SOOVITUS: Üks prantslane soovitas valimistel anda poliitikute asemel hääle pesumasinale, mis erinevalt poliitikutest ka oma programmid täidab.Foto: Twitter
Allan Espenberg 10. juuni 2017 04:00
Neljapäeval valiti uut parlamenti Suurbritannias, kuid juba homme tehakse sedasama Prantsusmaal. Sellega seoses tasub meelde tuletada, mille või kelle poolt hääletasid prantslased eelmisel kuul toimunud presidendivalimiste voorus, kui ametlikeks kandidaatideks olid Emmanuel Macron ja Marine Le Pen.

Igal ajal ja igas riigis on hääletamissedelitega tehtud kõikvõimalikke nalju ja valijad on andnud oma hääle absurdsete või koomiliste tegelaste poolt.

Valimised annavad inimestele võimaluse hääletada mitte üksnes oma riigi tuleviku üle, vaid demonstreerida anonüümselt ka oma erakordset huumori- või ka pahameelt. Ilma kurioosumiteta ei möödunud ka mai alguses peetud presidendivalimised Prantsusmaal.

SOOVITUS: Üks prantslane soovitas valimistel anda poliitikute asemel hääle pesumasinale, mis erinevalt poliitikutest ka oma programmid täidab. Foto: Twitter

Nii sooviti näiteks tulevase presidendina näha pesumasinat. Kui Dunkerque’i ringkonna Coudekerque-Branche’i ühes hääletusjaoskonnas hakati tulemusi kokku lugema, siis avastati hääletuskastist ümbrik, milles oli pilt pesumasinast koos kirjaga: "Hääletage pesumasina poolt.

Ta täidab ainsana programmi." (Votez lave-linge, le seul qui respecte le programme). Selle hääletaja kohta kirjutas üks netikommentaator: "Kogu Prantsusmaal leidus vaid üks adekvaatne valija."

Ka eksperdid võtsid selle juhtumi arutlusele, märkides, et taolise valiku teinud prantslane väljendas sellega oma suhtumist poliitilisse olukorda riigis, kus pesumasin viib oma programmi ja lubadused alati ellu, kuid seda ei tee sageli poliitikud.

Lamballe’i kommuuni hääletuskastist leiti Prantsuse populaarse näitleja ja režissööri Michel Blanci foto. Kuna näitleja perenimi on tõlgituna "valge", "puhas" või "tühi", siis vihjas see ilmselgelt protestihääletamisele. Prantsuskeelne väljend "vote blanc" tähendab hääletamist kõigi kandidaatide vastu.

Kõigi kandidaatide vastu

Ühe Pariisi jaoskonna hääletuskasti oli valija jätnud trükitud kirja, mis meenutas äraütlemist tööpakkumisele ja oli adresseeritud mõlemale kandidaadile, Marine Le Penile ja Emmanuel Macronile.

Selles kirjas tõdeti, et mõlema soovi kandideerida Prantsusmaa presidendiks on kuulda võetud ja neid tänatakse huvi eest selle ametikoha vastu, kuid kahjuks polevat võimalik nende soovi täita.

Grenoble’i linna valija laskis hääletuskasti bülletääni Marine Le Peni poolt, kuid kirjutas käsitsi juurde, et tegu on naljaga. Nii jäi Le Pen ühest häälest ilma.

Nieppe’i hääletaja soovis arvatavasti saada presidendiks mõlemat kandidaati korraga ehk kaht ühe hinnaga, lastes hääletuskasti sedeli kirjaga "Marine Macron".

Hauts-de-Seine’i departemangus elab aga Emmanuel Macroni üks suuremaid fänne, kes avaldas talle hääletussedelile jäetud tekstiga lausa armastust.

Nancy linna valija oli hääletussedelile joonistanud Prantsusmaa kunagise presidendi Charles de Gaulle’i portree. Järelikult soovis see valija nostalgia ajel presidendiks saada just kindral de Gaulle’i (1890–1970). Veel teinegi valija oli hääletuskabiinis üsna nostalgiline, ihaldades riigipeaks Georges Pompidou’d (1911–1974).

Pariisi üks valija soovis näha uue riigipeana elukutselist revolutsionääri Ernesto Che Guevarat või vähemalt Prantsusmaa endist presidenti Jacques Chiraci, sest hääletussedelile oli ta kirjutanud oma ideaalkandidaadi nimeks Che(rac) Guevara.

DOLLAR: Teine valija pistis ümbrikusse dollari, et see antaks üle Marine Le Penile, kellest võiks samuti Donald Trump saada. Foto: Twitter

Loire-Atlan­tique’i departemangus Saint-Nazaire’i linnas oli üks valija toppinud hääletusümbrikusse kondoomi ja lisanud teksti, et nagunii on kõik pees, seetõttu on vaja kasutusele võtta kaitsevahendid.

Alpes-Maritimesi departemangu üks noor hääletaja andis oma hääle vutitähele Mario Balotellile, sest esimeses voorus oli ta hääletanud kandidaadi poolt, kes langes välja, kuid teise vooru pääsenud finalistid ei huvitanud teda karvavõrdki.

Üks hääletaja Drôme’i departemangus andis hääle oma koera poolt, sest mõlemad kandidaadid on valelikud ja võltsid. "Ma valin oma koera, sest ta on siiras ja truu," kirjutas ta sedelile. Samas piirkonnas pistis valija ümbrikusse dollari, et see antaks üle Marine Le Penile, kellest võiks samuti Donald Trump saada.

Üks valija libistas hääletusümbrikusse pokemon Pikachu kaardi, kirjutades juurde: "Ära valmista mulle pettumust!"

Gourini linna hääletaja tegi aga veelgi omapärasema teo, kui sokutas hääletusümbrikusse pisikese vorstiviilu. Pole ainult teada, kas sellest viilust oli ka juba hammustatud.