Maailm

Juhuslik viide pommile tekitas reisilennukis tõelise paanika (5)

Aadu Hiietamm, 13. juuni 2017 04:00
HÄDAMAANDUMINE: Pärast terrorihäiret Köln-Bonni lennuväljal maandatud lennu­kompanii easyJet reisilennuk Airbus A319 suunati lennuvälja serva ja uuriti põhjalikult läbi. Midagi kahtlast ei avastatud.Foto: AP / Scanpix
Saksamaal Köln-Bonni lennuväljal tegi laupäeva õhtul pommihäire tõttu hädamaandumise Ljubljanast Londonisse teel olnud lennukompanii easyJet reisilennuk 151 reisijaga pardal. Kolm kahtlast meest võeti vahi alla. Nende seljakotile korraldati kontrollitud plahvatus. Pühapäeval sai selgeks, et tegemist oli valehäirega ning vahistatutel lubati lennata Londonisse.

Reisilennuki Airbus A319 piloot otsustas teha kiire hädamaandumise pärast seda, kui üks reisija juhtis pardapersonali tähelepanu kolmele kahtlasena tundunud mehele, vahendab Spiegel Online. 

Keegi ütles "pomm"? 

Täpsemalt väitis see reisija, et ta olla kuulnud, kuidas osutatud mehed kasutasid omavahelises vestluses sõna "pomm". Kahtlust äratas seegi, et meestel oli kaasas raamat, mille kaanel oli sõna "Kill" ja relvakujutis.

Köln-Bonni lennuväljal sunniti 151 reisijat ja ka meeskond kiirkorras lahkuma avariiväljapääsude kaudu. Mitu reisijat sai allaliuglemisel kergelt vigastada. Neist üks naine viidi igaks juhuks ka haiglasse.

Kolm kahtlaseks tunnistatud meest võeti vahi alla ja viidi ülekuulamisele. Tegemist oli Briti kodanikega: 31-, 38 ja 48aastase mehega. Kõigi reisijate pagas kontrolliti põhjalikult läbi. Lennukisalongi ja pagasiruumi otsisid põhjalikult läbi pommikoerad, midagi kahtlast ei leitud. Kuna 48aastase mehe seljakotis märgati juhtmeid, siis korraldasid demineerijad kontrollitud plahvatuse. Hiljem selgus, et hirmul on suured silmad, sest kahtlaseks peetud juhtmed kuulusid laadimisseadmetele. 

Kahtlusalused tulid ärireisilt 

Sellegipoolest jätkati kahtlusaluste ülekuulamist kuni pühapäeva lõunani. Samuti uuriti põhjalikult läbi nende mobiiltelefonides salvestatud andmed. Selgus, et kolmik käis ühe Briti firma tellimusel Sloveenias ärireisil. Peale kahtlusaluste käis ülekuulamisel veel 17 reisijat. Ülejäänud reisijad veetsid öö hotellides ja said pühapäeval teekonda Londonisse jätkata.

Alles pühapäeva pärastlõunal tunnistas Saksa politsei, et terrorihäire osutus ekslikuks ning mingit reaalset ohtu ei olnudki. Kolm vahistatut vabastati kell 16.16 ja neil lubati lennata Londonisse. Saksa politsei kinnitas, et ükski nendest polnud varem julgeolekuteenistuste huvi alla sattunud. Vintsutatud mehed keeldusid kommentaaridest.

Ka uurimise all olnud easyJeti reisilennukil lubati Köln-Bonni lennuväljalt lahkuda.

Terrorihäire tõttu seiskus Köln-Bonni lennuväljal lennuliiklus laupäeva õhtul kolmeks tunniks, kella 19–22. 17 saabuvat lennukit suunati teistele lennuväljadele. 20 lennukit startisid suure hilinemisega. Lennujaama kinnitusel kannatas häire tõttu vähemalt 3000 reisijat.

Juhtunu kinnitab, et seoses kõrgenenud terroriohuga reageeritakse aeg-ajalt üle ning niisugused ülereageerimised häirivad oluliselt normaalset elu. Samas ei saa korravalvuritele ka midagi ette heita, sest ütleb ju vana rahvatarkuski, et parem karta kui kahetseda.

Saksa pilootide ühenduse Cockpit pressiesindaja Markus Wahl ütles eile telekanalile MDR, et laupäeval hädamaandumise kasuks otsustanud piloot käitus kindlasti õigesti.