Eesti uudised

Sajandi protsessi ebalev algus: ekspert kutsutakse kohtusse Savisaare “säästliku elurežiimi” võimalikkust põhjendama (32)

Juhan Haravee, Marvel Riik, 12. juuni 2017 15:04
Ärge jätke mind üksi…: “Tere-tere, kena neiu! Mis teid siia toob?”Foto: Teet Malsroos
“Mul on siiralt kahju, et vihmasaju kätte jäite, aga ma loodan, et iga päev ei hakka nii sadama,” pöördus Edgar Savisaar esmaspäeval enne istungit kohtusaali vallutanud ajakirjanike ja mõne üksiku toetaja poole. Vaatamata selle, et kõik kohtu alla antud äri- ja ametimehed olid kenasti kohale tulnud, läks esimene istungipäev sisuliselt vett vedama.

Harju maakohtu saal oli esmaspäeval harjumatult rahvarohke. Suurema osa publikust moodustasid ajakirjanikud, kuid ei puudunud ka mõned üksikud kohtu alla antud linnapea lähemad toetajad. Kunstnik Neeme Lall tervitab oma iidolit, küünitades Savisare poole käe, mille nimetis- ja keskmisest sõrmest moodustub võidumärk “V”. Keskerakonna legendaarsele juhile lõpuni ustav Peeter Ernits sihib telefonikaamera objektiiviga saalis toimuvat ja salvestab istungieelset meeleolu tulevastele põlvedele.

Keskerakonna legendaarsele juhile lõpuni ustav Peeter Ernits. Foto: Teet Malsroos

Saali veeretatud Savisaar pöördub ukselt tagasi – ratastoolis kohtualuse mööda astmelist kaldteed alla veeretamine hinnatakse adjutandi poolt peremehele lubatud säästliku elurežiimiga vastuollu minevaks. Savisaar siseneb teisel katsel tagaukse kaudu, sest liftisõit, mis saali põhja viib, tundub märksa ohutum. Joviaalne kohtualune tervitab saalis viibijaid ning vabandab kõigi ees, et ilm pole tema ajaloolist kohtusse ilmumist ega ka uudishimulikke eriti soosinud. Siiski usub heatujuline mees, et küllap paraneb kriminaalasja arutamise kulgedes ka nutune ilm.

Taaskohtumine: endisi kaasvõitlejaid on kohtuski tore näha. Kohtusaali esireas (vasakult ) Villu Reiljan, Enn Eesmaa, Kalev Kallo. Foto: Teet Malsroos

Samal teemal

Esimesele sisulisele istungile on leidnud aega kohtusse tulla kõik antud süüdistusega seotud kohtualused. Saali esimeses reas on istet võtnud ärimehed Alexander Kofkin, Vello Kunman, Hillar Teder, Aivar Tuulberg, endised ja praegused poliitikud Villu Reiljan, Kalev Kallo ja Priit Kutser. Süüdistuse saanud MTÜd Keskerakond esindab kohtus riigikogulane Enn Eesmaa. Kohtualustelt küsitakse, kas nad on süüdistuse ja kohtu alla andmise määruse kätte saanud – keegi ei vaidle vastu. Selle kinnituseks tuleb anda allkiri. Savisaar tutvub talle antud paberiga väga põhjalikult, enne kui käe alla paneb.

Kohtunik helistab eksperdile

Nagu kohtus kombeks antakse istungi sissejuhatavas staadiumis sõna kaitsjatele. Savisaare lepinguline esindaja vandeadvokaat Oliver Nääs esitab kaks taotlust, korrates kõigepealt juba varem esitatud nõudmist lõpetada kriminaalmenetlus tema kliendile esitatud rahapesusüüdistuses mõistliku menetlusaja möödumise kaalutlusel. Teiseks palub Nääs kohtus üle kuulata Savisaare arstliku ekspertiisi teostanud kohtuarst-ekspert Marika Väli, et saada vastus küsimusele, mis on siis lõppude lõpuks säästlik elurežiim, mille peaks kohus parandamatult haigele kohtualusele tagama.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus ei vaidle Nääsile vastu, andes mõista, et temal pole eksperdi hinnangu täpsustamise vastu midagi ning küsimusi säästliku elurežiimi tingimuste sisustamiseks võib pidada põhjendatuks. Taotlust lõpetada menetlus rahapesusüüdistuses Evestus aga ei toeta, ei Savisaare ega Alexander Kofkini suhtes, kui vandeadvokaat Aivar Pilv samasuguse taotlusega lagedale tuleb. Kohtunik Anne Rebase sõnul võib menetluse lõpetamise küsimuse juurde tulla tagasi kas või otsuse tegemisel nõupidamistoas – selleks on aega küllaga. Eksperdi kohtusse kutsumisel paistab aga kohtuniku arvates jumet olevat.

Istungit katkestamata helistab kohtunik Anne Rebane kohtuarst-ekspert Marika Välile. Järgnev sarnaneb kangesti miljonimängu õlekõrrega, kus mängus osalejale on antud võimalus helistada sõbrale, antud juhul siis eksperdile. Kõnest üllatunud kohtuarst annab mõista, et pöördumine on talle veidi ootamatu ja nii lühikese etteteatamisega võib tal kohtusse tulekuga takistusi tekkida. Mitu head minutit kestnud kauplemine kannab lõpuks siiski vilja ja ekspert lubabki teisipäeva hommikul kohtusse tulla.

Rahval on asjast kõrini

Sellega tõmmatakse skandaalse korruptsiooniprotsessi esimesele päevale joon alla. Ajaloolise protsessi avalöök ei kestnud palju rohkem kui 40 minutit. Savisaar lahkub kohtumajast rataste sahinal, säilitades lootuse ilma paranemisele ja hoidudes liigsetest kommentaaridest.

Koju tagasi: pärast vähem kui tunni väldanud avaistungit sõidab Edgar Savisaar edasi Vene saatkonda. Homme tuleb jälle tulla. Foto: Teet Malsroos

Ustav kunstnik Neeme Lall. Foto: Teet Malsroos

Taksojuht Villi tunneb huvi, kelle patutegusid käis Õhtuleht esmaspäeva hommikul Liivalaia kohtumajas seiramas. Kui vastuseks kõlab, et algab Edgar Savisaare protsess, üllatub roolikeeraja siiralt. “Jah, kui vaadata Savisaare ja Keskerakonna tegemisi Tallinnas, siis on siililegi selge, et siin on mädapaise suur,” mõtiskleb Villi, öeldes, et tegelikult jätab kõik see jama teda juba külmaks. “10–15 aastat läks see teema tõesti korda, nüüd aga ei viitsi enam jälgida,“ lausub Villi, lisades, et see on siiski tore, kui sulid oma karistuse saavad. Samas arvab taksojuht, et nii staažikas poliitik nagu on seda Savisaar, peaks olema poliitilisest elust juba taandunud ning nautima elu ennast kuskil soojal maal. "Silitama noore naise säärt, külm jook teises käes,“ ütleb Villi. „Oleks võinud juba ammu tagasi astuda, milleks sellist jama?“

Samal teemal

10.09.2017
Kohus vaeb Villu Reiljani ja prokuratuuri karistuslepet
15.05.2017
SAVISAARE PROTSESS KATKES JUBA ENNE ESIMEST UNEPAUSI – vererõhk kõrge, pulss kõrge, kohus jätkub augustis!
14.05.2017
NAGU KAKS TILKA VETT: kumb on Savisaare kohtuprotsess, kumb TTV sari?
13.05.2017
Sajandiprotsess algas ebalevalt