Liivalaia kohtumaja 103: kui siin saalis saab dieeti pidada, ravimeid võtta ja üleüldse säästlikku elurežiimi nautida, võib ekspertide hinnagul parandamatult haige Edgar Savisaare üle kohut pidada küll.Foto: Alar Truu
Eesti uudised
9. juuni 2017 16:00

Savisaar kutsub kõiki esmaspäeval Liivalaia kohtumajja endale toeks (109)

Kas ja kuidas tagatakse parandamatult haigele Edgar Savisaarele kohtus säästlik elurežiim?

“Komisjon ütleb ka, et on olemas risk, et minu tervislik seisund muutub ebastabiilseks, kuid nad ei oska täpselt öelda millal see võiks juhtuda,” mõtiskleb kohtu alla antud Edgar Savisaar Facebookis oma väljavaadete üle järgmisel nädalal algaval ülipikaks planeeritud kohtuprotsessil.

Parandamatult haigeks tunnistatud Edgar Savisaar, kelle kohtukõlbulikkuse osas on arstidest ekspertide arvamused siiski üsna järsult lahku läinud, ironiseeris sel nädalal Facebookis talle omasel moel. Andes hinnangu kohtu taotlusel tehtud ekspertiisile ning jagades kõhklemata avalikkusega oma tervist puudutavaid delikaatseid isikuandmeid, lausus siiani kohtu küüsis vintsklev veteranpoliitik kibedalt: “On selgunud, et tänapäevane meditsiin peab säästva elurežiimi all silmas osalemist järjestikku rohkem kui sajal kohtuistungil kuus tundi päevas! Pika haigusloo kokkuvõtteks tunnistab patoloogide komisjon, et olen pöördumatult haigestunud ning põen raskeid kroonilisi haigusi, millest ei ole võimalik paraneda. Komisjon ütleb ka, et on olemas risk, et minu tervislik seisund muutub ebastabiilseks, kuid nad ei oska täpselt öelda millal see võiks juhtuda.”

Savisaare sõnul järeldavad kohtuarstid, et kui võtta õigesti rohtusid ja pidada dieeti, siis elab ta selle protsessi üle. Oma postituses soovitab ta kõigil parandamatult haigestunutel elada oma elu säästlikult kohtusaalis.

“Esmaspäeval kohtume Liivalaia kohtumaja saalis nr 103 kell 10.00 nii nagu ette nähtud! Kõigile osavõtt vaba. Tulge mind toetama,” kutsub Savisaar kõiki enda ning tema väidetavatest kaasosalistest ameti- ja ärimeeste kohtuprotsessile vahetult kaasa ealama.

 Viimane jünger tulemata ei jäta

“Ikka lähen, kuidas siis muidu,” ütleb Savisaare viimase rüütlina tuntud kunstnik Neeme Lall Õhtulehele. “Edgar Savisaar on minu jaoks ääretult autoriteetne inimene ja ilma mingi kahtluseta ning puhtal kujul eneseväärikusest lähtuvalt olen ma seal kohal. Ajal, kui kümnetest, et mitte öelda sadadest tuhandetest toetajatest on järele jäänud vaid kahe käe näppudel üles loetav hulk inimesi, ei saa ma lihtsalt teisiti. Edgar aga on väärtuselt täpselt seesama, kes ta oli aastakümneid tagasi. Nii lihtne see ongi. Eks see üks tõehetk on, kui palju sinna kohtusse toetajaid kokku tuleb.”

Piketti Lall korraldada ei kavatse. “Sellel ei ole enam praegu mõtet ja jätaks mulje rusikatega vehkimisest pärast kaotatud kaklust,” põhjendab mees. “Nüüd jälgib ühiskond ise seda mängu. Vähegi õiglustundega osa sellest tahaks näha paralleelselt Edgari saagaga ka seda, et avaneksid 17 aastat võimul olnud Rreformierakonna kliki patud ja kogu see kupatus.”

Savisaare protsessi tulemuse suhtes truu jünger Lall eriti optimistlik ei ole. “Suure tõenäosusega piinatakse ta selle protsessiga lihtsalt surnuks,” lausub mees murtud häälel. Selles, et riigid tavatsevad oma väljapaistvaid poegi aeg-ajalt vardasse ajada, ei näe Neeme Lall midagi üllatavat, pigem on tema hinnangul tegu ajaloost teada-tuntud poliitilise tavaga.

Kohus tagab Savisaare säästliku elurežiimi

Kohtute avalike suhete teenistuse juhi Janar Filippovi sõnul peaks Savisaare   säästlik elurežiim esmaspäeval algaval protsessil olema garanteeritud. “Meditsiiniline teenindamine kõige laiemas mõistes on tagatud,” kinnitab kohtuametnik. “Kitsamas mõistes – sõltub olukorrast. Kõike ei saa ette näha ja seepärast kõiki võimalikke variante läbi kaaluda ei ole proportsionaalne. Kui midagi juhtub – reageeritakse, tegeletakse.”

Võimalused õigusemõistmisele juurdepääsu tagamiseks liikumispuudega menetlusosalisele on ametniku hinnangul Liivalaia kohtumajas praegu olemas. Samas saalis nr 103 mõisteti veel hiljuti edukalt kohut Assar Pauluse liikumisvõimetu jõugukaaslase üle.  

Liigse publikuhuvi pärast ei tasuvat praegu samuti muret tunda. “Kriminaalmenetluse seadustik sätestab, et kohtunikul on õigus piirata saalis viibijate hulka, kui istungisaal on ületäitunud,” võtab Filippov pinged maha.

Pöidlahoidjatel, keda kohtu alla antud linnapea end toetama kutsub, palutakse meeles pidada, et kord kohtusaalis on seadusest tulenevalt karm, kuid õiglane, mõistetagu seal siis õigust kelle üle tahes. „Kui istungisaalis viibija rikub kohtuistungi korda, ei täida kohtuniku või kohtukordniku korraldust või väljendab oma käitumisega lugupidamatust kohtu vastu, võib ta istungisaalist eemaldada või kohtumääruse alusel kohaldada talle rahatrahvi või kuni viis päeva aresti,” paneb Filippov esmaspäeval algaval istungil osalemisest huvitatutele seadust tsiteerides südamele.