(Teet Malsroos)

Vaevalt kedagi üllatas, et sajandi protsessiks kujuneda tõotav kohtupidamine Edgar Savisaare üle sai pärast tellitud terviseekspertiisi kohtusse toimetamist kesta vaid 42 minutit kavandatud täistööpäeva asemel. Sama kindel saab olla selleski, et kaitsjad ka edaspidi kasutavad kõiki võimalusi erinevate küsimuste täpsustamiseks. Igakülgse selguse saamine ongi ju kohtupidamise eesmärk ning ammugi ei tohi õigusemõistmine olla vahendiks kellegi surnuksmenetlemiseks. Kuid karta on, et sedavõrd suure kohtualuste seltskonna puhul võtab asja sisulise aruteluni jõudmine omajagu aega. On selge, et kõikide istungite staari isikus pole kellelgi kahtlust, kõik ülejäänud on aga taustarollides. Siit aga tekib mitu küsimust.

Kui gigantse kohtuprotsessi kulg hakkab suures osas sõltuma ühe kohtualuse tervislikust seisundist ning ähvardab seetõttu venida kavandatust kordades pikemaks, siis kust läheb mõistliku menetlemise piir? Oletame, et istungid hakkavadki olema paaritunnised, siis poleks ime, kui kogu kohtusaaga veniks kavandatud paari aasta asemel kümmekonna aasta pikkuseks. Sel juhul muutuks aastatepikkune kohtuskäimine ise kõigile kohtualustele juba karistuseks. Õigusriigis tuleks sellist asja vältida. 

Seni aga hakkab kohus lahkama, milliseid ravimeid peab Savisaar protsessis osalemiseks võtma, millist dieeti pidama, milline on ekspertiisiarstide määratud säästlik elurežiim ja kui pikk on tema ülekuulamiseks lubatud „lühike ajaperiood“.

Savisaare jaoks on tegu kindlasti oluliste küsimustega. Ainult et – kas keegi selle taustal suudab hoobilt öelda, mille üle seda protsessi üleüldse pidama hakatakse?

Võimalik, et just see on üks kaitse eesmärke – rõhuda paljude haigustega kaitsealuse kannatustele. Ja tõepoolest, seni on huvilised saanud tutvuda küll Savisaare enda poolt lugemiseks lahkelt jagatud terviseekspertiisiga ning sellest, et korruptsiooniprotsess käib altkäemaksu süüdistuse üle, hakkab juba sootuks teisejärgulisena tunduma. Ometi see ei peaks olema nii. Edasine sõltub juba kohtu otsusekindlusest asja menetlemisel.

Jaga artiklit

15 kommentaari

J
jeh  /   06:28, 14. juuni 2017
kuidas austada meie õigussüsteemi, kui sellist palagani korraldatakse? Kui sul on vettpidavad süüdistused, siis vii see läbi ja pane jalutu püsti seistes oma süüd tunnistama mitte ära hakka kohtus voodikohti sisustama, arste oma mula ajama . Kas kohtunike palgad on nii väikesed, et peavad veel naljasaateid tegema?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis