Haridusministeeriumi kantsler Tea Varrak maksis minister Repsile kingitud maali lõpuks ise kinni.Foto: TIINA KÕRTSINI
Asso Ladva 12. juuni 2017 12:53
Haridusministeeriumi kantsleri Tea Varraku poolt ministeeriumi nimel Mailis Repsile kingitud maali ümber tekkinud kära päädis sellega, et Varrak tasus maali eest ise ja taies jääb kaunistama haridusministeeriumi ruume.

Lapse sünni puhul saadud Ivika Luiski maal tõi minister Repsile rõõmu asemel üksnes peavalu. Värvika kingituse nautimise asemel tuli hakata vastama paremalt ja vasakult tulnud küsimustele, kas kõrgel riigiametnikul sobib ikka vastu võtta 1800eurost kingitust.

Ivika Luiski maal "Sireliga I", mis galerii Haus veebilehel maksab 1800 eurot. Foto: Haus galerii

Hiljuti kuuendat korda emaks saanud haridusminister Repsile otsustati tähtsa sündmuse puhul kinkida 1800 eurot maksev maal. Tasus selle eest ministeerium ja sellele lisandus umbes 1200 eurot erisoodustusmaksu, mis ministeeriumil samuti tasuda tuli. Varrak põhjendas hinnalist kingitust sellega, et lapse sünd on erakordne sündmus ja sellest ka südamest tulev kingisoov ministeeriumi poolt. Siia tuleb lisada, et enamik ministeeriumi töötajatest kuulis hinnalisest kingitusest alles pärast selle üleandmist. Ministeeriumi osakonnad piirdusid lillekimbu, õnnitluskaardi või mõne pisema meenega.

Ministrile tehtud kingituse teemal oli üks häälekamaid sõnavõtjaid Ühing Korruptsioonivaba Eesti, mis oma küsimustes valitsusele ja haridusministeeriumile märkis, et kantsler nimetatakse ametisse ministri ettepanekul ning tema ametist vabastamiseks teeb ettepaneku samuti minister. Seepärast on ilmne, et kantsleri on huvi on olla ministriga heades suhetes ja kingitust ei oleks tehtud, kui Reps ei oleks minister, märkis Korruptsioonivaba Eesti.

„Maal on ja jääb ministeeriumisse ka ministri lahkumise järel, oleme selles kokku leppinud,“ selgitas Varrak reede hilisõhtul saabunud vastustes. „See on ja jääb ministeeriumi omandiks ning ministeeriumi seinu kaunistama.“ Ka minister Reps ütleb: „Maali ei ole koju viinud, ega kavatsegi seda teha.“

Varrak ei vastanud ka küsimusele, kas haridus- ja teadusministeerium ning valitsus on kehtestanud ametiisikutele tehtavate kingituste rahalise piirmäära, sest tema sõnul oli tegemist viisakusavaldusega erakordse sündmuse puhul. Varrak lisas, et minister kaalus kingitusest loobumist või ministeeriumile üleandmist ning seepärast ongi maal ministeeriumis ja jääbki sinna.

“Ministeeriumid peaksid olema eeskujuks seaduste täitmisel. Nii ministeeriumi kantsler kui minister on korruptsioonivastase seaduse järgi käsitletavad ametiisikutena,” selgitab ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Anni Jatsa. “Ühing on seisukohal, et avalikud organisatsioonid peaksid korruptsioonivastase seaduse täitmiseks kehtestama selged eeskirjad, mis reguleerivad kingituste vastuvõtmist, sest oluline on ennetada nii tegelikku kui ka näilikku huvide konflikti.”

Samal teemal

Kommentaarid  (109)

TTÜ Mektory maskottkoerast 13. juuni 2017 12:30
Uurige Tea Varraku tegevust Mektory direktorina. Ta ostis kalli tõukoera, nimetas selle Mektory maskotiks ja võttis palgale ka koera hooldaja/jalutaja. Loomulikult maksis nüüd kutsu hoolduse ja toitlustamise kinni Mektory. Probleem tekkis koera hooldaja/jalutajaga. Viimane osutus töö jaoks ülekvalifitseerituks ning lahkus töölt. Rektor Aaviksoo tahtis küll peale Varraku lahkumist ka maskottkoera enampakkumisel maha müüa, aga pr Varrak võttis peni ikkagi endaga kaasa. Ilmselt saab sellest hoolitsetud tõukutsast nüüd Haridus- ja teadusministeeriumi maskott.
Ibrahim 13. juuni 2017 02:17
Kui alluv isik teeb oma otsesele ülemusele (kellest ta ise suuresti sõltub) omast taskust hinnalise kingituse, kas see siis ei ole äkki kas andam või meelehea andmine?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS