Eesti uudised

Gümnaasiumimedal näitab taset, aga pole omaette eesmärk (10)

Asso Ladva, 11. juuni 2017 17:15
Selline näeb välja ihaldatud kuldmedal, mille omanikuks saab lähipäevil 384 noort.Foto: Robin Roots
"Medaliga gümnaasiumilõpetajaid on jälle rohkem kui mullu, aga enamikule noortest pole medali saamine õnneks omaette eesmärk," sõnab haridus- ja teadusministeeriumi üldharidusosakonna asejuhataja Pille Liblik.

Tänavu on kuldmedaliga gümnaasiumilõpetajaid 384 ja hõbemedali saavad 378 lõpetajat.Kümme aastat tagasi valitses Eesti gümnaasiumides tõeline medalitesadu, rekordaastaks oli 2007, kui anti välja 1113 medalit. 2015. aastal lõpetas 742 noort gümnaasiumi medaliga ja 2016. aastal 753. "Usume, et gümnaasiumis õppimise eesmärk on saada tubliks ja elus edasi jõudvaks inimeseks," ütleb Pille Liblik, et medal näitab siiski vaid akadeemiliste teadmiste taset. "Nende kõrval on olulised oskused ja väärtushinnangud, mida kujundatakse koolis ja kodus."

Samal teemal

"Kui kuld- või hõbemedal aitab noortel pürgida kõrgharidust saama ja kui see motiveerib õppima, siis pole põhjust medali taotlemist taunida," räägib ta. "Loodame, et noored, kes saavad sel kevadel medali, on oma väärtushinnangus tuleviku kujundajad. Olgu siis teaduses või muidu tublide kodanikena."

Haldus- või riigireform toob järgmisel aastal koolilõpetamisse kindlasti ühe muudatuse, aga see ei puuduta koolinoori. Nimelt korraldab põhikoolide ja gümnaasiumide lõputunnistuste blankettide – need on riiklikud dokumendid, nummerdatud ja puha – ning vajadusel medalite jagamist sihtasutus Innove, mis on peaasjalikult tuntud kui riigieksamite korraldaja. Koolidesse jõudis see väärtuslik vara siiani maavalitsuste kaudu, mis majandasid suhteliselt vabalt ja tellisid tavapäraselt asju ikka varuga, sest tunnistuste väljakirjutamisel juhtub ikka apsakaid ning tagavara peab olema. Sama kehtib medalitegi puhul, sest selle saamise või mittesaamise otsustamine kipub mõnel juhul jääma viimasele minutile.

Sel aastal tuleb koolidel veel enne suvevaheaja algust lõpudokumentidega seonduv majapidamine jonksu ajada – tegu on ikkagi riiklike dokumentidega ja arusaadavalt peetakse nende üle ranget arvet. Maavalitsus omakorda peab koolidelt saadud arvepidamise Innovele enne 1. septembrit edastama, sest selleks kuupäevaks on maavalitsuste haridusosakonna juba likvideeritud.

Innove kommunikatsioonijuht Anneli Aab ütleb, et mõtteid, kuidas lõputunnistuste ja medalite majapidamist ümber korraldada, on mitmeid, kuid uut süsteemi pole veel paika pandud. "Ülesanded tuleb asutustel vahel ümber jagada ja kindlasti ei jää midagi tegemata," lubab Aab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee