Maailm

Stone küsis Putinilt, kas ta läheks allveelaevas koos geiga duši alla? (29)

Aadu Hiietamm, 9. juuni 2017 04:00
MACHO-MEES: Venemaa president Vladimir Putin (64) trenažööril muskleid kasvatamas.Foto: AFP / Scanpix
USA staarrežissöör Oliver Stone intervjueeris kahe aasta jooksul mitu korda Venemaa presidenti Vladimir Putinit. Neid intervjuusid näidatakse alates esmaspäevast neljal päeval järjest USA kaabeltelevisioonikanalis Showtime. Nende intervjuude kohta on huvi äratamiseks avaldatud mitu treilerit, mis avavad Putini kohati üllatuslikke vaateid. 

INTERVJUEERIS PUTINIT: USA režissöör Oliver Stone (70). Foto: Reuters / Scanpix

Stone soovib parandada kahe riigi suhteid 

Putin ütles välja ka oma arvamuse alates 2013. aasta suvest Venemaal elava USA vilepuhuja Edward Snowdeni kohta. Putini sõnul ei ole endine luuretöötaja reetur, sest ta ei edastanud vastaspoolele teavet, mis kahjustaks tema rahvast. Siiski lisas ta, et ei õigusta Snowdeni tegu. Kui talle luuretöö ei meeldinud, siis oleks ta võinud lihtsalt erru minna," arvas Venemaa president.

Stone´i sõnul teavad ameeriklased Putinist suhteliselt vähe ja teda mõistetakse läänes valesti. Värskelt valminud neljaosalise intervjuufilmiga "The Putin Interviews" soovib kolme Oscari võitja ära hoida USA ja Venemaa suhete edasise halvenemise. Viimase intervjuu Putiniga tegi Stone tänavu veebruaris, kui Donald Trump oli olnud juba kuu aega USA president.

Muu hulgas võeti jutuks Venemaa ja USA võimaliku tuumasõja võimalikud tagajärjed. "Kas USA domineeriks tõelise sõja puhkemisel?" uuris Stone.

Putin vastas: "Ma arvan, et seda sõda ei elaks keegi üle."

Stone soovis samuti teada, kas pärast Donald Trumpi võitu presidendivalimistel eksisteerib lootus, et Vene ja USA suhted muutuvad paremaks.

"Lootus on alati. Kuni meid ei kanta valgetes sussides kalmistule," arvas Venemaa riigipea. 

Putin süüdistas NATOt 

Putin süüdistas taas NATOt, mis tema arvates tegeleb pidevalt välisvaenlase otsimisega. "Idablokki ei ole enam, ka Nõukogude Liitu ei ole. Milleks on aga NATO endiselt olemas. Mulle tundub, et oma olemasolu õigustamiseks vajab NATO välisvaenlast. Toimub pidev välisvaenlase otsimine või provokatsioonid, et nimetada kedagi vaenlaseks," arutles ta. Venemaa president lisas, et tema arvates on NATO USA välispoliitika instrument ning NATO liikmesriikidest on saanud USA vasallid.

Putin rääkis ka Stone´ile, et ta on üle elanud viis atentaati, neist kolm presidendina. Venemaa president kiitis sellega seoses oma ihukaitsjaid, kes teevad head tööd ja keda saab usaldada.

Oliver Stone ei läinud mööda ka homotemaatikast, mis on eriti kuum teema pärast seda, kui tulid ilmsiks faktid geide piinamisest ja tapmisest Tšetšeenias. Samuti ei meeldinud lääneriikidele Venemaal 2013. aastal vastu võetud seadus, mis keelustas homopropaganda alaealiste seas. Läänes tõlgendati seda seadust kui homoseksuaalsuse keeldu.

Putin seevastu kinnitas Stone’ile, et homode õigusi Venemaal ei piirata ja seda ei tee ka kõnealune seadus.

Oliver Stone uuris seejärel Vladimir Putinilt: "Kas te läheksite koos geiga allveelaevas duši alla?"

President vastas: "Parema meelega ei läheks ma koos temaga duši alla. Miks ma peaksin teda provotseerima? Pealegi te ju teate, et ma olen meistersportlane džuudos ja sambos."

Homotemaatika jätkuks lisas Putin, et riigipeana peab ta oma kohuseks kaitsta traditsioonilisi väärtusi ja traditsioonilisi pereväärtusi, sest homoabieludest lapsi ei sünni. "Jumal on nii otsustanud ja me peame osutama tähelepanu sündivusele Venemaal," rõhutas ta.

"Ma ei ole naine, seega ei ole mul ka pahasid päevi. Ma ei taha kedagi solvata, aga asjad lihtsalt on nii. Eksisteerivad teatud looduslikud tsüklid," kuulutas 64aastane Venemaa president, kes peab end tõeliseks macho-meheks. Ka intervjuufilmis näeb teda trenažööril harjutamas, jäähokit mängimas ja oma tõuhobust porganditega söötmas. Tähelepanuväärne on hobuse nimi – Johannes Diderik van der Waals. Sama nime kandis aastatel 1837–1923 elanud kuulus Hollandi füüsik, kes 1910. aastal võitis Nobeli auhinna.

Samal teemal

13.05.2017
VIDEO | Filmirežissöör Oliver Stone: "Putinit on palju solvatud ja ära kasutatud!"