Eesti uudised

Miks ei maksa nutiseadmega paroolikaarti kasutada? (33)

Ossy Aas, 9. juuni 2017 13:34
Foto: Stanislav Moškov
Hiljutises nutiturvalisuse uuringus selgus, et ligi 40% eestlastest kasutab nutiseadmetega turvalisust nõudvatesse veebikeskkondadesse sisenemisel endiselt paroolikaarti, mis pole aga kuigi turvaline.

"Paroolikaardi kadumise peapõhjuseks on Euroopa makseteenuste direktiiv, mis seab paroolikaardile nii karmid limiidid ja tingimused, et selle pruukimine muutub mõttetuks," ütleb Riigi Infosüsteemi Ameti analüütik Anto Veldre. Tegemist on isekohalduva direktiiviga ehk Eestil Euroopa Liidu liikmesriigina puudub võimalus sellega vaielda või selle sätetesse märkimisväärseid kohalikke erandeid teha, selgitas ta.

Paroolikaardi kasutamine võrreldes ID-kaardiga on tunduvalt riskantsem, sest Euroopas on suuri probleeme küberkuritegevusega – inimeste arvelt kaob identiteedikuriteo tulemusel raha.

"Võitluseks küberkuritegevusega viib Euroopa makseteenuste direktiiv kohustuslikus korras sisse tugeva autentimise, kasutades vahendeid, mis kätkeksid endas eset ja teadmust ühekorraga ning ühtlasi põhineksid nüüdisaegsel krüptograafial," lisas Veldre.

Paroolikaardi sisu saab aga kloonida isegi koopiamasinaga või pildistades. Näiteks ID-kaardiga pole see probleemiks. Paroolikaardi peatne kaotamine on tekitanud vastasseisu eakamate inimeste seas.

63aastase Jevgenia arvates on vanematel inimestel uue süsteemi selgeks õppimine raskendatud. "Paroolikaardiga süsteem oli mulle selge ja mugav. Vanematelt inimestelt ei küsi keegi, et kas meeldib või mitte."

Sama skeptiline on 71aastane Maile. "Paroolikaardi kasutamine on lihtne ja eakatele arusaadav ning tavaliselt küsitakse uuesti õppimise eest ka raha," sõnas ta.

Samal teemal

29.01.2018
Swedbank lõpetab paroolikaartide väljastamise
05.01.2018
Jaht maailma otsituimale mehele jõudis Eestisse
15.11.2017
Hüvasti, netipankade paroolikaardid!
26.11.2016
Paroolikaardiga ülekannete tegemine võib peagi olla möödanik