Kodanlise korra ajal olin sunnitud ajutiselt töötama karjapoisina, teatas hilisemas elus gigantse ettevõtte juhiks tõusnud tegelaskuju nõukaaegses kultusfilmis „Mehed ei nuta“. Kuid ENSV ajal oli taunitud laste töötamine vaid „kodanlise vabariigi“ ajal. Õitsva sotsialismi tingimustes rakendati alaealisi laialdaselt mitmesugustel töödel, alates peagu suvi läbi kestnud töö- ja puhkelaagritest kuni igasügisese kohustusliku kartulivõtuni, kuhu kupatati nii täiskasvanud šefid kui ka kõik õppurid.

Ses suhtes oli tööinspektsiooni aktsioon ajalehti müüvate laste vastu (või kaitseks?) märgilise tähendusega. Etteheited olid muljetavaldavad: lehekott on liiga raske, sularahaga arveldamine ohtlik (narkomaanid!), tööpäev liiga pikk. Kuid jutt pole ju ometi 12tunnistest kurnavatest manufaktuuritööpäevadest, vaid suvisel vaheajal uute kogemuste omandamise ja väikese taskuraha teenimise soovist.

Hiljem ehmatas tööinspektsioon reaktsioonidest küll ära ja asus öeldut siluma, kuid kahju oli juba sündinud. Riik ütles välja, et ajalehepoisist miljonäri meil enam ei saa, tõmmates üle sajandi ülemaailmset ettevõtluspisikut toitnud helesinisele unistusele vee peale. Mitte et vähemalt osal noortel oleks rahateenimise isu kadunud, vaid ettevõtted ei julge alaealisi tööle võtta, teades riigi urgitsevat suhtumist.

Riigi pideva kontrolli kartuses on ehk pentsik öeldagi, kuid Õhtulehe toimetuses töötas eelmisel suvel noormees, kelle lepingut tuli eri tähtaegade tõttu mitu korda ümber teha: algsest neljatunnisest tööpäevast sai lõpuks seitsmetunnine. Polnud kahtlustki, et lahtise peaga nooruk oleks kohe olnud valmis enam aega panustama, mõistmaks, kas ajakirjandus on tema kirg. Seadused ja kontrollihirm ei võimaldanud, kuigi töö oli suuresti tubane ja tänaval tuli liikuda n-ö objektile liikudes. Õnneks polnud veel vaja, et lapsevanem või saatja kaasa käiks.

Nüüd jäämegi nurisema arvuti taga manduva põlvkonna üle, tehes samal ajal jõupingutusi mitte nende tööle aitamiseks, vaid pigem vähestegi ettevõtete hoiatamiseks, kes seni olid valmis noorte töölevõtuga katsetama ja enda töötajate aega panustama.

Teisalt – vähemalt osa teismelisi töötab rangete riiginõuete kiuste kas või maamajapidamises. Mitte enam karjapoisina, vaid isegi päristraktori- ja autoroolis, saades nii tööharjumuse kui ka -oskused ega kasva vati sees sosssepaks – kuni riik keeldudega sinnagi ei ulatu. 

Jaga artiklit

11 kommentaari

L
Lady  /   09:31, 8. juuni 2017
Ajaleht Ekspress osutus petiseks! Postimehes on näidatus, et nende müügijuht Uljukajev valetas, kui ütles et valetab ossinovski. Toimetus peaks solvangu eest vabandama vähemalt ja vaatama, kellesuguseid nad tööle võtavad.
P
Pulk  /   23:56, 7. juuni 2017
Huvitav, et seekord ollakse laste vastu ja kapitalisti poolt. Üsna tavatu meie sots ja punameedias. Pakosta käseb hoopiski lapsi kasutada nagu juhtub. Kuna sugude vahel on vahe kadunud ja liisakesel töö otsas :) Jah: kui mehed naised lõigatakse samaks, mida teeb sooline volinik. Pakosta/mikko tiimil on vesi ahjus.

Päevatoimetaja

Denes Kattago
Telefon 51993733
denes.kattago@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis