Foto: AP / Scanpix
Õhtuleht.ee 9. juuni 2017 08:32
Erakorralised valimised, mis kuulutati välja, et Euroopa Liidust lahkumisele suuremat toetust saada, lõppesid vastupidiste tulemustega. Suurbritannia peaministri Theresa May parteil on küll jätkuvalt enim kohti, kuid parlamendienamusest jäid nad ilma.

Tulemusega võivad rahul olla leiboristid, kelle liider Jeremy Corbyn soovitas pärast tulemuste selgumist konservatiivist Mayl tagasi astuda. Naine seda variati aga ei kaalu. "Riik vajab praegu stabiilsust," avaldas May arvamust.

Esialgsetel andmetel kuulub May juhitud parteile parlamendis 318 ja leiboristide parteile 261 kohta, teatab BBC. See tähendab, et konservatiivid kaotasid valimistega 13 kohta, nende peamine konkurent võitis aga 29 kohta. 

Liberaaldemokraadid said parlamendis kohti 13, kaotades 5. Suurim kohtade kaotaja neil valimistel oli aga Šoti Rahvuspartei, kelle tulemuseks jäi 35 kohta parlamendis, kaotati aga 21 mandaati.

Valimised mõjutasid tugevalt ka Briti naela kurssi . See kukkus täna hommikul 1,6% ehk 1,2748 dollarini. See on teadaolevalt suurim valuutakursi langus alates 2016. aasta oktoobrist.