Hawaii loodusFoto: PantherMedia / Scanpix
Maailm
9. juuni 2017 22:06

Hawaii osariik ja Pittsburghi linn lähevad Pariisi kliimaleppega omal käel edasi (2)

Vaikses ookeanis asuva saareosariigi valitsus otsustas, et kuigi Ühendriigid tervikuna astuvad president Donald Trumpi juhtimisel Pariisi kliimaleppest välja, siis Hawaii jätkab. Pittsburghi linnapea aga tegi Pariisiga oma kokkuleppe. Nende meelsust jagavad paljud teised linnad ja osariigid.

USA president Trump teatas, et tema riik enam kliimaleppes ei osale, või siis peavad USA-l olema senisest paremad ja õiglasemad tingimused. Pariisi kliimaleppe põhimõtted on tegelikult suhteliselt vabad: iga riik valib ise vahendid, kuidas keskkonna saastamist vähendada ja tähtaja, milleks see tehtud peab saama. Sanktsioone endale seatud eesmärkide mittetäitmise eest ette nähtud ei ole.

"Minu poolt hääletasid Pittsburghi, mitte Pariisi kodanikud," kinnitas president oma kõnes 1. juunil. Paraku tuli välja, et linna valik selles väljaütlemises oli pisut ebaõnnestunud. Pittsburghi linnapea Bill Peduto on nimelt Pariisi kliimaleppe tulihingeline pooldaja. The Telegraphis ilmus 7. juunil tema ja Pariisi linnapea Anne Hidalgo ühispöördumine, kus kirjutajad mõistavad hukka kahe linna üksteise vastastena esitlemise. "Kuigi meid eraldavad ookean ja erinevad keeled, ühendab meid soov teha seda, mis on parim meie kodanikele ja planeedile," seisab pöördumises.

Mõlemad meerid jätkavad pöördumises kirjeldustega kummagi linna saavutustest keskkonnakahjude vähendamisel. Pittsburghis on taastuvenergia valdkonnas tööd leidnud 13 000 inimest. Kaks linnapead sõlmisid omavahel "meie oma kliimakokkuleppe".

Päev varem, 6. juunil võttis Hawaii osariik vastu seaduse, mille kohaselt hakkab Hawaii Pariisi kokkulepet iseseisvalt järgima. Kuberner David Y. Ige allkirjastas eelnõud, mis peaksid vähendama kasvuhoonegaaside teket ja edendama pinnasekaitset. Kuberneriga liitusid osariigi linnapead. "Saareosariigina mõistame eriti teravalt seda, kui habras on meie looduslik keskkond," ütles kuberner Ige.

Seni on Hawaii ainus osariik, mis on Pariisi kokkuleppe järgimiseks ametliku sammu teinud. Juuni algul asutatud USA Kliimaliitu kuuluvad hetkeseisuga üle kümne osariigi, Hawaii kaasa arvatud. Ameerika linnadest kavatseb Pariisi kokkulepet järgida 250. Neis linnades elab kokku 56 miljonit inimest.