Maailm

Briti leht: May moodustab põhjaiirlaste toel uue valitsuse (1)

Toimetas Piret Pappel, 9. juuni 2017 12:33
Theresa May pidi tunnistama valimiskaotustFoto: PETER NICHOLLS
Eilsetel parlamendivalimistel kaotuse osaliseks saanud Suurbritannia peaminister Theresa May suutis saavutada kokkuleppe Põhja-Iiri unionistidega, teatas Guardian.

Demokraatlik Unionistide Partei sai eilsetele valimistel brittide 650-kohalises parlamendis kümme saadikukohta. May konservatiividel on lõunase seisuga 318 kohta. Kõik valimistulemused pole veel teada, kuid on selge, et parlamendienamuseks vajalikku 326 kohta konservatiivid ei saavuta.

Samal teemal

Ajalehe allikate väitel ei plaani May tagasi astuda ja kindlustab endale unionistide toel võimaluse valitsus moodustada. Guardiani kinnitusel peaks May pärastlõunal kohtuma kuningannaga ja teatama, et kokkulepe on olemas.

May alustas läbirääkimisi Põhja-Iiri demokraatlike unionistidega juba öösel. Väidetavalt ei meeldi britimeelsetele protestantidele võimalus, et leiboristide juhist Jeremy Corbynist võiks saada peaminister. Corbynile heidetakse ette Iirimaa Vabariikliku Armee ja vabariikliku erakonna Sinn Féini toetamist.

Guardiani allikate sõnul on unionistid Mayga rahul ja senikaua kui Corbyn Tööparteid juhib, kavatsevad nad teha kõik, et peaminister oleks konservatiivide parteist. Unionistide soov on ka see, et Brexiti-läbirääkimistel ei saaks põhjaiirlased maksu- ega muid erisusi, mis võiksid niigi killustunud piirkonda ülejäänud Ühendkuningriigist veelgi rohkem lahutada. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee