42% eestimaalastest teenis viimase aasta jooksul põhisissetulekule lisaks täiendavat tulu, selgus Swedbanki rahaasjade reabekeskuse poolt läbi viidud värskest uuringust. 

"Võrdluses Läti ja Leeduga paikneme lisasissetulekute teenimise poolest täpselt nende vahel. Kui Leedus teenis lisatulu üle poole elanikest, siis Lätis teenis lisaraha veidi üle kolmandiku inimestest," kommenteeris uuringu tulemusi Swedbanki rahaasjade reabekeskuse juht Kati Voomets.

Kõigis kolmes riigis sooviks iga kolmas elanik tulevikus lisaraha teenida. "Lisasissetuleku teenimise huvi osas on eestlased kõige passiivsemad, iga kuues eestlane ei ole huvitatud lisatulu teenimisest," lisas Voomets. 

Populaarsemad lisaraha teenimise viisid olid Eestis, Lätis ja Leedus vabakutselisena erinevate teenuste osutamine nagu näiteks veebilehtede kujundamine, tekstide tõlkimine, muusika esitamine, pildistamine ning majapidamistööde tegemine nagu koristamine, remonditööd ja laste hoidmine. Leedus oli üheks täiendavaks tegevuseks lisaraha teenimisel ka enda valmistatud või korjatud toidukaupade müük. 

Takistused riigiti erinevad

"Kõige levinumad põhjused lisaraha teenimiseks olid kõigis kolmes riigis sarnased: vajadus suurema sissetuleku järele, soov muuta tööaega ja -kohta paindlikumaks ning ennast teostada," ütles Kati Voomets. "Kui Eestis toodi lisatulu teenimise peamiseks takistuseks ajapuudust, siis Lätis ja Leedus oli esikohal hoopis ebaselge seadusloome, maksud ja bürokraatia."

Eestis ja Lätis pühendati lisatulu teenimisele valdavalt kuni viis tundi nädalas, Leedus aga viis kuni kümme tundi nädalas. Eestlaste teenitud igakuine lisatulu oli enamasti vahemikus 50-200 eurot, lätlastel ja leedulastel oli see summa üldjuhul väiksem, jäädes vahemikku 50-100 eurot kuus. 

Eesti piirkondade võrdluses eelistatakse Põhja-Eestis lisateenimise võimalusena kõige rohkem erinevate teenuste osutamist. Lääne-Eestis eelistatakse muudele võimalustele majapidamistöid ja käsitöö müüki. Kesk-, Kirde- ja Lõuna-Eestis on populaarseimaks lisaraha teenimise viisiks majapidamistööde tegemine. 

Jaga artiklit

2 kommentaari

N
Naljanumber  /   12:35, 8. juuni 2017
Kes näitab oma lisatulusid pangakontol. Alles oli jutuks, et tuleks sularaha käibelt ära võtta sest pidi palju musta raha liikuma millepealt riik ei teeni sentigi. Nüüd juba räägivad et kõik näitavad ausalt oma lisatulud ka ette. Ilus muinasjutt selles maksude ajastul.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis