Eesti uudised

Lisatud Viru Keskuse juhi Ants Vasara kommentaar.

Arhitektid ja muinsuskaitsjad Viru hotelli ümberehitust ei toeta (8)

Toimetas Kristin Aasma, 8. juuni 2017 20:15
Viru Keskus ja hotellFoto: Teet Malsroos
Arhitektid ja muinsuskaitsjad ei ole nõus Tallinna Viru Keskuse arhitektuurivõistluse tingimustega, mis võimaldab lammutada Viru hotelli madalama osa, ning kaaluvad võtta hotell muinsuskaitse alla, kirjutas ERRi uudisteportaal.

Viru Keskus algatas arhitektuurivõistluse, millega soovib parandada keskuse fassaadide funktsionaalsust, rajades tänavakorrusele eraldi sissepääsudega ärid, lammutada ja ehitada hotelli madalama osa asemele kaks-kolm korrust restoranide, konverentsiruumide, spordi- ja ööklubide alaks ning laiendada madalamat osa kolmandiku võrra Tammsaare pargi poole, krundi piirini, et suurendada hoone netopinda.

Viru Keskus ja hotell asuvad vanalinna muinsuskaitsevööndis, mistõttu peavad ümberehitustöödega säilima vaatekoridorid. Muinsuskaitsjate ja arhitektide liidu hinnangul Viru Keskus oma lähtedokumendis nendest piirangutest aga ei hooli, mistõttu ei ole Eesti Arhitektide Liit (EAL) dokumendile oma kooskõlastust andnud.

EAL-i president Katrin Koov tunnistas, et arhitekte ei ole kaasatud konkursi ettevalmistustöödesse ning sellisel kujul nad Viru hotelli ümberehitamist ei poolda.

Viru Keskuse juht Ants Vasar avaldas Katrin Koovi seisukoha üle hämmingut.

”Planeeritava konkursi lähteülesande koostaja, arhitekt Tiit Sild edastas materjalid arhitektide liidule 30. aprillil ning lähteülesanne on Eesti Arhitektide Liidu juhatuses arutlusel olnud nii 10. mail kui ka 24. mail, mil kohal viibis ka lähteülesande koostaja Tiit Sild," selgitas Ants Vasar. "Osalesin isiklikult ka arhitektuurivõistluste töögrupis koos Tiit Silla ja konkursi tingimuste ettevalmistamisse kaastatud konsultandi Ülar Markiga 15. mail, kus olid kohal ka Katrin Koov ja töögrupi juht Kalle Komissarov. Konkreetsed märkused, mille arhitektide liidult koostatava materjali kohta saime, olid kiidusõnad tervikliku võistlustingimuste koostamise eest, ettepanek teemat detailselt arutada ka Peatänava ja Tammsaare pargi uuendusprojekti võitjatega, ent temaatikat hotelli kahekorruselise osa kohta pole kordagi välja toodud. Pöördusin ka isiklikult Muinsuskaitse ekspertide poole, et tuvastada konkursi tingimuste koostamise ajal võimalikke piiranguid," rääkis Vasar.

"Kogu protsessis oleme jõuliselt ja avatult Eesti Arhitektide Liidule öelnud, et soovime konkurssi teha koostöös nendega ja ümbritsevaid arenguid arvesse võttes, et sünniks linnasüdamega haakuv väärikas lahendus, ning meie poolt on koostöösoov jätkuvalt olemas. Katrin Koovile tegime aprillikuus ka ettepaneku planeeritava konkursi žüriitöös osalemiseks.

Äsja asetleidnud pressikonverents oli aga vajalik samm, kuna info planeeritava konkursi ja ümberehituste kohta on juba avalikkusele teada ja praegu oli vajalik eesseisvaid plaane selgitada.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee