Maailm

LIIBÜA SÜÜDISTAB: abiorganisatsioonid rahastavad smugeldajaid! (11)

Õhtuleht.ee, 12. juuni 2017 04:00
Tuhat pagulast väikesel laeval: Mai lõpus tõi abiorganisatsioonide laev Aquarius Itaalia Salernosse korraga 1004 põgenikku, kelle hulgas oli 240 last.Foto: AFP / Scanpix
Liibüa rannavalve üks juhte kolonel Tarak Shanboor ütles ajalehele Mail on Sunday, et Vahemerel tegutsevad humanitaarabiorganisatsioonid maksavad inimsmugeldajatele raha, et nad viiksid pagulased Liibüa rannikult merel ootavate päästelaevade juurde.

Kolonel Tarak Shanboor kinnitas, et tal on oma süüdistuse tõestuseks esitada abiorganisatsioonide ja kriminaalsete smugeldajarühmade vahel peetud telefonikõnede salvestusi. "Meil on piisavalt tõendeid selle kohta, et nad helistavad abiorganisatsioonide peakorteritesse ja saavad sealt vajalikud juhised selle kohta, kus paikneb lähim päästelaev," väidab kolonel. "Minu teada makstakse smugeldajatele 450–500 eurot iga paadile võetud pagulase eest. Võib-olla tehakse seda heast soovist võimalikult paljusid inimesi päästa, kuid see heldekäelisus viib ettearvamatute tagajärgedeni," kinnitab Shanboor.

Samal teemal

Mail on Sunday teada alustasid ka Euroopa Liidu võimud mitu kuud tagasi uurimist, millised on smugeldajate ja abiorganisatsioonide sidemed. Samuti alustas juurdlust Sitsiilia prokuratuur, kes süüdistas viimaseid otsesõnu rändekriisi õhutamises. Euroopa piirivalveorganisatsiooni Frontex esindaja ütles ajalehele, et teadaolevalt on päästelaeval süüdatud vähemalt ühel korral tuli, et juhtida pagulastega koormatud paadid enda juurde. Samas ei tea Frontex, kas seda tehti kokkulepitult inimsmugeldajatega või lihtsalt soovist päästa öövarjus merele läinud paatidest võimalikult palju inimesi.

Suuremad abiorganisatsioonid, kes oma laevadega Vahemerel Liibüa ranniku läheduses tegutsevad ja sealt pagulased Itaaliasse veavad, kinnitavad, et süüdistused ei pea paika. Hollandi organisatsiooni Jugend Retter esindaja Julien Pahlke ütles: "Kõik need süüdistused on täiesti alusetud ja ilmselt öeldud vaid selleks, et meie mainet mudasse tampida. Meil pole kunagi olnud inimsmugeldajatega mingeid kontakte, veel vähem sooviksime nendega koostööd teha."

Organisatsiooni Save the Children esindaja kinnitusel seilavad nende laevad kaugemal Vahemerel ja lähenevad Liibüa rannikule pagulaste pealevõtmiseks alles pärast seda, kui on saanud käsu Itaalia rannavalvelt.

Mail on Sunday andmeil ootab Aafrika põhjarannikul praegu vähemalt kuus miljonit põgenikku võimalust Euroopasse jõuda. Peamine lootus selleks ongi seotud eraalgatusel tegutsevate anistajatega.

Samal teemal

01.07.2017
REKORD: immigrantide arv tõusis Saksamaal pea 19 miljonini
30.05.2017
Soome piirivalve tabas koostöös Europoliga inimsmugeldajate bande Venemaalt
27.05.2017
Sisserändajate korterid: röögatud hinnad, närused elamistingimused ja libalepingud
19.05.2017
KURB REKORD: maailmas on nüüdseks üle 65 miljoni põgeniku