KOHTUS: Kolme hukkunuga avarii põhjustamises süüdistatav Jaan Piim.Foto: Tiina Kõrtsini
Liis Vaksmann 9. juuni 2017 15:56
Täna jätkus Jõhvi kohtumajas kolme noore inimese surmaga lõppenud avarii kohtuasja arutamine, kus ütlusi andis süüdistatav Jaan Piim. Ta rääkis nii õnnetusest kui sellele eelnenust.

Mullu 30. juulil kella 11 ajal hakkasid 21aastane Renart, 20aastane Tatjana, 21aastane Marion ja toona 27aastane Jaan sõitma Jaani BMWga Jõhvist Tallinna suunas. "Oli päikesepaisteline ilm, vihma ei olnud ja oli soe," meenutas Jaan toonase saatusliku päeva algust, mis viis noored kiirendusvõistlusele. Jaan sõitis mööda Tallinna-Narva maanteed. "Oli 110km/h kiirusepiiranguga ala. Sõitsin rahulikult püsikiirusehoidjaga. Nägin eemalt, et ees sõidab reka või selline suurem auto ja tema taga üks väiksem auto. Selline maasturi moodi. Jälgisin, et vaikselt liginen neile," meenutas Jaan. "Reastasin end vasakule reale ümber ja jõudes nende autode juurde," hakkasin neist juba mööduma, kui üks hetk paremast reas olev linnamaastur reastus minu ette. See oli suhteliselt järsk manööver. Võtsin püsikiiruse maha, kuna ta oli mul täpselt nina ees ja korraks vilksasid tema tagatuled."

Jaan meenutab, et taoline käitumine ajas teda ärevile. "Kõigepealt sõidab järsult ette ja siis vilgutab tuledega," põhjendas ta. "Sõitsime sellest suurest sõidukist mööda ja natuke pärast seda reastas too auto ennast paremasse ritta tagasi."

Jaan sõitis edasi ja satuti paralleelselt sõitma. "Huvi pärast vaatasin tema poole, et miks ta nii teeb. Vaatasin ja tema autost nägin, et juht näitas kätega solvavaid märke, oli närviline ja vehkis seal kuidagi," meenutas Jaan tunnistades, et olles ise sel ajal natuke närvis. Siis tegi ta järsu manöövri paremale, jäädes enda sõnul oma sõiduritta "Arvestasin, et seal ei olnud niivõrd ohtlikku momenti, kuna tal oli tee lai,“ rääkis Jaan. "Mäletan, et Marion istus mul kõrval ja ütles, et ära pane tähele, sõida edasi. Lisasin siis gaasi, et tema juurest ära saada ja siis võtsin kiiruse maha. Arvan, et kiirus võis olla 120 ringis." Jaan jõudis juba mõelda, et maasturi juht on temast maha jäänud. "Natukese aja pärast aga vaatasin, et ta on mul jälle taga. Siis lisasin natuke kiirust, mitte palju ja siis ta hakkas maha jääma."

Noored suundusid kiirendusvõistlusele, mis kestsid õhtuni. Ära sõitsid nad kella 17 paiku, et minna Tallinnasse. "Olime kokku leppinud, et saame seal tuttavatega kokku ja sõidame siis koos tagasi Jõhvi," meenutas Jaan.

Bussi ei märganud

Tallinnast tagasiteel tegi kaks autotäit – BMW ja Opeliga noori Viitnas väikse pausi, siis sõideti Aseri vallas Olerexi tanklasse. Jaan meenutab, et tagasi sõites oli tee märg, sest oli vihma sadanud. Tanklas kaua ei oldud, hinnanguliselt 5-10 minutit ja siis jätkati sõitu kodu poole.

"Istusime autosse. Mina hakkasin esimesena sõitma, Opel minu järgi. Tankla territooriumilt välja sõites ma alguses kiirendasin, kuna oli tühi tee. Kedagi ei olnud. Orienteeruvalt poolel teel hakkasin autot aeglustama, mootoriga pidurdades," meenutas Jaan juhtunut sekundeid enne kokkupõrget bussiga. Teeristi jõudes, tahtis Jaan pöörata paremale, et suunduda Jõhvi poole. "Hakkasin hoogu maha võtma, vaatasin teed ja liiklust. Alguses paremale siis vasakule. Vasakul olid autod meist kaugel ja bussi ma ausalt too moment ei märganud," kinnitas Jaan, kes hakkas siis kiirust lisama.

"Sõitsin kurvist välja, kiirus oli orienteeruvalt 30 km/h. Kuna seal pole kiirendusrada, pidi kohe kiirust lisama, et kellelegi jalgu ei jääks. Siis keerasin kurvi välja, kuid manööver ei õnnestunud. Alguses auto küll pööras, aga manööver lõplikult ei õnnestunud. Siis ma kaotasin auto üle kontrolli ja auto taguots lihtsalt libises. Ma küll üritasin seda kontrolli alla saada, aga see ei õnnestunud ja üks hetk ma vaatasin endast vasakule poole ja nägin bussi. Siis oli kokkupõrge."

Kokkupõrkes hukkusid sündmuskohal tagaistmel istunud Tatjana ja Renart, haiglas suri Marion. Ka Jaan viidi haiglasse, tal tuvastati sisemised vigastused, peatrauma, kopsus vedelik. "Haiglas olles ma teadsin, et oli avarii toimunud, aga kannatanute osas ma ei teadnud, mis oli saanud. Uurisin haiglas arstidelt, kus nad on ja kuidas nendega on."

Jaan kinnitas eile, et tagantjärgi mõeldes oleks ta teisiti talitanud. "Kui ma oleks kuidagi sellest teadlik, siis ma poleks sõitnudki sel päeval," ütles ta.
Oma sõidustiili iseloomustas Jaan nii: "Üldiselt olen teinud ka järsemaid manöövreid, kuid mul ei ole sellist kommet, et koguaeg rikuksin seadust. Vahest jah, õhtuti oleme teinud ka järsemaid manöövreid, kuid kui oli tahet rohkem kiiremat sõitu teha, siis käisime Kohtla-Järve kardirajal."

Kohtuistungid jätkuvad ülejärgmisel nädalal kohtuvaidlustega.