Seadus nõuab küsitluse korraldamist, ehkki sellest ei sõltu mitte midagi.Foto: Teet Malsroos
Asso Ladva 11. juuni 2017 17:40
Haldusreformi seadus näeb ette rahva arvamuse küsimist, isegi kui rahvas ei taha midagi arvata. Hiljutisel riigi korraldatud küsitlusel Tartumaal Laeva vallas esitas oma arvamuse täpselt kolm inimest.

Tartu, Laeva ja Piirissaare vald leppisid liitumises kokku juba mõnda aega tagasi, valitsus lisas nüüd neile juurde Tabivere valla Jõgevamaalt. Vastavalt seadusele tuli Tartu maavalitsusel kohalikelt inimestelt küsida, mida nad sellest arvavad. Ning sellesse punti sattus kokku kaks anomaaliat – Laeva vallas ütles oma arvamuse kolm inimest ja vaid saja elanikuga Piirissaarel tervenisti 45 inimest.

"Ilm oli ilus ja inimesed tahtsid tegeleda muude asjadega," pöörab Laeva vallavolikogu esimees Külli Suvi asja naljaks ja jätkab tõsisemal toonil: "Rahvas on sellega juba harjunud, et tuleb naabervaldadega liitumine ja ei näe järjekordsel küsitlusel enam mingit mõtet."

"See küsitlus ei ole kellegi jaoks siduv, milleks seda tsirkust üldse vaja," sõnab Laeva vallavanem Aare Olgo. "Inimesed võtavad valdade liitmist kui juba sündinud fakti."

Seevastu Tabivere vallas oli hääletajaid juba tunduvalt rohkem, tervelt 141 inimest ehk 7,8 protsenti hääleõiguslike vallaelanikest.

"Tabivere kant on alati rohkem olnud seotud Tartu kui Jõgevaga,“ räägib Tabivere vallavolikogu esimees Sirje Simmo. "Valitsus otsustas Tabivere liita lõunapoolsete valdadega ja inimesed proovisid veel korda mõista anda, et see on hea mõte. Väike hirm on ikka, et äkki riik mõtleb ümber."

Simmo tuletab meelde, et Tabivere vald on kunagi soovinud saada osaks Tartumaast, kümmekond aastat tagasi tehti Tartu vallale kaks korda ettepanek liituda, kuid asja sellest ei saanud. Ka äsjase reformimishulluse ajal lükkas Tartu vald Tabivere liitumisettepaneku tagasi.

Mujalgi Tartumaal jäi küsitlusest osavõtt mõttetule tasemele. Nii tuli Elva linnas, Puhja, Rõngu, Palupera ja Konguta vallas küsitlusele vastama alla protsendi, Rannu vallas alla ühe protsendi valijaskonnast. Nimetatud valdadele liidab riik Nõo valla ja selle kohta tuli Tartu maavalitsusel siis ka arvamust küsida.

Väheke elavam oli tegevus Vara, Peipsiääre ja Alatskivi vallas, seal käis valijatest arvamust avaldamas neljast kuni 18 protsendini. Peaasjalikult vedasid end kohale need, kellele ei meeldi valitsuse plaan liita nimetatud kolmele veel Kallaste linn ja Pala vald.