe jätkub istung.

13:22
Kristjan Väli

Enne kui istung vaheajale läks, siis riigiprokurör Steven-Hristo Evestus uuris Marika Väli käest, et milline on tema staaž ja kas viimane on kirjutanud ka artikleid antud valdkonnas. Väli kinnitas, et tal on staaži 33-aastat, ta on täiendõpet saanud välismaal ja ta on kirjutanud sadu teaduslike artikleid välismaa väljaannetes. 

13:17
Kristjan Väli

Savisaar küsis Marika Väli käest ka seda, kas tal peaks ka kodus arst valves olema, juhuks kui ta tervis halvaks peaks minema. Savisaare sõnul on ta uurinud erinevat meditsiinilist kirjandust ja tuleb välja, et tihtipeale võib infarkt esineda hoopis öösel, mil on inimene puhkeseisundis. Väli vastas sellele, et olukord pole nii tõsine ja praegusel hetkel piisab kiirabist.

13:03
Kristjan Väli
Marika Väli kohtusaalis. (Robin Roots)
13:00
Kristjan Väli

Savisaar küsib ise Marika Väli käest seda, kas ühe kohtuarsti antud soovitus on ikka asjakohane ning täpne. Nimelt olla üks kohtuarstidest soovitanud patsiendil vajadusel võtta  suuremas koguses ühte temale raviarsti poolt määratud ravimit. Savisaare küsimuse peale, kas säärane soovitus liiga karm pole, vastab Väli, et tema ei saa teise arsti soovitusi kommenteerida, ent kohtuarstide soovituste asjus tuleb kindlalt konsulteerida enda raviarstiga, et ravi oleks võimalikult hea ja töötav.

12:56
Kristjan Väli

Advokaat Oliver Nääs uurib Marika Väli käest, et ega Edgar Savisaare ekspertiisi ei sooritatud liialt kiirustades ja ega keegi ei saanud mõjutada seda. Väli kinnitab, et ekspertiis valmis täpselt nii kiiresti, kui neil võimalik oli. Tema sõnul ei kiirustatud ja ekspertiisi tulemused on õiged.

12:48
Kristjan Väli

Istungi keskmes on jätkuvalt 33-aastase kohtuarsti staažiga Marika Väli, kes selgitab peensusteni, kuidas Edgar Savisaare ekspertiis läbi viidi. Vahepeal pidi kohtunik Savisaare kaitset jälle katkestama ja ütlema: "Ärme lähe liialt meditsiiniliste peensuste juurde. Palun lugege ise Savisaare ekspertiisi!" 

12:39
Kristjan Väli

Istungil algas uus vaheag, sest Edgar Savisaar tundis, et vajab pausi. 

11:40
Kristjan Väli

Oliver Nääs tõstatas veel uuesti küsimuse: millist meditsiinilist abi peaks täpselt Savisaarele kohapeal pakkuma ehk milline arst peaks kohtus kohal olema. Istung jätkub kell 11.46.

11:31
Kristjan Väli

Saalis on palju ajakirjanikke ja fotograafe, ent endise poliitiku toetajaid on kohale tulnud vähe. 

11:29
Kristjan Väli

Oliver Nääs tõstatas ka küsimuse - mida täpselt tähendab säästlik eluviis, mida peaks Edgar Savisaar kohtusaalis jälgima. Marika Väli selgitas, et tegemist on mitme erineva toiminguga. Sealhulgas piisav öine uni, päeval puhkamine ning ravimite täpne manustamine.

11:27
Kristjan Väli

Nääs on korduvalt oma küsimustega uurinud, kas Savisaare ekspertiisi koostanud eksperdid on piisavalt pädevad, et praegune otsus Savisaare üle kohut mõista oleks argumenteeritud. 

11:25
Kristjan Väli

Kohtuistung läks 30-minutilisele pausile, et Edgar Savisaar saaks natuke puhata. Viimased pea poolteist tundi on Savisaare kaitsja Oliver Nääs küsimustega pommitanud kohtuarst-eksperti Marika Välit.

10:06
Kristjan Väli

Sülearvutite ja mobiilide kasutamine keelatakse ära.

10:05
Kristjan Väli

Kõik süüalused ja kaitsjad on kohale tulnud.

10:02
Kristjan Väli

Saalis on palju ajakirjanikke ja fotograafe, ent endise poliitiku toetajaid on kohale tulnud vähe. 

10:01
Kristjan Väli

Kell on 10.00 ja Edgar Savisaar sisenes kohtusaali.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee