Eesti uudised

Kas IRL siiski leidis uue hingamise?

IRL-i juht Seeder ministrite väljavahetamisest: mingit isiklikku konflikti ei tasu siit küll otsida (76)

Denes Kattago, 7. juuni 2017 18:44
Helir-Valdor Seeder: kõik senini ametis olnud ministrid olid väga tublid. Foto: Tiina Kõrtsini
Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) eestseisus kiitis kolmapäeval heaks erakonna esimehe Helir-Valdor Seederi ettepaneku vahetada valitsuses välja kolm ministrit. Neljapäeval koguneb IRL-i volikogu, kus on kavas see kinnitada.

Helir-Valdor Seeder tegi IRL-i eestseisusele ettepaneku määrata Marko Pomerantsi asemel uueks keskkonnaministriks riigikogu liige Siim-Valmar Kiisler. Eelmisel nädalal riigikogus usaldushääletuse võitnud Sven Sester peab siiski taanduma ja tema asemel saab uueks rahandusministriks endine riigikogulane ja nüüdne ärimees Toomas Tõniste. Välismaal viibivat Margus Tsahknat hakkab kaitseministrina asendama staažikas riigimees ja diplomaat, praegune välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Jüri Luik.

Sven Sester: Poliitika on meeskonnamäng. IRL-i ministrite vahetused on seotud aktiivse poliitika meeskonna laiendamisega. Foto: Teet Malsroos

Samal teemal

Sven Sester märgib: „Poliitika on meeskonnamäng. IRL-i eestseisus otsustas anda kolmele uuele ministrile võimaluse valitsusvastutust kanda. Lahkun ministriametist rahuliku südamega, Eesti majanduse hetkeseis ja väljavaated on head ja riigirahandus korras. Jätkan tööd parlamendis, mille enamus mulle eelmisel nädalal usaldust avaldas.“

Praeguse plaani kohaselt hakkab Sester juhtima riigikogu majanduskomisjoni ja Pomerants põhiseaduskomisjoni. Seeder ütles Õhtulehele, et välismaal viibiva Tsahkna edasine saatus on veel lahtine ning tema naasmisel arutatakse tulevikuplaanid koos läbi.

Õhtuleht tabas Marko Pomerantsi New Yorgist, kus ta viibib oma viimases lähetuses keskkonnaministrina. Pomerantsil säilib ministriametist lahkudes riigikogu mandaat. „Asun riigikogus esindama Lääne-Virumaa valijaid. Riigikogus pole ameteid, mis mulle jõukohased poleks. Olen olnud nii fraktsiooni kui ka komisjoni esimees,“ märkis Pomerants.

Miks Pomerantsi asemele otsustati koalitsioonivalitsusse tuua Siim-Valmar Kiisler, seda Kiisler ise öelda ei osanud. „Selle otsuse osas on õigem küsida erakonna esimehe kommentaari,“ ütleb Kiisler Õhtulehele.

Marko Pomerants: kui New Yorgist koju jõuan, eks siis saab sihid selgemaks. Foto: Tiina Kõrtsini

Värsket verd valitsusse!

Parteijuht Seeder kinnitas Õhtulehele, et tema arvates on ministrite väljavahetamine vajalik, et tuua koalitsiooni värsket verd. Seeder lubab, et kõik ametist lahkuvad ministrid jäävad edasi partei ja riigi poliitilisse ellu.

Toomas Tõniste: siiralt vastates, uues ametis läheb edu väga vaja. Foto: Alar Truu

Toomas Tõniste ütleb Õhtulehele oma eelkäija kohta, et Sester oli pädev minister. „Kiirustatult väljakäidud maksumuudatused osutusid ettevõtjatele vastuvõetamatuks ja kahjuks jäi vigade parandus liiga hiljaks,“ lisas Tõniste.

Tõniste soovib uue rahandusministrina seista eelkõige lihtsa ja arusaadava maksusüsteemi eest, mis toetab ettevõtlust ja aitab kaasa riigi konkurentsivõime paranemisele. „Maksualased otsused peavad lähtuma pikast perspektiivist ja olema tulevikku suunatud. Üks eesmärk on ka alandada tööjõumakse, vähendada bürokraatiat ja tõsta efektiivsust riigisektoris. Kokkuvõtteks soovin ellu viia ettevõtjasõbralikku poliitikat, samas pakkuda sotsiaalseid lahendusi.“

Jüri Luigele tegi ministriks saamise ettepaneku Seeder. „Margus Tsahkna  töö ministriametis on igati edukas, näiteks on väga oluline  tema roll kaitsekulutuste täiendavas kasvus, mis on tähtis eeldus NATO vägede vastuvõtuks,“ sõnab Luik.

„Mul on hea meel, et Eestis valitseb konsensus nii kaitsekulutuste,  reservarmeel põhineva esmase  kaitse kui ka NATO kollektiivkaitse osas.  Kõigi nende teemade puhul on palju saavutatud, kuid muidugi pole töö otsa saanud.  Pingutame, et kasvaksid meie käsutuses olevaid reaalsed sõjalised võimed. Väga oluline on efektiivne mobilisatsioonisüsteem, samuti hästi ette valmistatud reservõppused."

"Meie Euroopa Liidu eesistumise laual on seekord ka palju kaitseteemasid.  Kui tavapäraselt pole kaitseministritel  Euroopa Liidus erilist rolli, siis see muutub praegu väga kiirelt. Paljudest EL riikidest on skeptikute asemel saanud entusiastid. Kaitsekoostöös  on vaja Eesti kui eesistuja poolt pakkuda nii strateegilisi ideid kui ka praktilisi lahendusi,“ lisab Luik.

Jüri Luik: kaitseministritel pole ELis erilist rolli, kuid see muutub praegu väga kiirelt. Foto: Alar Truu

Isikutevahelised konfliktid puuduvad

Praeguse koalitsiooni püsimises Seeder probleeme ei näe ja usub selle jätkamist kuni 2018. aasta üldvalimisteni. Mis puutub eelmise nädala sündmustesse riigikogus, siis Seeder leiab, et see oli Sesteri usaldushääletus, mitte umbusaldushääletus. „Ta oli üks väga hea ja tugev minister.“ Teistegi ametist lahkujate puhul palub Seeder mitte otsida isikutevahelisi konflikte.

Kiisler, Tõniste ja Luik tutvustavad lähiajal IRL-i fraktsiooni ja eestseisuse liikmetele oma seisukohti. IRL-i viiest ministrist jätkavad ametis justiitsminister Urmas Reinsalu ja sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. IRL-i volikogul on kavas neljapäeval need kabinetimuudatused kinnitada.

Samal teemal

19.06.2017
VASTUS SALAKIRJALE: IRLi juht süüdistab Viljandi meeri valetamises
19.06.2017
Petetud Viljandi linnapea avaldas IRLi juhtidele saadetud salajase kirja
11.06.2017
Iva ja Ossinovski annavad Brüsselis aru
03.06.2017
Minister Tõniste rõõmustab uue 100 miljoni eurose fondi üle