Eesti uudised

Kaheksale protsendile inimestest makstakse jätkuvalt ümbrikupalka, enim ehituses (31)

Toimetas Marge Sillaots, 12. juuni 2017, 13:21
Foto: Joosep Martinson
Möödunud aastal maksti ümbrikupalka kaheksale protsendile töötajaist, millest enamik ehitussektoris.

Kõige enam oli on mustalt töötajaid noorte, mitte-eestlaste ja madalama haridusega inimeste hulgas. Ettevõtlusvaldkondadest on illegaalse töötasu maksmine kõige enam levinud ehitusvaldkonnas (19% kõigist varjatud töötasu saanud inimestest), sellele järgnesid transpordisektor (16%) ja tööstus (13%).

Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul vähenes lisaks ümbrikupalga saajatele ka varjatud töötasu osakaal kogu töötasus – illegaalne töötasu moodustas ümbrikupalka saanud inimeste sissetulekutest keskmiselt 44 protsenti, aasta varem 54 protsenti. Ümbrikupalka saanud inimeste hulk kahanes 11 protsendilt 8 protsendile.

"Ümbrikupalgaga rahuolematuse kõige olulisemaks põhjuseks on sotsiaalsete garantiide puudumine, kuid olulisemaks on muutunud ka see, et ümbrikupalga puhul on raske pangast laenu saada," lisas Josing.

Maksu- ja tolliameti teabeosakonna juhataja Janek Leisi sõnul on majandusele kõige suuremaks kahjutekitajaks jätkuvalt ümbrikupalga maksmine.

"Uuringu järgi on ümbrikupalkade maksmisest tingitud kahju küll vähenenud pea 50 miljonit eurot 109 miljoni euroni, kuid negatiivne mõju töötajate sotsiaalsetele garantiidele, ettevõtjate võrdsetele konkurentsitingimustele ning avalike teenuste kättesaadavusele on vaatamata sellele märkimisväärne," ütles Leis.

Samal teemal

3. jaanuar 2018, 09:50
Maksuamet ründab ümbrikupalga maksvaid ehitusfirmasid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee