Eesti uudised

Põhjamaade eeskuju: milline sõna iseloomustab Eesti elustiili? (9)

Asso Ladva, 7. juuni 2017, 13:58
„Minu bemmil uued kummid“ – kas see võiks olla Eesti elustiil? Alar Truu
„Ilutamine“, „orjus“ – selliseid sõnu on pakutud välja Eesti elustiilisõnaks, mille otsinguid alustas Tartu Ülikooli eetikakeskus. Eeskuju on võetud Põhjamaadest, millel oma elustiilisõnad olemas ja mis maailmas juba levivad.

„Eesti tahab olla Põhjamaa, see on nagu koolis, kus laps tahab kuuluda poppide laste kampa,“ ütleb eetikakeskuse projektijuht Õnne Allaje, et aktsioon ei ole mingi surmtõsine ettevõtmine. „Kuidas eestlased oma tööd, vaba aega, kogu elu natuke lõbusama nurga alt vaatavad, milline sõna seda iseloomustab? Võib-olla ühte sõna ei olegi, selleks võib ka lause olla.“

Samal teemal

Mida meie ülemerenaabrid endale iseloomulikuks peavad? Hygge tähendab Taanis õdusat ja sooja olesklemist. Fika on Rootsis kutse kohvile, mille juures kõige tähtsam on seltskond, mitte kohvi. Kalsarikännit tähistab soomlaste stressivaba kodust napsivõtmist maika väel.

Elustiilisõna otsingud kestavad Allaje sõnul vaid paar nädalat, kuni 16. juunini, kuid juba on sotsiaalmeedias alanud päris elav mõttevahetus. „Meil ei ole selle vastu mitte midagi, kui arutelu kestaks pärast meie algatuse lõppu edasi,“ räägib Allaje. „Eks see ongi selline mõtteharjutus, kuidas oma identiteeti sõnadesse panna.“

Aastaid kestnud Eesti märgi otsimisega Allaje sõnul paralleelid puuduvad. „Sellega ei ole me üldse seotud ja otsitav sõna või lause uueks rändrahnuks ei hakka,“ muigab Allaje.

Eellooks on eelmisel aastal korraldatud arvamuslugude ja fotode võistlus „Eesti ja Põhjamaad, Eesti kui Põhjamaa“, mille parimad palad on saanud raamatuks ja selle tutvustamise raames 19. juunil tahetakse rahva ette tuua ka Eesti elustiilisõna.

„Kõik välja pakutud sõnad pannakse eetikaveebi Facebooki lehel rahvahääletusele,“ räägib Allaje võistluse lõpust. „Mõned meie endi arvates väga tabavad väljendid ütleme välja 19. juuni raamatututvustusel ja laseme sinna kutsutud Põhjamaade esindajatel nende kohta arvata.“

Allaje sõnul oleks eriti huvitav kuulda taanlaste arvamust, sest taanlased olid pikka aega maailma kõige õnnelikum rahvas ning selle teadmise toel ajab väljend hygge tasahilju juuri Ameerikaski.

9 KOMMENTAARI

n
No 7. juuni 2017, 20:40
Eesti TAHAB olla põhjamaa .... ja kust otsast on ta miski lõunamaa ?
Mis tähendab tahab, pole ju aafrika.
s
sõna on 7. juuni 2017, 19:24
- pohhu!
Loe kõiki (9)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee