Arvamus

TÄNAVAKÜSITLUS | Kas eutanaasia tuleks seadustada?

Vahur Joa, suvereporter, 7. juuni 2017, 17:54

74 KOMMENTAARI

m
Maret/ 11. juuni 2017, 19:02
Kommentaar ei sobinud? Oli liiga isiklik? Saatke see siis prouale meilile. Küllap talle meenub..
k
kurb/ 9. juuni 2017, 17:24
Töö ajal näen asju ,millised mind kohutavad.9 kuud näen paari inimest,kes pole sõnakestki poetanud ja kelle liikmed kanged ja kõveras.Iga päev hunnik pamperseid ja sonditoitu!Keegi teadis rääkida ,et see on ühe inimese peale läinud üle 50000€ rääkimata nende inimeste silmist näha olevat piinast.
Või siis üle 90.a. vanaproua hirmsate lamatistega,kes palub ennast rahule jätta ja lasta surra aga meie vahetame talle valu tehes pamperseid ja topime vägisi toitu sisse!
t
Tiina/ 9. juuni 2017, 10:26
t
Tiin/ 9. juuni 2017, 10:14
Mina leian, et tuleb seadustada. Tõesõna, pole vaja ju kedagi kunstlikult elus hoida. Minu vanaisa- voolikuid täis ja arst ütles, et elamiseks tal endal jõudu pole, aga rabelemiseks küll- nimelt ta tahtis minna oma Jumala juurde ja kiskus aina takistavad voolikud ära. Aga ei lastud- lasti rabeleda ja piinelda ja inimese viimane soov ( isegi surmamõistetud vangidele antakse viimase soovi võimalus) surra oma kodus, oma kätega ehitatud kodus- seda talle ei antud.
m
Mädanik/ 9. juuni 2017, 16:23
Kui vana inimene sellisel kõlvatul moel sureb siis on arstid süüdi hoolimatuses. Las piinleb oma rooja sees.Keegi saab sellega elatist hooldades elusaid laipu.Seda nimetakase eetikaks.
v
Vanasti/ 9. juuni 2017, 08:36
oli selline kõnekäänd, et mida külvad, seda lõikad. Süst süstiks aga kui oled oma terve elu teistele kurja teinud siis paljusid karistatakse sellega. Ma ei ütle et kõik need piinades olevad inimesed oleks seda väärt aga pooled kindlasti. See aeg on meeldetuletuste aeg oma kurjusele.
m
Mädanik/ 9. juuni 2017, 16:25
Ei tea kas võõras leibki enam nii magus on kui küljealune rooja täis.
p
Peedu/ 8. juuni 2017, 18:34
Minu meelest võiks seda teenust vahendada töötukassa ja haigekassa võiks selle systi lisada soodus nimekirja. Milleks paljudel piinelda kui nad ei saa isegi osalist töövõimet. Selline inimene tahab surra väärikalt ja siin võiks riik oma abikäe ulatada.
t
tahan/ 8. juuni 2017, 18:10
täna- homme on juba hilja!

a
Anne/ 8. juuni 2017, 17:32
Mul on sõbralistis selline isik nagu Adam Maier-Clayton. Mul oli au sellise noormehega tutavaks saada. Ta oli pärit Canadast ja tegeles sellega, et legaliseerida seal eutanaasia. Tal olid kohutavad valud koguaeg, terve elu käis arstide juures ja mitte mingi ravi ei aidanud. Valud olid nii suured ta ei saanud kaua rääkida ja ringi liikuda. Tema eesmärk oli see, et kui ta endale eutanaasia teb, siis tahtis ta koos oma ema ja isaga olla. Aga kua seaduses on see keelatud siis oleks tema vanemad kinni läinud mõrva eest. Ühesünaga lõppes selle mehe elu kuskil kõrvalises motellis ja üksinda. Ta proovis ka ennem endalt elu võtta ,aga politsei sai teada ja hoidis tal silma peal. Ühesünaga kui ajakirjaniku natukenegi see teema huvitab siis otsi facebookis Adam Maier-Clayton üles ja kõik on tema lehel kirjas. Saab korraliku atrikli teha.
e
eesti nokia!/ 8. juuni 2017, 16:56
Lihtsam on seadustada eutanaasia kui tõsta vaeste elatustaset.
a
Aqualung/ 8. juuni 2017, 15:33
Eksperimendi korras võiks teatud ajaks seadustada meediatöötajate hädatapmise. Eks siis omandatud kogemuse võrra targemana või asja üle põhimõttelisemalt arutada.
a
AGO/ 8. juuni 2017, 12:21
Seadus peaks olema. Minu tahtmine, millekirja panen on muidu ebaseaduslik ja jääb täitmata.
Sugulastele ja lastele üleliigseks koormaks ei taha kohe kindlasti olla.
e
8. juuni 2017, 14:35
eutanaasia igasse kodusse
k
kes/ 8. juuni 2017, 12:00
võtab enda peale selle mürgisüsti v.m. tegemise.kui teie ema,isa,või keegi lähedane on väga haige,olete võimeline seda süüd enda kanda võtma.lähete tapma.selle koormaga te peate elu lõpuni elama.isegi väga haige looma magamapanek on väga raske.aga inimene ju loodab lõpuni,et ta paraneb.jah olen näinud vanureid,kes on tõesti väsinud elamast.neid ei huvita enam miski,see elu ei ole elamist väärt,aga eluküünal kustub siis ,kui selleks on aeg.inimene ei tohi sekkuda.
a
arvamus/ 8. juuni 2017, 13:19
Aga kui inimene tahab ise ära minna, miks tema tahtega ei arvestata, keegi ei räägi vägivaldsest eutanaasiast vaid inimese vaba tahte eiramisest ja piinamisest (näiteks suurte valude käes).
k
kes kus/ 8. juuni 2017, 15:09
Väga haigetele ja surmasuus olevatele loomadele halastatakse ja tehakse surmasüst, et loom ei piinleks, aga inimene, see peab ikka viimse hingetõmbeni piinlema. Tuttava pojal oli verevähk, päästa teda enam ei saanud, lõpus ei aidanud ka kõige tugevamad valuvaigistid. Ta tahtis surra, sest ei suutnud valusid enam taluda, peksis pead vastu seina, et surra. Kas see on inimlik?
m
minumeelest/ 8. juuni 2017, 11:47
Ei,mitte mingil juhul. Iga inimene otsustab ise enda minemise üle ja selleks polegi muud vaja kui kirja panna testament või dokumenti, et juhul kui ta jääb nii haigeks, et siis mida tahab et tema kehaga tehakse. Selleks pole vaja seadust. Ei maksa erutuda.
a
arvamus/ 8. juuni 2017, 10:58
Igal inimesel peaks olema tagatud õigus viisakalt lahkuda, maksab süsti ja põletamise eest ja aidaa (miks mitte sinna juurde eskorttüdruk ja pits konjakit), mitte ei pea viskuma rongi ette või tõmbama köit kaela. Haigete aastaid piinamine on üldse jõhkraim piinamise viis, aga eks ravimitööstus ja hooldeasutused taha teenida...
a
ahh/ 8. juuni 2017, 10:43
Peale klistiiri hüppavad simulandid kohe voodist välja!

a
Aadu/ 8. juuni 2017, 09:16
Nii mõnelgi endisel kõval tegijal, haiglavoodis arstide poolt ilusti kokkulapitud kildmurd väänatakse mähkmetepanijate jõuga uuesti suure valukisaga katki. Ja sinna voodisse ta ka jääb valudega surmani. Kõige suuremat õudust "automaat" mähkmetevahetamise vastu annab ikka välja mõelda. Ei usu, et oleks nüüd äkki tekkinud hooldeasutustesse voodikohtadele tublidele abilistele vastavad kirjalikud teaved voodisoleva hooldealuse eripärade kohta. Selline elushoidmine on õudus kuubis. Ja kordan, et need lühinägelikud poliitikud tiritakse imekiiresti lendava ajaga samuti samade hammasrataste vahele, kus nende valukarjetel ei ole enam elukombeid muutvat jõudu. Aamen.
e
epp/ 8. juuni 2017, 08:42
siiani oleme arvanud, et inimene on looduse kroon, aga oma lähedased, kes piinlevad surmahaiguses, jätame abist ilma - las loodus teeb kõik vajaliku...samas, lemmiklooma piinu lõpetada mürgisüstiga on loomulik ?
s
sarkasm/ 8. juuni 2017, 07:59
Milleks näha vaeva lamatiste profülaktikaga, parem jätame vanuri öökapile eutanaasiat tutvustava voldiku.
v
8. juuni 2017, 14:36
viisakam oleks valmis süsti
k
kindlasti vajalik/ 8. juuni 2017, 00:40
milleks piinnelda või tugevates valudes elada, enam kui väljapääsu enam pole! tuleks lasta inimesel endal otsustada ja anda õigus ka eutanaasiale
h
hea rääkida/ 8. juuni 2017, 16:15
aga kui endal selline olukord käes, siis tuleta neid sõnu meelde.
n
nagu keskaegne piinamine/ 1. jaanuar 2018, 22:02
Looda, et sa elu lõpul oma sõnu ei pea sööma....
c
CDE/ 7. juuni 2017, 22:58
Objektiivis oli paar artiklit, kus tehti kõva kisa selle vastu. Ainus asi mida nad ei taha kuidagi arvestada on kannataja füüsiline valu, mis mingi raske haiguse või pöördumatu kahjustuse poolt on tekitatud. Eutanaasia on ainult kannataja enda soovil surra legaalsel, valutul ja rahulikul moel et ei oleks liigset draamat või traumat teistele tekitatud. Aga miks peaks üks hing kannatama pöördumatult kahjustatud kehas, mida enam ravida või taastada ei saa antud Eesti Meditsiiniliste võimete juures? Miks peab üks hing valu tundma püsivalt? Kui keegi usklik jälle ütleks et nii on kõikvõimas paika seadnud, siis see jätaks Kõikvõimsast ükskõikselt sadistliku mulje ning usklikest peaaegu et massohistlikku mulje. Nagu et "oi kui tore on elada elu, mille viimased aastad on täis füüsilist valu või vaimset hääbumist" Jessas kus on ikka 21-s sajandis primitiivseid uskumusi ja veendumusi.
m
Mädanik/ 8. juuni 2017, 02:51
Keegi pole keelanud aga miks peab täna keegi kellegi tahte eest vastutama.Vatutus on ikka enda isiklik asi.
l
Lepime kokku, et/ 8. juuni 2017, 10:07
Hingeline valu ja füüsiline valu on kaks erinevat asja. Vaevalt et hingelise valu pärast keegi üldse eutanaasia teemat käsitlema hakkabki.
i
8. juuni 2017, 14:36
k
kindlasti vajalik/ 7. juuni 2017, 22:38
Aga see ei pea olema nii, et teised otsustavad selle üle (kuigi a la juurvili seisundite puhul võiks mingid õigused ka neil olla). See peaks toimima nii, et inimene mõtleb ise enda jaoks läbi asjad ja läheb paneb kirja nt notaris millal ta soovib, et see toimuks. Protsessi käima lükkamise protseduur on vaja välja mõelda aga ärgu seda tehku need, kes elust midagi ei tea.
"
???/ 7. juuni 2017, 22:07
"Inimene peaks ikka surema loomulikku surma, isegi siis, kui ta kannatab" - mingi nali? Mida on loomulikku või inimlikku selles kui inimene piinleb ega naudi ühtegi hetke päevast?
k
Kristiina/ 7. juuni 2017, 21:57
Ei eriti kui on selge pea või mentaalne puue kerge ja mõõdukas. Hawking on ka lihasehaige ja meie kohus on tehnika hankida. Hawking juhib tooli põse ja ühe sõrmega. Iseasi on vähk kui sel 4.staadium ja vaevad talumatud..
k
Kristiina/ 7. juuni 2017, 21:59
Ise liitpuudega. Vaene ja sotsmajas aga iha elada kõva. Selline diskusioon on kohatu kui võrd kõiki võimalusi ei rakendata,ka kulukaid..
k
Kristiina/ 7. juuni 2017, 22:00
Olen liitpuudega. Vaene ja sotsmajas aga iha elada kõva. Selline diskusioon on kohatu kui võrd kõiki võimalusi ei rakendata,ka kulukaid..
M
.../ 1. jaanuar 2018, 22:03
MIKS SA SIIS TEADLANE POLE, kui ütled et meie (st ka SINU) kohustus on tehnika hankida???

m
Mädanik/ 7. juuni 2017, 21:16
Miks peaks keegi kedagi tapma hakkama.Tapke aga ise endid ja ärge sundige riiki seda koledat pattu tegema.Eramajas on asi lihtne kui sulgeda ahi natuke enneaegselt ja valutu surm on garanteeritud vigugaasiga.Lisaks veel must miljon võimalust vikatimehe kutsumiseks.
m
Manna/ 7. juuni 2017, 21:07
Seni, kuni broilerid ise valudes ei vaevle, ei muutu midagi, keda kotib teise mure! Seadustada!
6
60+/ 7. juuni 2017, 19:59
olen tihti moelnud, et kas pole voimalik teha notari juures omamoodi testament, et kui toesti oled nagu juurvili, siis palun eutanaasiat. Lisan veel, et kannan kaasas ka doonorikaarti, kui veel midagi votta on siis laske kaia.
r
rahupiip/ 7. juuni 2017, 19:20
Natuke imelik pole kui ennast tappa võib, aga enda tarbeks paari taime kasvatada ei või? Kõigepealt legaliseerige kanep, siis jäävad ka paljud enesetapud ära.
m
mati/ 8. juuni 2017, 17:04
Enestapud ikka seotud raske eluga mitte mingi kanepiga.Kas siis puudega inimesed kel toetused maha võetud ja ei saa lisaraha teenida kõik kimajad.Jääbki lihtsalt siit ilmast lahkuda.
x
xx/ 7. juuni 2017, 19:09
kahe käega eutanaasia poolt.
m
7. juuni 2017, 19:18
n
nähh/ 7. juuni 2017, 18:49
kuidagi ei tahaks vegeteerida, voolikud küljes, juurviljana. Lähedastele ja võõrastele nuhtluseks kaelas
s
skd/ 7. juuni 2017, 18:44
Olen eutanaasia poolt, kuid avastasin hlijuti, et arstid annavad saatekirja uuringutele, digilugu.ee on ka uuringu vastus ilusasti kirjas, aga mida ei ole see on Haigekassa raviarve tehtud uuringute eest. Tasuta uuringuid tehta, järelikult ei ole uuringuid üldse tehtud ja analüüside ning uuringute vastused on võetud laest ning nende laest võetud vastuste põhjal on määratud diagnoos ja ravi. Kui leidsin anesteesia arve, ajal mil ei ole mulle kohe kindlalt narkoosi tehtud. Nii, et kontrollige kõik oma epikriisisid, uuringute vastuseid ning Haigekassa arveid.
a
Aamen/ 7. juuni 2017, 18:44
See on ainuõige lähenemine, riik ei suuda reaalselt tulevikus tagada pensionieas olevale inimesele väärt elu.
Kui ikka enam ei suuda tööd teha või kui tööturu jaoks liiga si ..või kui palk ja töö pole vaimselt/füüsiliselt vastuvõetav! Valiksin süsti.
O
.../ 7. juuni 2017, 22:10
Olen ehk natuke julm, aga samas ka realist kui mainin, et süstile on tegelikult alternatiive ka.Päris edukaid isegi.Kelleltki ei pea küsima ka.
n
nii ongi/ 8. juuni 2017, 11:04
Tavapensionäril või töötul (väiksepalgalisel pensionieelikul) elu on juba nagunii põrgu, kindlasti parem ära minna, kui lõputult kannatada ja sente veeretada.
s
8. juuni 2017, 13:31
see ei ole enam eutanasia, kui inimene pannakse abitusse olukorda ja jäetakse abita! Katsuge vahet teha neil olukordadel.
t
to // 8. juuni 2017, 15:44
Mis seal arusaamatut, eutanaasia on selle hätta jäetud inimese valik, aga riik tegeleb meil pruunlaste aitamisega.

t
tundes liiga hästi/ 7. juuni 2017, 18:26
eestlaste väärtushinnanguid, on vastus kindel EI. Magusat suppi võib ise ka ilma seaduseta süüa.
k
küsija/ 7. juuni 2017, 18:16
Kas see artikkel ja küsitlus on ajendatud paarist viimase aja noore surmast?
s
Solei/ 7. juuni 2017, 18:16
Jah, peaks seadustama.Kui ikka jääksin juurviljana voodisse, siis sooviksin eutanaasiat.Elundidoonorlus on ka vajalik asi.
e
eutanaasiat võiks kasutada / 7. juuni 2017, 18:15
sl öhtuleht ! Nähtus kui sl öhtuleht on muutunud aina mõttetumaks , normaalsete kommentaaride korral tuleb mingi sinine silt jne.
Kui enam tegevusest üle ei olda , siis panna putka kinni ja aamnen !
Kiire ja valutu ja ei mida piinlemist !
m
Mart/ 7. juuni 2017, 18:00
Se oleks positiivne igas mõttes.
t
7. juuni 2017, 17:53
m
Matš maalt/ 7. juuni 2017, 17:47
e
eksisteeriv laip/ 7. juuni 2017, 17:37
Seadustada tulevad nii eutanaasia, kui ka surmanuhtlus.
m
7. juuni 2017, 19:20
mõlemad väga head asjad
j
just/ 8. juuni 2017, 01:07
s
8. juuni 2017, 14:39

a
7. juuni 2017, 16:55
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele.
k
7. juuni 2017, 17:08
kiiresti seadustada kõigile soovijaile ja tasuta ...
T
17:08-le/ 7. juuni 2017, 18:18
Tasuta tuled sa siia maailma,ära saad omal soovil raha eest!
v
8. juuni 2017, 14:40
võiks ka ikkagi tasuta siis tahtjad väga palju
t
tuleb kiiresti eutanaasia seadustada/ 7. juuni 2017, 16:44
see olukord kus lapsed ka näljas paljad ning vanemad samuti ülivaesed siis päästab ainult eutanaasia piinarikkast olekust ...
p
7. juuni 2017, 17:07
paraku see praegust ainuke võimalus
1
16:44, 7. juuni 2017-le/ 7. juuni 2017, 18:19
Õpi elama vastavalt võimalustele,mitte ära unista kullast ja karrast ja restoranipraest.
s
sa oled küll/ 7. juuni 2017, 19:01
parandamatult peast segane.
i
imelik/ 7. juuni 2017, 20:41
Mis see kullast, karrast ja restoranipraest unistamine peaks siia puutuma? Kui tõesti oled juba voodihaige ja paranemise lootust pole, milleks siis lasta inimesel piinelda. Nagunii läheme ju kunagi kõik, kuidas keegi.
m
murueit/ 7. juuni 2017, 16:40
Nõus. Kui asi on parandamatus ja vaevarikkas haiguses.
a
aga kui/ 7. juuni 2017, 16:51
haigust ei ole, siis poogu ennast pargis üles või hüpaku auto, rongi jne. ette ja traumeerigu teisi?
k
7. juuni 2017, 17:08
ka nii võib , isegi odavam ...

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee